Čtvrtek 23. 11. 2017 svátek má Klement

hledej na refresheru

Během manželství měl 6 milenek a svou první dceru nikdy v životě neviděl. Einsteinův život byl opravdu zajímavý

Nejvýznamnější vědec 20. století a nositel Nobelovy ceny nebyl zrovna příkladným partnerem.

13. listopad 2017, 1:57
zdroj: commons.wikimedia.org
13. listopad 2017, 1:57

Německo-švýcarsko-americký teoretický fyzik je považován za nejvýznamnějšího vědce 20. století. Po zformulování obecné teorie relativity se stal známým po celém světě a také významně přispěl k rozvoji kosmologie, kvantové a statistické mechaniky. Nositel Nobelovy ceny za fyziku je i v současnosti synonymem vysoké inteligence a génia. V roce 1999 ho dokonce časopis Time zvolil za Osobnost století. Na jeho počest byl po něm pojmenován i chemický prvek - einsteinium a planetka 2001 Einstein.

 

Během svého života se stal ikonou masové kultury, miloval ženy a výstřední oblečení. Do dějin vešel i svým nenapodobitelným účesem. Vědecký i laický svět sice o něm hodně ví, ale některá fakta jsou stále méně známá jako například to, že měl dceru, kterou nikdy neviděl. Její matka byla první manželka Einsteina, Srbka Mileva Marićová. S vědcem se poznala na polytechnické univerzitě v Curychu, kde oba studovali. Po posledním semestru se společně vydali na výlet do Alp nad jezero Como, přičemž údajně mělo jít o nejromantičtější a nejšťastnější dny v jejich vztahu.

 

Během manželství měl 6 milenek a svou první dceru nikdy v životě neviděl. Einsteinův život byl opravdu zajímavý

 

Mileva to napsala i v dopise přítelkyni Heleně Savićové: „Pohled na studenou bílou nekonečnost způsobil, že mi po zádech běhala husí kůže, a tak jsem se silně tulila ke svému milovanému, zachumlaná v šálách. Byla jsem šťastná, protože tehdy jsem ho měla jen pro sebe a zejména jsem viděla, že i on je stejně šťastný.“

 

V Alpách otěhotněla, což jí zkomplikovalo situaci a nemohla absolvovat závěrečné zkoušky a následně získat doktorát. Odcestovala k rodičům do Srbska a po těžkém porodu se v roce 1902 narodila dcera Lieserl. Einstein v té době usiloval o zisk místa ve švýcarském patentovém úřadě v Bernu a protože byl státní úředník, musel mít neposkvrněnou pověst. Nemohl si dovolit mít nemanželské dítě a pravděpodobně právě proto musela Lieserl zmizet z jeho života.

 

Není dosud jasné, jaký osud čekal první dceru Alberta Einsteina. Jedna z hypotéz říká, že Lieserl dali k adopci, jiná, že umřela jako malé dítě na spálu. No jedno je jisté, Einstein svou dceru nikdy v životě neviděl. Po svatbě s Milevou měli ještě dva syny. Během šťastného období však vědec prohlásil: „Potřebuji svou ženu. Ona řeší všechny matematické problémy.“ Ale v roce 1919 se nakonec rozvedli a krátce na to se Einstein oženil se svou sestřenicí Elsou Löwenthalovou.

 

Během manželství měl 6 milenek a svou první dceru nikdy v životě neviděl. Einsteinův život byl opravdu zajímavý

Einstein miloval ženy a jejich srdce si uměl i získat

Více než 1400 soukromých dopisů Alberta Einsteina zveřejnila v roce 2006 Hebrejská univerzita. Šlo zejména o korespondenci mezi Einsteinem a členy rodiny v rozpětí let 1912 až 1955. Získala je od jeho nevlastní dcery Margot, která byla zároveň správkyní vědcových pozůstalostí, pod podmínkou, že mohou být zveřejněny nejdříve dvacet let po její smrti. Margot zemřela v roce 1986.

 

Po přečtení dopisů se dostaly na povrch zajímavé skutečnosti, které ukázaly velkého fyzika v novém světle. Einstein měl totiž během manželství s Elsou 6 milenek. Zajímavostí je, že některé z nich popisuje v dopisech pro Margot, o jiných se zmiňuje přímo své vlastní manželce. Einsteinova manželka pravděpodobně nebyla z činů svého manžela nadšená, ale z dopisů nevyplývá, že by je považovala za hrozbu pro jejich společný vztah.

 

Během manželství měl 6 milenek a svou první dceru nikdy v životě neviděl. Einsteinův život byl opravdu zajímavý

Víra a Bůh podle Einsteina

Kontroverzní nebyl Albert Einstein jen v rámci vztahů, ale také ve vyjádřeních o své víře. Před několika lety byl v rámci internetové aukci na Ebay prodán jeden z dopisů vědce za 3 miliony dolarů. V něm v roce 1954, tedy rok před smrtí, napsal filozofovi Ericu Gutkindovi: „Bůh není pro mě ničím více než výrazem a výtvorem lidské slabosti a Bible je sborníkem sice ušlechtilých, ale dost primitivních a dětinských legend. Žádná interpretace nezávisle na tom, jak je pronikavá, na tom nemůže nic změnit.“

 

Jde zřejmě o nejpřímější výrok na téma víry, ale je vhodné dodat, že tak přímý na otázku existence Boha nebyl vždy. Jsou známá i jeho dřívější vyjádření, která jsou ale mnohem méně jednoznačná. U příležitosti svých 50. narozenin řekl: „Nejsem ateista. Naši situaci přirovnám k dítěti, které vchází do obrovské knihovny. Jsou v ní uloženy knihy napsané v mnoha jazycích. Dítě ví, že někdo musel napsat ty knihy, ale neví, kdo a jak. Nerozumí jazykům, ve kterých byly knihy napsané. Dítě jen tuší tajemný řád v obsahu knih, ale neví, co to je. Takový, zdá se mi, je vztah i té nejinteligentnější lidské bytosti k Bohu.“

 

Během manželství měl 6 milenek a svou první dceru nikdy v životě neviděl. Einsteinův život byl opravdu zajímavý

Tajemství jeho jedinečného účesu

Albert Einstein nebyl celosvětově známý jen díky svým geniálním objevům. Měl netradiční styl oblékání a proslavil ho i nevšední účes. Málokdo však ví, že Einsteinovo „háro“ nebylo vůbec dílem náhody. Právě naopak. Image šedivých vlasů byla velmi pečlivě promyšlená, aby se stala i součástí samotného Einsteina. Za účesem stojí jeho dlouholetá přítelkyně Johanna Fantová, původem česká židovka.

 

V té době vlastnila díky rodičům salon určený jen pro významné osobnosti žijící a působící v Praze. Pamětní tabule s reliéfem hlavy Alberta Einsteina je dodnes umístěna na Staroměstském náměstí 15 v Praze na domě č. 551 s českým a anglickým textem:

 

„V tomto domě U jednorožce v salonu Berty Fantové v letech 1911 až 1912 hrával na housle a setkával se zde s přáteli, spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou, profesor teoretické fyziky na pražské univerzitě, tvůrce teorie relativity, nositel Nobelovy ceny Albert Einstein.“

 

Během manželství měl 6 milenek a svou první dceru nikdy v životě neviděl. Einsteinův život byl opravdu zajímavý

 

Fantová se postupem času stala blízkou přítelkyní vědce a velmi dbala na jeho mediální obraz. Právě Johanna byla skutečným tvůrcem legendárního účesu. Ale Einstein byl výstřední i ve více směrech, například nenosil ponožky. I při návštěvě Bílého domu, kde ho čekal prezident Spojených států přišel v černých polobotkách naboso.

Jaká byla Einsteinova poslední slova před smrtí?

Na konci života Albert Einstein trpěl problémy s břišní aortou a postupně si začal stěžovat na nesnesitelné bolesti po celém těle. Byly natolik silné, že v koupelně ztratil vědomí a následně byl okamžitě převezen do nemocnice v Princetonu v americkém státě New Jersey.

 

Den po kolapsu přišel Einsteina navštívit jeho syn Hans. Mluvili o jeho poslední vědecké práci a o politice. Po Hansově odchodu zůstala u vědce ošetřovatelka a podle jejího svědectví Einstein těsně před smrtí hodně hovořil. Ošetřovatelka ho sice velmi pozorně a trpělivě poslouchala, ale nerozuměla mu ani slovo. Einstein totiž celou dobu mluvil německy. Zemřel 18. dubna 1955 ve věku 76 let.

 

Během manželství měl 6 milenek a svou první dceru nikdy v životě neviděl. Einsteinův život byl opravdu zajímavý

 

Slavný fyzik se netajil tím, že jeho tělo by mělo být po smrti zpopelněno. Údajně jednomu ze svých přátel řekl: „Mé tělo musí být spáleno, aby lidé nešlapali po mých kostech.“ A tak se i stalo, jeho popel rozsypali nad řekou Delaware.

Mozek měl prozradit tajemství jeho génia

Celé tělo vědce však nebylo zpopelněno. Několik hodin po jeho smrti patolog Thomas Stoltz Harvey vyndal z Einsteinovy hlavy mozek a uchoval ho ve formalínu ještě před samotnou kremací. Dodnes není známo, zda k tomu měl souhlas rodiny. Harvey doufal, že vědcům mozek prozradí tajemství jeho génia. Zpočátku byl objekt precizně fotografován a rozdělen na 246 částí. Ty byly následně rozepsány na 2 000 vzorků tak, aby se daly zkoumat pod mikroskopem. Einsteinův mozek zkoumalo nejméně osmnáct vědců z celého světa.

 

Na dané téma bylo publikováno několik vědeckých prací a bádání patologů potvrdilo, že Einstein měl velmi neobvyklou strukturu ve srovnání s mozky běžných smrtelníků.

 

Během manželství měl 6 milenek a svou první dceru nikdy v životě neviděl. Einsteinův život byl opravdu zajímavý

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Zobrazit 1 komentář
Diskuse
Diskuse je jen pro přihlášené
1 komentář
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Anna Mezenska15. listopad 2017, 20:02

Neméně zajímavé by bylo prozkoumat mozek paní Milevy.

0 Odpovědět · Nahlásit
Odebírej REFRESHER videa
Nejčtenější