10. května 2019 22:32
Viktor Kniš

Slovensko víťazí po fantastickom výkone v zápase s USA

Náš reprezentačný tím má za sebou prvý zápas šampionátu, v ktorom sa postavili proti výberu USA.

Tohtoročný hokejový šampionát je pre náš výber špecifický hlavne kvôli tomu, že sa koná na území Slovenska, konkrétne v Bratislave a Košiciach. Práve metropola východu hostí všetky zápasy slovenského výberu, ktorý má za sebou relatívne úspešnú prípravu. Zároveň nomináciu podporili aj hráči z NHL.

V otváracom dueli sme sa ako domáci tím postavili proti silnému a papierovo výrazne favorizovanejšiemu USA. Fanúšikovia svoj zrak upierali v rámci súpisky v prvom rade na to, koho Ján Lašák vyberie ako najvhodnejšieho brankára proti silnej ofenzíve s množstvom skúseností. Nakoniec si dôveru vyslúžil Rybár

Slovensko po fantastickom výkone víťazí v zápase s USA
Slovensko po fantastickom výkone víťazí v zápase s USA Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann

Do prvej tretiny vstupovali oba tímy veľmi opatrne, Slováci s miernou nervozitou zo zodpovednosti a Američania aj kvôli tomu, že si zvykali na široké ihrisko. Prvé útoky ešte nepatrili do kategórie nebezpečných, po štyroch minútach sa však podarilo druhej formácii natlačiť do útoku a Sukel sa pred mierne dezorientovaným brankárom USA nemýlil

Náskok 1:0 sme si dlhé minúty udržiavali bez väčších problémov, až kým neprišlo veľmi hraničné vylúčenie a naša oslabovka. V nej vyšiel súperovi dohodnutý signál a po góle DeBrincata bolo vyrovnané. Následne prišlo ešte zopár menších chýb v slovenskej obrane, tie nakoniec potrestané neboli a do konca prvej tretiny sa už nič vážnejšie nestalo.

Do druhého dejstva nastupoval výber slovenskej reprezentácie s chuťou po ďalších góloch, keďže všetko nasvedčovalo tomu, že protihráčom zo zámoria sa predsa len dokážeme minimálne vyrovnať. Slovenský útok si hneď v úvode druhej tretiny dokázal vybojovať najprv presilovku a pár sekúnd na to aj prečíslenie o dvoch hráčov.

V hre 5 na 3 sme vďaka dobre mierenej strele Černáka veľmi rýchlo zvládli zvýšiť na 2:1 a chvíľu na to tribúna v Košiciach opäť jasala po góle Tatara. Takto našliapnuté nemalo Slovensko na víťazstvo proti silnému súperovi už dlho, očakávania od finálneho výsledku boli pochopiteľne obrovské.

Dvojgólový náskok sme dokázali udržať a po 40. minútach sme mohli konštatovať dvojgólový náskok. Fanúšikov tešila zároveň aj hra našich a tiež pohľad na štatistiky, podľa ktorých bol pomer striel 22:12 v prospech Slovenska

Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann

V tretej tretine bola úloha slovenskej reprezentácie jednoznačná, nepoľaviť v tempe a predvádzať minimálne tak aktívnu hru. Prvú šancu na gól si vybojovali Američania hneď po pár sekundách a nepríjemných striel musel Rybár riešiť hneď niekoľko.

Zodpovedná hra v obrane a strednom pásme nám dovolila nadýchnuť sa častejšie, ako sme v podobných prípadoch zvyknutí a všetko nasvedčovalo tomu, že hráči v modrých dresoch majú ešte dostatok síl na to, aby extrémne dôležité víťazstvo udržali.

Namiesto bránenia sme sa čoraz častejšie dostávali do menej výrazných ale predsa nebezpečných útokov z čoho sme vyťažili ešte jeden gól na 4:1 a nakoniec sa nám podarilo odniesť si z obzvlášť náročného otváracieho zápasu tri body. Už zajtra čaká Slovensko zápas s hviezdnym Fínskom, do ktorého však po tomto výsledku budeme vstupovať s veľkými ambíciami.