Čtvrtek 22. 2. 2018 svátek má Petr

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: commons.wikimedia.org/Vinayak Das

Skončili by na ulici, měli deprese nebo spáchali sebevraždu. Homosexuální indický princ otevřel svůj palác pro LGBT lidi

V princově paláci najdou gayové i lesbičky potřebnou podporu.

12. únor 2018, 16:50
12. únor 2018, 16:50

V princově paláci najdou gayové i lesbičky potřebnou podporu.

Lidé, kteří se hlásí k LGBT komunitě, jsou v mnoha zemích stále velmi zranitelní, společnost je odmítá přijmout i akceptovat. Své o tom ví i homosexuální indický princ Manvendra Singh Gohil.

 

Princův život nikdy nebyl jednoduchý, a to právě kvůli jeho sexuální orientaci. Žil ve lži a manželství se ženou. Nakonec však své tajemství už dále nedokázal skrývat a manželce přiznal pravdu. Sotva rok po svatbě požádala o rozvod, ačkoli v Indii to bylo v té době neslýchané a dosud se rozvod považuje za velké tabu. Naštěstí, manželka mu slíbila, že nikdy veřejně nepromluví o jeho sexualitě.

 

Princ to však celé nezvládl a nervově se zhroutil. Psychiatr rodičům sdělil, že jejich syn je gay. Okamžitě začali trvat na tom, aby to zůstalo v tajnosti a z homosexuality se ho snažili vyléčit medicínskými i náboženskými opatřeními. Jenže princ se se svou orientací rozhodl vyjít na veřejnost, což způsobilo v jeho rodném státě rozhořčení. Lidé pálili jeho podobizny a žádali vyhnanství.

 

 

„Přiznat pravdu je v Indii velmi těžké. Existuje obrovské stigma. Společnost neumožňuje rodičům, aby to přijali,“ vyjádřil se princ. Dodal, že gaye tam nutí, aby si vzali opačné pohlaví a straší je tím, že jejich matky se jinak zabijí. „Pokud se někdo vzbouří a odejde do rodičů, většinou skončí na ulici, protože prostě nemá kam jít. Lidé v Indii jsou tak připoutáni ke svým rodičům, že nedokáží bez nich žít,“ vysvětlil.

 

Dnes je již padesátník Manvendra známý jako homosexuální princ, který chce jinak orientovaným lidem podat pomocnou ruku. Princ se rozhodl otevřít svůj palác komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgender lidí, a to v době, kdy se nejvyšší soud připravuje na přezkoumání zákona o homosexualitě. Podle něj je totiž sex mezi osobami stejného pohlaví trestný. Navíc lidi s jinou orientací často blízcí vyhánějí z jejich domovů. Právě v princově centru však najdou útočiště. Kromě toho se budou moci vzdělávat v angličtině, získat počítačové znalosti a najdou tam i zdravotnické zařízení. Princ chce zároveň šířit povědomí o prevenci HIV a AIDS.

 

 

„Potřebuji je zachránit, jinak by se stali bezdomovci, zemřeli by, spáchali by sebevraždu nebo se dostali do depresí,“ vysvětlil svůj záměr přeměnit palác na centrum pomoci LGBT lidem. Kromě sociální podpory je jeho cílem naučit je být soběstačnými tak, aby si dokázali zajistit vlastní bydlení, získali potřebné dovednosti a rozvíjeli svůj talent. Zranitelné skupiny občanů budou moci v centru bydlet, ale otevřeno bude i pro jejich rodiče, kterým bude poskytovat bezplatné workshopy.

 

Cetrum se princi podařilo rozjet i díky podpoře Kanwara Amarjit Singha, dalšího indického prince a LGBT aktivisty. Jenže Kanwara vyhnali z Indie už jako 20letého, protože mluvil o podpoře gayů, ačkoli on sám je heterosexuál.

 

Palác, který princ Manvendra obnovuje a rozšiřuje, byl postaven už v roce 1927. Princ ho modernizuje o instalaci solárních panelů a vyhradil prostor pro ekologické zemědělství. Centrum v indickém státě Gudžarát se podařilo finančně podpořit i díky online crowdfundingové kampani a slouží jako charita.

 

 

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
Nejčtenější