Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. května 2019 8:57
Čas čtení 0:00
Karin Filkaszova

Životy Nikiho Laudy, Jamese Hunta a jejich manželek. Toto jsou skutečné osudy hlavních hrdinů z filmu Rivalové

Životy Nikiho Laudy, Jamese Hunta a jejich manželek. Toto jsou skutečné osudy hlavních hrdinů z filmu Rivalové
Zdroj: Anefo / Croes, R.C. / neg. stroken, 1945-1989, 2.24.01.05, item number 928-0064
ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Kinematografický klenot Rivalové byl založen na životech Nikiho Laudy a Jamese Hunta. Jak se však film lišil od reality?

20. května obletěla svět smutná zpráva, že legendární jezdec Formule 1 Niki Lauda nás ve věku 70 let navždy opustil. Kromě toho, že byl několikanásobným vítězem F1 šampionátu, byl také letcem a zakladatelem tří aerolinek.

Jeho dlouholetá rivalita s dalším jezdcem F1, Jamesem Huntem, byla v roce 2013 zachycena ve filmu Rivalové. Navzdory několika pravdivým událostem, které byly zobrazeny ve filmu, byl Niki Lauda mnohem více než jen sebevědomý jezdec, jehož neodradila ani havárie v Nürburgringu v roce 1976.

I když při ní utrpěl vážné popáleniny na obličeji a vdechl toxické plyny, což navždy poškodilo jeho krev a plíce, už o 6 týdnů později se vrátil na dráhu, aby se zúčastnil italského Grand Prix.

Na jeho počest jsme si nyní připravili článek o největších rozdílech mezi filmem Rivalové a skutečnými životy hlavních představitelů. Také se dozvíš více o tom, co se s hlavními hrdiny stalo později v životě a jaké osudy je postihly.

Daniel Brühl jako Niki Lauda (1949–2019)

Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov
Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov Zdroj: Gillfoto/Vimeo

Vypočítavý a chladný – takový byl charakter Nikiho Laudy ztvárněný ve filmu Rivalové, který byl režírovaný světoznámým režisérem Ronem Howardem. Ve skutečnosti však Niki takový odměřený nebyl a kontrast mezi ním a Huntem byl ve filmu trochu přikrášlený.

Ve filmu je Niki vysoce soustředěný a na rozdíl od svého soupeře Hunta se nikdy nezapojoval do oslav, které se konaly po závodech. Sice je pravda, že před závodem Lauda nikdy alkohol nepil, po závodě však často slavil společně s Huntem.

Právě jeho rivalita s Jamesem Huntem byla základem filmu, ale ve skutečnosti jejich vztah nebyl až tak dramatický. Mimo dráhy udržovali kamarádský vztah, a dokonce se v jisté době dělili o byt v Londýně. Podle jejich známých byl však Niki ten, co se poctivě staral o domácnost a udržoval na bytě pořádek.

Také jejich první setkání, které se podle filmu odehrálo v roce 1970 na závodech Formule 3, se ve skutečnosti nestalo. Lauda se totiž této události nikdy nezúčastnil a Hunt se tehdy dostal do potyčky s úplně jiným jezdcem.

Navzdory těmto nesrovnalostem se samotný Niki Lauda o filmu vyjádřil, že byl z něj velmi příjemně překvapen, protože v něm nebyly žádné nucené změny typické pro Hollywood.

Nikiho skutečný život byl však ještě zajímavější a jeho rivalita s Huntem nebyla to jediné, co jeho charakter definovalo. Tento rakouský závodník byl totiž jediný jezdec v celé historii F1, který se stal šampionem pro týmy Ferrari a McLaren, nejúspěšnější konstruktéry na světě.

Za úspěšný začátek své kariéry mohl vděčit Clayovi Regazzonimu, pětinásobnému vítězi Grand Prix, který ho přímo doporučil samotnému Enzovi Ferrarimu. Lauda měl takovou kuráž, že jako mladý a nezkušený jezdec řekl Ferrarimu, že je jeho auto hromada odpadu. Následně mu díky svému talentu dokázal, že ví, o čem mluví.

Jeho charakteristickým rysem se stalo to, že se aktivně zapojoval do testování a vylepšování svých vozidel. I díky tomu se stal jedním z nejlepších jezdců F1 všech dob. Také byl známý tím, že své výhry daroval svému místnímu automechanikovi za to, že mu tam auto myjí a poskytnou mu základní údržbu.

Jeho hvězda však téměř zhasla v roce 1976, během německého Grand prix na Nürburgringu. Jen o týden dříve žádal své soupeře, aby závody bojkotovali, protože podle něj organizátoři podcenili bezpečnost tak velkého okruhu.

Byl však přehlasovaný a závody se i přes jeho protesty konaly. Během druhého kola však jeho Ferrari vybočilo z trati, narazilo do zdi a celé se vznítilo. Lauda se ocitl v zajetí plamenů a předtím, než se ho záchranářům podařilo dostat ven, utrpěl závažné a rozsáhlé popáleniny.

Přišel o téměř celé pravé ucho, oční víčka, obočí a vlasy na celé pravé straně hlavy. Jelikož vdechl nebezpečné množství kouře, nehoda mu poškodila krev i plíce.

I když byl ve filmu zobrazen moment, kde Lauda přemýšlel nad důchodem, ve skutečnosti se to nikdy nenastalo a on byl odhodlán v závodění pokračovat. Zmeškal jen dvoje závody a po šesti týdnech léčby se vrátil opět do sedadla svého monopostu.

Rok po nehodě odešel z týmu Ferrari a založil svou první aerolinku Lauda Air, které se chtěl od roku 1979 naplno věnovat. Důchod od závodů však netrval dlouho a v roce 1982 ho zlákal třímilionový kontrakt s týmem McLaren.

Tam setrval do roku 1985, kdy odešel natrvalo do důchodu. Během své obdivuhodné F1 kariéry vyhrál 25 závodů v Grand Prix a stal se trojnásobným světovým šampionem.

Později se věnoval své aerolince Lauda Air, kterou v roce 1999 prodal letecké společnosti Austrian Airlines. Pak založil další leteckou společnost v partnerství s linkou AirBerlin, která se jmenuje Niki, a odkoupil bývalou společnost Amira Air, kterou přejmenoval na LaudaMotion.

Sám byl zasloužilým pilotem, a dokonce občas létal jako pilot pro lety v jeho vlastní společnosti. Málo lidí však ví o tom, že po havárii Boeingu společnosti Lauda Air samotný Niki Lauda letěl do Thajska a dokázal, že nefunkční tahový startér na modelu 767 nebyl ovladatelný, i když společnost Boeingu prohlásila, že je vše v pořádku.

Dokázal tak, že letové simulátory, které byly v té době v provozu, byly nesprávné a tímto odhalením možná zachránil několik desítek lidských životů.

Chris Hemsworth jako James Hunt (1947–1993) 

Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov
Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov Zdroj: Wikimedia Common/Vimeo

Sebevědomý a lehkovážný James Hunt z filmu neměl od skutečného Hunta daleko. Samotný James Hunt sám uznal, že se považuje za playboye, který rád vyhledává společnost pěkných žen.

Tvrdil, že v životě měl sex s více než 5000 ženami, dokonce často těsně před závodem. Na fotce z roku 1976 měl nášivku, na níž bylo napsáno: „Sex je záležitostí vysokého výkonu.“ A také další, která se také objevila ve filmu s nápisem: „Sex: Snídaně šampionů.“

Hunt často holdoval alkoholu, bral drogy, a dokonce se jednou vymočil na veřejnosti během závodu, což způsobilo, že mu fanoušci po skončení zatleskali. Také byl známý tím, že často závodil s obrovskou kocovinou.

Hunt byl takový věrný své image rebela, že si dokonce vydobyl klauzuli v kontraktu, která mu umožnila, aby se na sponzorské události nemusel elegantně oblékat. Často se proto na oficiálních událostech objevil jen v tričku a džínách.

Fanoušky filmu však zklame, že jedna z nejpamátnějších scén z filmu, kde Hunt udeří drzého fotografa, který po nehodě urazil vzezření Nikiho Laudy, se ve skutečnosti nestala.

I když se jeden novinář opravdu Laudy zeptal, zda si myslí, že jeho manželství kvůli jeho vzezření vydrží, Huntův útok byl jen kreativním výmyslem filmařů. Scéna měla pouze zdůraznit Huntovu výbušnou povahu a jeho úctu vůči Laudovi

Jejich vzájemný respekt se prokázal i během šampionátu v roce 1976, který nakonec vyhrál James Hunt. Ve filmu bylo sice ukázáno, že Lauda byl z jeho vítězství zklamaný, ve skutečnosti se však vyjádřil takto: „Už jsem to řekl několikrát a řeknu to zas, když měl ten šampionát někdo vyhrát, tak jsem rád, že to byl právě James.“

Na oplátku se James vyjádřil, že mu je líto, jaká nehoda se Nikimu stala a i přesto, že si myslí, že si vítězství zasloužil on, rovněž by si přál, aby se dalo rozdělit mezi ně dva.

James Hunt skončil s profesionálním závoděním v polovině sezóny v roce 1979. Během jeho kariéry se stal desetinásobným vítězem Grand Prix a jedenkrát vyhrál celosvětový šampionát.

Po odchodu však na televizních obrazovkách zůstal a stal se z něj televizní komentátor F1 programu s názvem Grand Prix, vysílaném na BBC2. Svou nezkrotnou povahu však nezměnil a během živých přenosů si rád zanadával či vypil 2 lahve vína.

Hunt měl dva syny z jeho druhého manželství. Obě nakonec kvůli nevěře skončily rozvodem. Jeho poslední láskou se stala Helen Dysonová, která byla o 18 let mladší. Díky věkovému rozdílu držel Hunt tento vztah v tajnosti, i když kvůli ní prošel radikální změnou.

Začal se o sebe starat, cvičit, lépe se stravovat a věnovat se svým dvěma synům. Naneštěstí ho však rychlý životní styl z minulosti dohnal a 15. června 1993 zemřel na infarkt, když mu bylo teprve 45 let. Den před svou smrtí však ještě stihl požádat Helen o ruku.

Alexandra Maria Lara jako Marlene Knausová (1956–současnost)

Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov
Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov Zdroj: Imdb/Pinterest

Věrná manželka Nikiho Laudy, která při něm stála i během nehody v Nürburgringu, byla v reálném životě modelka. S Nikim se setkala na párty, když jí bylo 17 let. On byl v té době ve vztahu s jinou ženou, ale kvůli Marlene se s ní rozešel.

V době, kdy se tragická nehoda odehrála, byli Niki a Marlene manželi jen pár měsíců. Když ve filmu poprvé uviděla tvář svého manžela, hluboce si povzdechla a zhrozila se. Ve skutečnosti byla tato scéna mírně bagatelizovaná a Marlene dokonce odpadla, když Nikiho poprvé spatřila.

Přesto mu však závodění nezakázala a nadále ho v jeho vášni podporovala. V manželství mu porodila dva syny. Jeden z nich, Mathias, se tak jako otec stal závodníkem.

Manželství jim však nevydrželo a v roce 1991 se rozvedli, protože ji Niki údajně několikrát podvedl. Po rozvodu udržovali přátelský kontakt kvůli synům. O ten přišli v roce 2008, kdy se Lauda podruhé oženil s letuškou ze své společnosti. Podle dostupných informací se Marlene nikdy znovu nevdala.

Olivia Wilde jako Suzy Millerová (1949–současnost)

Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov
Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov Zdroj: TheStar/Anwar Hussein, Getty Images

Skutečná Suzy Millerová toho v životě stihla opravdu hodně. Pochází z Velké Británie a ve své dlouholeté kariéře se živila jako modelka, herečka, tanečnice či choreografka. Během modelingové kariéry byla známá tím, že díky své kráse dostala vše, po čem kdy toužila.

Dokonce se jí podařilo získat srdce sukničkáře a lamače ženských srdcí Jamese Hunta, který ji požádal o ruku jen po několika týdnech známosti. Jejich svatba se považovala za nejprominentnější svatbu roku a zúčastnila se jí celá britská smetánka.

Bohužel, tak jako ve filmu, ani ve skutečném životě neměl jejich vztah dlouhou trvanlivost a nevydrželi si být věrní ani rok. Millerová se nechala slyšet, že pro Hunta byla kariéra prvořadá a v manželství jí nevěnoval dostatečnou pozornost.

V prosinci 1975 potkala při lyžování známého herce a dalšího notorického sukničkáře Richarda Burtona, který kvůli ní opustil světoznámou hereckou legendu Elizabeth Taylorovou. Proslýchá se, že kvůli ní Burton zaplatil Huntovi jeden milion dolarů jako součást rozvodového vyrovnání.

Hunt a Millerová se tedy oficiálně rozvedli v roce 1976, pouze 2 roky po bleskové svatbě, a hned v tom roce si za manžela vzala Burtona. Ani její druhé manželství však neskončilo nejšťastněji a další rozvod následoval v roce 1982.

Štěstí v lásce však našla na třetí pokus, když se provdala za milionáře Jacka Cawooda a společně se přestěhovali do Spojených států.

Momentálně nejsou veřejně známy žádné informace o jejím manželském stavu, ale Olivia Wilde, která herečku kvůli své roli kontaktovala, se vyjádřila, že Millerová žije na španělské Ibize a dosud nepřestala tančit.

Domů
Sdílet
Diskuse