Pondělí 21. 5. 2018 svátek má Monika

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: TASR - Brent Stirton, Getty Images for National Geographic Magazine, World Press Photo via AP

Pytláky v Keni zřejmě čeká trest smrti

Doživotí a obrovské pokuty už nestačí.

14. květen 2018, 13:54

Doživotí a obrovské pokuty už nestačí.

Během minulého roku zemřelo ze vzácné populace 34 000 slonů 69 jedinců. Z tisíce nosorožců zahynulo devět. A to vše vinou pytláků. Lvi, nosorožci, pštrosi, hroši, buvoli, žirafy či zebry jsou běžnými obyvateli Keni a bohužel také oblíbeným terčem brokovnic pytláků.

 

Jejich rohy, kůže a další komodity se následně s oblibou prodávají na černém trhu, kde jsou žádaným artiklem. Samozřejmě, i prodej je ilegální a společně se zabíjením zvířat za něj hrozí obrovské pokuty a pobyt za mřížemi, dokonce až na doživotí.

 

Keňa tresty zpřísňuje a tvrdá ruka státu se postarala o 85% snížení v pytláctví nosorožců. Vraždění slonů kleslo o 78 %. I přesto však začátkem května dostali pytláci dva nosorožce černé. Ministr Najib Balala tak ohlásil další zpřísňování, které bude podle jeho slov zahrnovat tvrdý trest smrti.

 

Žádné podrobnosti zatím nejsou známy, ale trest smrti je rozhodně neúprosným způsobem, jak s pytláky naložit. Keňa by však tímto krokem musela porušit některé odstavce mezinárodních dohod, ale za záchranu divoké přírody to zřejmě stojí. Zdá se totiž, že už není jiné možnosti, jak zabíjení nevinných zvířat kvůli penězům zastavit.

 

Pytláky v Keni zřejmě čeká trest smrti

Zdroj: independent.co.ukFoto: TASR - Brent Stirton, Getty Images for National Geographic Magazine, World Press Photo via AP Tagy: kena, pytliak, pytliactvo
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse15 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
15 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Marta Paulova14. květen 2018, 21:32

Nejvyšší trest udělit je odvážné. Ale mají mít tito nemorální lidé právo na život, když se dopouští takových krutostí ? Ne. Protože ti jsou schopni všeho. Trestat nejen lovce, ale i pašeráky a také postavit mimo zákon zákazníka. Proč má příroda trpět zrůdnými
choutkami některých lidí?

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tom Hrazdil14. květen 2018, 21:26

Kdo by tuto trofej vlastnil, měl by mít stejnou zodpovědnost, jako má pytlák. Každý legálně ulovený kus by měl mít certifikát. O původu, povolení k lovu a další identifikační údaje o legálním odlovu, pokud je lov nosorožců vůbec legální. Jinak nekompromisně vlastníky trofeje a pytláky trestat podle práva. Třeba i trest nejvyšší.

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Marta Paulova14. květen 2018, 21:36

Já mám stejný názor, ale ještě bych zcela zakázala lov těchto ohrožených druhů. Jakmile má někdo výjimku, tak je to okamžitě zneužíváno a kontrola je tímto velmi ztížena.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tom Hrazdil16. květen 2018, 18:28

Tady jde hlavně o kontrolu nad stavem nosorožců. Člověk je v pozici regulace stavu. Pokud je stav populace nosorožců na pokraji vyhynutí, je na člověku, aby podle zjištěných informací ohledně potřeb pro život na prostředí tento stav udržoval na úrovni jakési rovnováhy. Pytláctví s tím nemá nic společného. Pokud tady bude poptávka, která je schopna snadně zabezpečit potřeby pro život pytláka, tak tyto fotky tady budou neustále. Odlov by byl tedy jen v případě nemocí, zranění atp. a tady by byla evidence s povolením. Ostatní mají smůlu, kdo má doma trofej, měl by co vysvětlovat. Toto je na diskuzi a hlavně je to na zákonech dané země a jejich dodržování. Jinak tento způsob obživy (pytláctví) odsuzuji a je mi proti srsti. Tady nejde o hlad a nouzi, ale jen o zisk,hnus.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
IsabellaZ14. květen 2018, 19:30

To už v Keni jednou bylo. Rangeři mívali právo pytláky, které nachytali zastřelit. Fungovalo to, protože tohle už byl pro lidi příliš velký risk. Jenže pak přišla ta úžasná pseudohumanita co hýbe současným světem. Je čas se vrátit k osvědčeným metodám.

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Láďa Daks14. květen 2018, 22:13

Vzhledem k žijícímu počtu kusů to mělo být zavedeno už dávno.Moje děti až dospějí,tak už je neuvidí ani v zoo.

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
lese14. květen 2018, 17:15

hlavne by sa mali spamatat ludia - ti, ktori su ochotni za kly ci koze platit. kym bude dopyt, pytliactvo neskonci a mozu dat hocijaky trest

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Liricek Liricek14. květen 2018, 22:43

lidstvo je přelidněné!!! souhlasim s trestem!!

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Dusan Pražák Sib14. květen 2018, 19:30

To je strašné. Lidstvo nemá úctu před ničím. Člověk, je nejhorším tvorem toho to světa.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
XI Xao14. květen 2018, 16:36

Hned 1 odstavec.... uf ...cituji...
"Během minulého roku zemřelo ze vzácné populace 34 000 slonů 69 jedinců. Z tisíce nosorožců zahynulo devět. A to vše vinou pytláků. Lvi, nosorožci, pštrosi, hroši, buvoli, žirafy či zebry jsou běžnými obyvateli Keni a bohužel také oblíbeným terčem brokovnic pytláků."...

Sloni jsou v Keni přemnožení, naopak jsou vládou exportováni do jiných národních parků po celé Africe, aby si tolik neničili svůj vlastní životní prostor a ekosystém, případně je nařízen rovnou jejich odstřel. (to neomlouvá pytláky samosebou - je to jen poznámka k té vzácnosti a k tomu, že jsou řízeně likvidováni i vládou)

A další věc... "oblíbeným terčem brokovnic pytláků" ... chtěl bych vidět někdy pytláka, co by dokázal zastřelit brokovnicí slona, nosorožce nebo lva ... :-D To by asi dobře nedopadlo... pro toho pytláka ... neměl autor na mysli "kulovnici"... ?? :-)

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Monika B.15. květen 2018, 8:11

Kde jste vzal, ze jsou sloni v Keni premnozeni? To, o cem pisete, se tyka mozna nekterych oblasti v JAR, rozhodne ne Keni.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
parobolans15. květen 2018, 17:59

Někdy ani trest smrti neodradí. Peníze jsou až na prvním místě.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Irena Dvorakova15. květen 2018, 13:17

Nevím jak někdo může zabít tak krásné zvíře jen kvůli kousku rohu.Smrt pro ně i co to kupuji.Nejdřív je ale mučit,nic jiného si nezaslouží.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jessy Fox15. květen 2018, 11:51

Už jen to, že autor článku píše o brokovnicích, slonech, lvech, hroších, bůvolech apod. je pro mě článek nedůvěryhodnýýýýýý.......sry :-)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Mitelin Osobni15. květen 2018, 10:53

Naprosto me zarazi cista stupidita lidi.

Trest smrti neni reseni ale PRICINA.

Ono se hezky rekne proste zlocince odpravime a bude klid. Jenze ono to ma taky druhotny jev o kterym uz se moc nemluvi.

Tento jev funguje na bazi logiky.

Pokud delam neco za co me v pripade dopadeni hrozi smrt. Znamena to ze nemam co stratit tudis muzu vesele vrazdit vsechny co me prijdou do cesty.

Ano trest smrti pro zlocince znamena ORTEL SMRTI pro nevine co temto zlocincum prijdou do cesty.

Ve chvili kdy zlocinec uz nema co stratit s radosti postrili a vezme sebou dostatek policistu nebo rukojmy.

Pokud chci zavest trest smrti ok ale je nutne to udelat inteligentne ve smyslu zvednuti horni hranice rict neco ve smyslu ze ty nejhorsi pripady muzou a nemusi bejt reseny trestem smrti.

Ve skutecnosti muzete popravit vsechny ale musite nechat zlocincum nadeji ze jich se to netyka v opacnem pripade zajistite akorad vetsi masakry.

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější