Sobota 20. 1. 2018 svátek má Ilona, Sebastián

hledej na refresheru

Želvy z Galapág se po sto letech dočkaly mláděte

Ostrov Pinzón patřící Ekvádoru má nové zvířecí obyvatele.

3. leden 2018, 12:01
3. leden 2018, 12:01

Galapágy jsou pro běžného Čecha poměrně exotickou částí světa. Souostroví nacházející se téměř 1000 kilometrů od mateřské země Ekvádoru se někdy přezdívá také jako Želví ostrovy. A ne pro nic za nic. Jejich izolace umožnila uchování vzácných druhů zvířat připomínajících pravěké ještěry jako z dob dinosaurů. O existenci zdejší země věděli již původní obyvatelé amerického kontinentu a v 16. století sem poprvé přišli i Španělé.

 

Želvy z Galapág se po sto letech dočkaly mláděte

 

Když však v kalendářích kraloval rok 1831, na břehy se doplavil i slavný Charles Darwin, aby pozoroval místní tvory. Kromě mořských leguánů ho mimořádně zaujala i želva sloní – největší suchozemská želva na světě. Dospělci mohou vážit až přes 400 kilogramů a měřit nad 1 metr. Dožívají se kolem 100 let. Žijí tak déle než průměrný člověk. Jejich populace se však průběhem století výrazně snížila. Z 250 000 jedinců v 16. století na 3 000 v sedmdesátých letech minulého století.

 

Želvy z Galapág se po sto letech dočkaly mláděte

 

Jeden z druhu daných želv, Chelonoidis duncanensis, se však ještě v 19. století dostal do velkého problému. Na ostrovy přišli lidé a spolu s nimi i krysy. A právě malí hlodavci komplikovali želvám život tím, že jim jedli vajíčka s mladými jedinci, kvůli čemuž nastaly problémy s reprodukcí. Ve 21. století tak na ostrovech zůstalo pouze 11 želv. A právě ty se v úvodu roku 2018 postaraly o pozitivní zprávu. Na ostrově Pinzón se podařilo nalézt novorozené želvy, které přišly na svět přirozenou cestou. Stalo se tak až po více než jednom století.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Odebírej REFRESHER videa