Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
13. července 2018 14:04
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Do konce 21. století by mohlo na Zemi žít 16,5 miliardy lidí. Uvádí to studie OSN

ZAJÍMAVOSTI OSN
Uložit Uložené

Organizace spojených národů přinesla u příležitosti Světového dne populace tři možné scénáře populačního růstu, které lidstvo v budoucích desetiletích čekají.

Tisíc let před naším letopočtem se po zemi pohybovalo přibližně 100 milionů lidí. V 19. století to bylo již přes jednu miliardu.

Následovala průmyslová revoluce a s ní exponenciální populační růst. Zdravotnictví se dostalo na nevídanou úroveň, kvalita života dramaticky vzrostla a dnes se po naší planetě pohybuje již přibližně 7,6 miliardy lidí

A podle nejnovější studie OSN nehodlá tento trend v nejbližších desetiletích ustat. Do konce 21. století by se mohla světová populace zdvojnásobit až na 16,5 miliardy lidí.

Kromě tohoto scénáře ovšem výzkumníci představili ještě dvě varianty. Podle jedné z nich se počet lidí dostane k roku 2050 na 10 miliard, ale pak se porodnost ustálí a v roce 2100 nás na Zemi bude 11,2 miliardy.

Vývoj světové populace od 10 000 př. n. l.

Do konce 21. století by mohlo na Zemi žít 16,5 miliardy lidí. Uvádí to studie OSN
Zdroj: Public Domain

Třetí scénář počítá s trendem snižující se porodnosti, který by měl vést k tomu, že v roce 2100 nás na modré planetě bude žít 7,3 miliardy.

Který z trojice scénářů se naplní, zatím nemůžeme bezpečně předpovídat. Záležet bude na mnoha faktorech. Veliký vliv bude mít rozvoj zemí třetího světa, a především politická a ekonomická situace v Indii a Číně. Jen v těchto dvou státech totiž dohromady žije 2,75 miliardy lidí.

Diskutabilní je také počet lidí, který už bude pro Zemi neudržitelný, a to zejména pro nedostatek surovin sloužících k naší obživě a konzumní spotřebě. Podle slavného demografa Edwarda O. Wilsona je tato hranice na 10 miliardách lidí.

Hustota zalidnění

Do konce 21. století by mohlo na Zemi žít 16,5 miliardy lidí. Uvádí to studie OSN
Zdroj: Wikipedia.org/Roke

Jak to s námi nakonec dopadne, ukáže až budoucnost. Pro nápovědu se ale můžeme podívat do minulosti. Uklidnit před hrozbou přelidnění by nás mohl fakt, že od 70. let minulého století, kdy byla průměrná porodnost 4,5 dítěte na ženu, kleslo toto číslo na dnešních 2,5 dítěte na ženu. Na druhou stranu se výrazně zvýšil věk dožití. 

Porodnost se tedy ve většina světa ustálila. Zvyšovat by se v budoucnu měla výrazněji jen v subsaharské Africe, která momentálně zažívá populační boom, přičemž na celém kontinentu žije jen 1,2 miliardy lidí.

Evropa naopak zažívá populační úbytek. V celé řadě států Evropské unie ročně více lidí zemře, než se narodí. K udržování populačních hodnot nám pomáhá migrace.

Jaký scénář OSN se podle vás nejvíce blíží realitě?

Domů
Sdílet
Diskuse