Středa 25. 4. 2018 svátek má Marek

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: TASR/AP

Nové byty, Mercedes, ale i pracovní tábor a uhelné doly. Být sportovcem v Severní Koreji může být náročné

Vyhrát znamená dostat privilegia, ale prohra může být krutě potrestána.

10. leden 2018, 15:25
10. leden 2018, 15:25

Vyhrát znamená dostat privilegia, ale prohra může být krutě potrestána.

Zimní olympijské hry se blíží a zrak mnohých se bude upírat na představitele Severní Koreje. KLDR se rozhodla na únorové hry v Pchjongčchangu vyslat „delegaci na vysoké úrovni“. Pod tím si můžeme představit skupinu fanoušků, umělce, novináře i sportovce. Denník N však informoval, že vysokou účast netřeba čekat, protože limit splnil jen krasobruslařský pár, ale možná přijdou na divokou kartu i další sportovci.

 

Podle CNN mohou být krasobruslaři jedinou severokorejskou medailovou nadějí. Konkrétně jde o krasobruslařský pár Rjom Te-ok a Kim Ču-sik. Rodáci z hlavního města KLDR se kvalifikovali na zimní olympijské hry už v září, ale Národní olympijský výbor jejich země zmeškal lhůtu pro registraci. Termín nakonec prodloužil Mezinárodní olympijský výbor, který prohlásil, že jeho posláním je zajistit účast všech kvalifikovaných sportovců.

 

Nové byty, Mercedes, ale i pracovní tábor a uhelné doly. Být sportovcem v Severní Koreji může být náročné

 

Pár, který trávil uplynulé léto trénováním v Montrealu, chce podle slov francouzského trenéra předvést štěstí a vášeň, krasobruslení považují za práci, kterou dělají s radostí. Bodejť by také ne, úspěch sportovců pod režimem Kim Čong-una může být odměněn královsky, zatímco neúspěch pořádně tvrdě.

 

Portál Aktualit ještě v roce 2012 po olympiádě v Londýně upozornil na to, že neúspěch sportovců ze Severní Koreje může skončit i jejich potrestáním pracovními tábory. V témže roce agentura Reuters citovala Lee Čhang-sooa, kdysi výraznou tvář severokorejského juda. Když měl Lee 16 let, připojil se k sportovnímu týmu a snil, že bude šampiónem. Ale po jedné prohře se soupeřem z Jižní Koreje ho odsoudili k těžkým pracím v uhelném dole. Ale když byl na vrcholu, patřila mu všechna možná privilegia.

 

Nové byty, Mercedes, ale i pracovní tábor a uhelné doly. Být sportovcem v Severní Koreji může být náročné

 

Ti, kteří vyhráli jakoukoliv medaili, dostali byt,“ řekl Lee. Občas získali i nové auto, například Mercedes-Benz, členství ve straně či finanční odměny. I Lee si prošel úspěchy, na univerziádě či na mistrovství světa v judu. Utekl, když se mu podařilo dostat na soutěž ve Španělsku. „Pomyslel jsem si – proč bych měl vyhrát? Pokud bych vyhrál medaili, putovala by Severní Koreji, ne mně. Takže to pro mě ztratilo cenu a hledal jsem způsob, jak utéct,“ popsal období ze začátku 90. let. Ta pro něj konečně znamenala svobodu. Ne však pro jeho rodinu.

 

Utéct ze Severní Koreje totiž sice může znamenat úlevu pro uprchlíka, ale tvrdou realitu pro jeho rodinu. Právě na ní si režim dokáže smlsnout, jako tomu bylo i v případě tohoto sportovce. Jeho bratr umřel v pracovním táboře, zbytek rodiny skončil v uhelném dole. „Teď s tím už nic nemohu udělat,“ kál se Lee. Toho, že přišel do Jižní Koreje, však nikdy nelitoval. Oženil se a naděje, i ty sportovní, vkládá do svých synů.

 

Možné tresty pro neúspěšné sportovce z KLDR se zmínily i v souvislosti ze zatím poslední olympiádou – LOH v Riu v roce 2016. Pozornosti diváků neušel smutný výraz olympionika Ri Se-Kwanga. Dokonce dostal přívlastek nejsmutnější vítěz z Ria. Média i diváci si okamžitě všimli na velkého smutku na jeho tváři, a to i přesto, že gymnasta v ruce svíral zlatou medaili. On však argumentoval tím, že ve skutečnosti byl naplněn radostí a myslel si, že dokáže přenést radost z výhry na svého vůdce. Ostatní zatím spekulovali, jestli se mu náhodou nechce jít zpět do Severní Koreje.

A možná měl jen obavy, co bude se sportovci po návratu ke Kimovi. Ten tehdy prý toužil alespoň po pěti zlatých medailích, ale sportovci přinesli „jen“ dvě, zbylé byly stříbrné (3 kusy) a bronzové (2). V roce 2016 se už ale nemluvilo o posílání do uhelných dolů jako o jediném trestu. Ve hře byly i „mírnější“ tresty jako přesunutí do bytů s nižší kvalitou či snížení přídavků. Uhelné doly se ukazovaly být spíše tou nejhorší možností. Sportovci z KLDR, kteří se zúčastní letošních her, proto zřejmě budou chtít podat své nejlepší výkony. Na nic jiného i tak zřejmě nebudou moci pomyslet. Je známo, že by se neměli sbližovat s jinými sportovci ani využívat nejnovější technologické výdobytky či blíže si prohlédnout cizí prostředí.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse12 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
12 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Autor Michal Frnka13. únor 2018, 0:16

Možná by nebylo namístě zakázat takovým režimům účast. Ono se řekne, chudáci sportovci. To každopádně, jako ti z Ruska, doplatíce na jiné hříšníky. Na druhou stranu potrestání celého zřízení, státu, by mohlo znamenat odradit totalitní režimy od podobných perzekucí. Každopádně téma do diskuze. Můj názor, politika do sportu nepatří. Avšak zároveň by měl být sport čistý.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Autor Michal Frnka13. únor 2018, 0:18

Chtěl jsem říct možná by bylo, ne nebylo. Každopádně co je to za trapný web, když tu nelze ani upravit, či smazat komentář? V tom případě tu komentuji podruhé a naposled. Jde vůbec smazat účet? Sice mi dělá reklamu, jako spisovateli, to je hezké, ale nemám rád něco, co je někde mého trvale, bez možnosti to změnit.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Martin Ernie13. leden 2018, 1:50

V Sovětském svazu svého času každý sportovec, který nedovezl medaili, nedostal Mercedes ale Volhu. Přeplavat tam a zpátky.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Pavel66612. leden 2018, 19:24

No pro změnu zkuste si na google map přiblížit Los Angelskou čtvrt skid row.Ulice poseté stany a přístřešky z igelitu a všade bordel a špína a žebrající bezdomovci.Je to přitom cca dva bloky od centra.Tohle kdokoliv nafotit a napsat v USA je hladomor taky by to vypadalo důveryhodně.A z časů minulých vím co dokáže cíleně zaměřená propagace a negativní informace.Takže už nám laskavě s tou Koreou vyližte víte co.A pokud pan sportovec utek a věděl,že tím pádem nechal zabít bratra a rodinu odsoudit do práce v dolech je to hovado nehodné obdivu.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
budovi11. leden 2018, 10:51

privelka cenzura korei skodi ci nie?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Yolo10. leden 2018, 18:42

youtube: Imagonite

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Michel Angelo10. leden 2018, 16:38

Už ste trápny s tou Severmou Kóreou

-4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
LightYagami11. leden 2018, 11:13

Prečo? Mňa to zaujíma nahodov.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
medino11. leden 2018, 13:03

LightYagami, ak ta zaujimaju vacsinou len vymyslene fantasmagorie bez faktov, alebo uvahy nejakeho pisalka ktore niesu nicim podlozene a su neoveritelne, tak ok :)

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Michel Angelo11. leden 2018, 11:47

Západné médiá propagujú Severnú Kóreu v zlom svetle. Každý deň čítam samé negatívne články pritom je to obyčajná krajina kde ludia žijú normálny život. Je milión iných krajín kde ludia žijú ovela horšie a v horších podmienkach o tom nikto nepíše.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
občan14. leden 2018, 0:59

Ty jsi tam byl že tvrdíš co říkáš?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Michel Angelo14. leden 2018, 18:26

Jó tvrdím co říkám protože som tam bol u KimČonga na káve. Otvor oči a never článkom čo sú nepodložené faktami. Myslíš si že autori takýchto článkov tam niekedy v skutočnosti boli? Opísali články z amerických bulvárov.

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější