Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 20. 5. 2019 svátek má Zbyšek

hledej na refresheru

Odteď si můžeš článek
uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti
3
Adam Smeták
5. prosinec 2018, 11:58

Prohibice v USA: Al Caponeho cesta na vrchol lemovaná 50 tisíci mrtvými a všudypřítomnou korupcí

Zakázat lidu jeho alkoholové potěšení se ukázalo být zlým nápadem.

Adam Smeták
5. prosinec 2018, 11:58
Prohibice v USA: Al Caponeho cesta na vrchol lemovaná 50 tisíci mrtvými a všudypřítomnou korupcí
Zdroj: Commons.wikimedia.org / CC0
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Mezi lety 1920 a 1933 panovala ve Spojených státech prohibice. To znamenalo zákaz výroby a distribuce všech druhů alkoholu. Důvodem byla snaha zastavit alkoholismus, prospět zdraví občanů a zvýšit jejich pracovní morálku. Výsledky byly ale přesně opačné. Zákaz dal vzniknout mafiánskému podhoubí, které alkohol do země pašovalo a distribuovalo do ilegálních barů.

 

Tisíce Američanů se otrávily, protože načerno vyráběné kořalky obsahovaly příliš mnoho metanolu a nespočet mrtvých si vyžádaly i války mezi soupeřícími gangy. Prohibice nic dobrého nepřinesla a byla po 13 letech zrušena. Její následky se ale na americké společnosti odrážejí dodnes. 

Alkohol se stal démonem až po občanské válce

Prohibice ale nebyla pro Američany ve 20. letech novou myšlenkou. Snahy o její zavedení můžeme dohledat už v 18. století.

 

V koloniální éře neexistovalo nic jako destilovaná voda, zato alkohol byl nezávadný a všudypřítomný. Lidé tehdy popíjeli jiným způsobem než my. Zatímco pro nás je alkohol symbolem oslav a hospodského tlachání, pro koloniální Američany byl denním chlebem. Na Harvardu v 17. století dokonce měli vlastní pivovar.

 

Prohibice v USA: Al Caponeho cesta na vrchol lemovaná 50 tisíci mrtvými a všudypřítomnou korupcí

 

Nicméně, do věci se vkládali puritáni a požadovali regulace. Podařilo se jim zavést zákaz prodeje alkoholu lidem na nižším společenském žebříčku, jako byli indiáni, sluhové a otroci. A protože se obchod s alkoholem v průběhu let stal jednou ze stěžejních částí ekonomiky, stát začal prodej lihovin licencovat a zvyšoval daně

 

Stouply tak ceny za alkohol a pití začalo kromě zdraví ruinovat závislým i peněženky. Na konci 18. století pak v USA po občanské válce a zrušení otroctví začaly společností kroužit vznešenější myšlenky a hnutí za prohibici začalo sílit. Do jeho čela se postavil Benjamin Rush, otec americké psychiatrie, který alkohol označil za démona, který má vliv na lidské duševní zdraví. 

 

Během jeho působení ale konzumace alkoholu nadále stoupala. Zároveň s ní ale vznikal protipól, který se sdružil do dvou hlavních  organizací – the Massachusetts Society for the Suppression of Intemperance a American Temperance Society. Ty měly v roce 1833 milion členů, především baptistů, kongregacionalistů, metodistů a presbyteriánů. Vyvíjeli tlak na vládu a snažili se omezit alkoholismus cestou legislativy. Vedle nich ale vznikaly i spolky jako Washingtonians, které přímo pomáhaly alkoholikům s jejich závislostí. 

 

Prohibice v USA: Al Caponeho cesta na vrchol lemovaná 50 tisíci mrtvými a všudypřítomnou korupcí

První experimenty s prohibicí

Tlak na konec pití se stupňoval hlavně v severní části USA, kde působily aktivní náboženské spolky. Jejich snahy se dočkaly naplnění v roce 1851 ve státě Maine. Úplnou abstinenci obyvatel zde prosadil Neal Dow, starosta Portlandu, později označovaný za otce prohibice. Brzy se přidaly i další severní státy, ale už tehdy se začaly ukazovat první problémy s takovým nařízením.

 

Exkluzivní obsah pro Refresher účty
Obsah dostupný jen pro registrované čtenáře.
Pro dočtení je potřeba se přihlásit. Proč?
PŘIHLÁSIT
Ohodnoť článek
26
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější