Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 20. 5. 2019 svátek má Zbyšek

hledej na refresheru

Odteď si můžeš článek
uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti
9
Adam Novosad
6. prosinec 2018, 6:42

Lucembursko legalizuje marihuanu a zavádí bezplatnou MHD

Malá evropská země se posouvá kupředu.

Adam Novosad
6. prosinec 2018, 6:42
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
9
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Lucembursko si v nedávných volbách zvolilo staronovou vládu v čele s premiérem Xavierem Bettelem. Nový premiér v parlamentu zformoval trojkoalici, která v následujících letech plánuje posunout maličkou evropskou zemi mílovými kroky dopředu.

 

Ve svých společných prohlášeních členové koalice potvrdili řadu reforem a změn legislativy, které plánují v blízké budoucnosti zavádět.

 

Zřejmě nejradikálnějším krokem bude legalizace marihuany pro rekreační účely. Nová lucemburská vláda se vyjádřila, že marihuana by v zemi měla být legální pro všechny dospělé obyvatele.

 


 

Pokud si prý člověk může bez problémů koupit alkohol, marihuana by také neměla být zakázána. Před samotnou legalizací však bude vláda diskutovat s odborníky a konzultovat celý proces licencování budoucích pěstitelů, distributorů a prodejců. Inspirovat se může v Kanadě.

 

Kdyby legalizace marihuany pro rekreační účely uspěla, Lucembursko by vyslalo silný signál ostatním členům Evropské unie. Země by se stala prvním členským státem, který by marihuanu legalizoval, a tak bychom se brzy mohli dočkat širšího trendu marihuanových reforem v zemích unie.

 

Vláda vidí v marihuaně i obrovský turistický potenciál, takže nadšenci konopí možná už zanedlouho získají novou dovolenkovou destinaci.

 

Kromě toho vláda představila svůj plán, po jehož zavedení by v zemi zmizely jakékoliv poplatky za používání veřejné dopravy.

 


 

Lucembursko plánuje již od začátku roku 2020 zavést bezplatnou veřejnou dopravu pro všechny své obyvatele. Státní rozpočet sice přijde o příjmy z jízdenek, ale ztráta nebude tak velká, protože zase ušetří na revizorech a prodejcích.

 

Vláda zatím nepředstavila, jak by chtěla vyřešit rozdíly mezi první a druhou třídou ve vlacích, obě se s největší pravděpodobností sloučí. Všechny veřejné autobusy i vlaky proto budou pro obyvatele jezdit bezplatně.

Ohodnoť článek
8
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější