Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 24. 8. 2019 svátek má Bartoloměj

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Lidé
1
Karin Filkaszova
22. květen 2019, 8:57

Životy Nikiho Laudy, Jamese Hunta a jejich manželek. Toto jsou skutečné osudy hlavních hrdinů z filmu Rivalové

Kinematografický klenot Rivalové byl založen na životech Nikiho Laudy a Jamese Hunta. Jak se však film lišil od reality?

Karin Filkaszova
22. květen 2019, 8:57
Životy Nikiho Laudy, Jamese Hunta a jejich manželek. Toto jsou skutečné osudy hlavních hrdinů z filmu Rivalové
Zdroj: Anefo / Croes, R.C. / neg. stroken, 1945-1989, 2.24.01.05, item number 928-0064
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

20. května obletěla svět smutná zpráva, že legendární jezdec Formule 1 Niki Lauda nás ve věku 70 let navždy opustil. Kromě toho, že byl několikanásobným vítězem F1 šampionátu, byl také letcem a zakladatelem tří aerolinek.

 

Jeho dlouholetá rivalita s dalším jezdcem F1, Jamesem Huntem, byla v roce 2013 zachycena ve filmu Rivalové. Navzdory několika pravdivým událostem, které byly zobrazeny ve filmu, byl Niki Lauda mnohem více než jen sebevědomý jezdec, jehož neodradila ani havárie v Nürburgringu v roce 1976.

 

I když při ní utrpěl vážné popáleniny na obličeji a vdechl toxické plyny, což navždy poškodilo jeho krev a plíce, už o 6 týdnů později se vrátil na dráhu, aby se zúčastnil italského Grand Prix.

 

Na jeho počest jsme si nyní připravili článek o největších rozdílech mezi filmem Rivalové a skutečnými životy hlavních představitelů. Také se dozvíš více o tom, co se s hlavními hrdiny stalo později v životě a jaké osudy je postihly.

Daniel Brühl jako Niki Lauda (1949–2019)

Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov

 

Vypočítavý a chladný – takový byl charakter Nikiho Laudy ztvárněný ve filmu Rivalové, který byl režírovaný světoznámým režisérem Ronem Howardem. Ve skutečnosti však Niki takový odměřený nebyl a kontrast mezi ním a Huntem byl ve filmu trochu přikrášlený.

 

Ve filmu je Niki vysoce soustředěný a na rozdíl od svého soupeře Hunta se nikdy nezapojoval do oslav, které se konaly po závodech. Sice je pravda, že před závodem Lauda nikdy alkohol nepil, po závodě však často slavil společně s Huntem.

 

Právě jeho rivalita s Jamesem Huntem byla základem filmu, ale ve skutečnosti jejich vztah nebyl až tak dramatický. Mimo dráhy udržovali kamarádský vztah, a dokonce se v jisté době dělili o byt v Londýně. Podle jejich známých byl však Niki ten, co se poctivě staral o domácnost a udržoval na bytě pořádek.

 

Také jejich první setkání, které se podle filmu odehrálo v roce 1970 na závodech Formule 3, se ve skutečnosti nestalo. Lauda se totiž této události nikdy nezúčastnil a Hunt se tehdy dostal do potyčky s úplně jiným jezdcem.

 

Navzdory těmto nesrovnalostem se samotný Niki Lauda o filmu vyjádřil, že byl z něj velmi příjemně překvapen, protože v něm nebyly žádné nucené změny typické pro Hollywood.

 

Nikiho skutečný život byl však ještě zajímavější a jeho rivalita s Huntem nebyla to jediné, co jeho charakter definovalo. Tento rakouský závodník byl totiž jediný jezdec v celé historii F1, který se stal šampionem pro týmy Ferrari a McLaren, nejúspěšnější konstruktéry na světě.

 

Za úspěšný začátek své kariéry mohl vděčit Clayovi Regazzonimu, pětinásobnému vítězi Grand Prix, který ho přímo doporučil samotnému Enzovi Ferrarimu. Lauda měl takovou kuráž, že jako mladý a nezkušený jezdec řekl Ferrarimu, že je jeho auto hromada odpadu. Následně mu díky svému talentu dokázal, že ví, o čem mluví.

 

Jeho charakteristickým rysem se stalo to, že se aktivně zapojoval do testování a vylepšování svých vozidel. I díky tomu se stal jedním z nejlepších jezdců F1 všech dob. Také byl známý tím, že své výhry daroval svému místnímu automechanikovi za to, že mu tam auto myjí a poskytnou mu základní údržbu.

 

Jeho hvězda však téměř zhasla v roce 1976, během německého Grand prix na Nürburgringu. Jen o týden dříve žádal své soupeře, aby závody bojkotovali, protože podle něj organizátoři podcenili bezpečnost tak velkého okruhu.

 

Byl však přehlasovaný a závody se i přes jeho protesty konaly. Během druhého kola však jeho Ferrari vybočilo z trati, narazilo do zdi a celé se vznítilo. Lauda se ocitl v zajetí plamenů a předtím, než se ho záchranářům podařilo dostat ven, utrpěl závažné a rozsáhlé popáleniny.

 

Přišel o téměř celé pravé ucho, oční víčka, obočí a vlasy na celé pravé straně hlavy. Jelikož vdechl nebezpečné množství kouře, nehoda mu poškodila krev i plíce.

 

I když byl ve filmu zobrazen moment, kde Lauda přemýšlel nad důchodem, ve skutečnosti se to nikdy nenastalo a on byl odhodlán v závodění pokračovat. Zmeškal jen dvoje závody a po šesti týdnech léčby se vrátil opět do sedadla svého monopostu.

 

Rok po nehodě odešel z týmu Ferrari a založil svou první aerolinku Lauda Air, které se chtěl od roku 1979 naplno věnovat. Důchod od závodů však netrval dlouho a v roce 1982 ho zlákal třímilionový kontrakt s týmem McLaren.

 

Tam setrval do roku 1985, kdy odešel natrvalo do důchodu. Během své obdivuhodné F1 kariéry vyhrál 25 závodů v Grand Prix a stal se trojnásobným světovým šampionem.

 

Později se věnoval své aerolince Lauda Air, kterou v roce 1999 prodal letecké společnosti Austrian Airlines. Pak založil další leteckou společnost v partnerství s linkou AirBerlin, která se jmenuje Niki, a odkoupil bývalou společnost Amira Air, kterou přejmenoval na LaudaMotion.

 

Sám byl zasloužilým pilotem, a dokonce občas létal jako pilot pro lety v jeho vlastní společnosti. Málo lidí však ví o tom, že po havárii Boeingu společnosti Lauda Air samotný Niki Lauda letěl do Thajska a dokázal, že nefunkční tahový startér na modelu 767 nebyl ovladatelný, i když společnost Boeingu prohlásila, že je vše v pořádku.

 

Dokázal tak, že letové simulátory, které byly v té době v provozu, byly nesprávné a tímto odhalením možná zachránil několik desítek lidských životů.

Chris Hemsworth jako James Hunt (1947–1993) 

Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov

 

Sebevědomý a lehkovážný James Hunt z filmu neměl od skutečného Hunta daleko. Samotný James Hunt sám uznal, že se považuje za playboye, který rád vyhledává společnost pěkných žen.

 

Tvrdil, že v životě měl sex s více než 5000 ženami, dokonce často těsně před závodem. Na fotce z roku 1976 měl nášivku, na níž bylo napsáno: „Sex je záležitostí vysokého výkonu.“ A také další, která se také objevila ve filmu s nápisem: „Sex: Snídaně šampionů.“

 

Hunt často holdoval alkoholu, bral drogy, a dokonce se jednou vymočil na veřejnosti během závodu, což způsobilo, že mu fanoušci po skončení zatleskali. Také byl známý tím, že často závodil s obrovskou kocovinou.

 

Hunt byl takový věrný své image rebela, že si dokonce vydobyl klauzuli v kontraktu, která mu umožnila, aby se na sponzorské události nemusel elegantně oblékat. Často se proto na oficiálních událostech objevil jen v tričku a džínách.

 

Fanoušky filmu však zklame, že jedna z nejpamátnějších scén z filmu, kde Hunt udeří drzého fotografa, který po nehodě urazil vzezření Nikiho Laudy, se ve skutečnosti nestala.

 

I když se jeden novinář opravdu Laudy zeptal, zda si myslí, že jeho manželství kvůli jeho vzezření vydrží, Huntův útok byl jen kreativním výmyslem filmařů. Scéna měla pouze zdůraznit Huntovu výbušnou povahu a jeho úctu vůči Laudovi

 

Jejich vzájemný respekt se prokázal i během šampionátu v roce 1976, který nakonec vyhrál James Hunt. Ve filmu bylo sice ukázáno, že Lauda byl z jeho vítězství zklamaný, ve skutečnosti se však vyjádřil takto: „Už jsem to řekl několikrát a řeknu to zas, když měl ten šampionát někdo vyhrát, tak jsem rád, že to byl právě James.“

 

Na oplátku se James vyjádřil, že mu je líto, jaká nehoda se Nikimu stala a i přesto, že si myslí, že si vítězství zasloužil on, rovněž by si přál, aby se dalo rozdělit mezi ně dva.

 

James Hunt skončil s profesionálním závoděním v polovině sezóny v roce 1979. Během jeho kariéry se stal desetinásobným vítězem Grand Prix a jedenkrát vyhrál celosvětový šampionát.

 

Po odchodu však na televizních obrazovkách zůstal a stal se z něj televizní komentátor F1 programu s názvem Grand Prix, vysílaném na BBC2. Svou nezkrotnou povahu však nezměnil a během živých přenosů si rád zanadával či vypil 2 lahve vína.

 

Hunt měl dva syny z jeho druhého manželství. Obě nakonec kvůli nevěře skončily rozvodem. Jeho poslední láskou se stala Helen Dysonová, která byla o 18 let mladší. Díky věkovému rozdílu držel Hunt tento vztah v tajnosti, i když kvůli ní prošel radikální změnou.

 

Začal se o sebe starat, cvičit, lépe se stravovat a věnovat se svým dvěma synům. Naneštěstí ho však rychlý životní styl z minulosti dohnal a 15. června 1993 zemřel na infarkt, když mu bylo teprve 45 let. Den před svou smrtí však ještě stihl požádat Helen o ruku.

Alexandra Maria Lara jako Marlene Knausová (1956–současnost)

Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov

 

Věrná manželka Nikiho Laudy, která při něm stála i během nehody v Nürburgringu, byla v reálném životě modelka. S Nikim se setkala na párty, když jí bylo 17 let. On byl v té době ve vztahu s jinou ženou, ale kvůli Marlene se s ní rozešel.

 

V době, kdy se tragická nehoda odehrála, byli Niki a Marlene manželi jen pár měsíců. Když ve filmu poprvé uviděla tvář svého manžela, hluboce si povzdechla a zhrozila se. Ve skutečnosti byla tato scéna mírně bagatelizovaná a Marlene dokonce odpadla, když Nikiho poprvé spatřila.

 

Přesto mu však závodění nezakázala a nadále ho v jeho vášni podporovala. V manželství mu porodila dva syny. Jeden z nich, Mathias, se tak jako otec stal závodníkem.

 

Manželství jim však nevydrželo a v roce 1991 se rozvedli, protože ji Niki údajně několikrát podvedl. Po rozvodu udržovali přátelský kontakt kvůli synům. O ten přišli v roce 2008, kdy se Lauda podruhé oženil s letuškou ze své společnosti. Podle dostupných informací se Marlene nikdy znovu nevdala.

Olivia Wilde jako Suzy Millerová (1949–současnost)

Rozdiely medzi filmom Rivali a skutočnými životmi hrdinov

 

Skutečná Suzy Millerová toho v životě stihla opravdu hodně. Pochází z Velké Británie a ve své dlouholeté kariéře se živila jako modelka, herečka, tanečnice či choreografka. Během modelingové kariéry byla známá tím, že díky své kráse dostala vše, po čem kdy toužila.

 

Dokonce se jí podařilo získat srdce sukničkáře a lamače ženských srdcí Jamese Hunta, který ji požádal o ruku jen po několika týdnech známosti. Jejich svatba se považovala za nejprominentnější svatbu roku a zúčastnila se jí celá britská smetánka.

 

Bohužel, tak jako ve filmu, ani ve skutečném životě neměl jejich vztah dlouhou trvanlivost a nevydrželi si být věrní ani rok. Millerová se nechala slyšet, že pro Hunta byla kariéra prvořadá a v manželství jí nevěnoval dostatečnou pozornost.

 

V prosinci 1975 potkala při lyžování známého herce a dalšího notorického sukničkáře Richarda Burtona, který kvůli ní opustil světoznámou hereckou legendu Elizabeth Taylorovou. Proslýchá se, že kvůli ní Burton zaplatil Huntovi jeden milion dolarů jako součást rozvodového vyrovnání.

 

Hunt a Millerová se tedy oficiálně rozvedli v roce 1976, pouze 2 roky po bleskové svatbě, a hned v tom roce si za manžela vzala Burtona. Ani její druhé manželství však neskončilo nejšťastněji a další rozvod následoval v roce 1982.

 

Štěstí v lásce však našla na třetí pokus, když se provdala za milionáře Jacka Cawooda a společně se přestěhovali do Spojených států.

 

Momentálně nejsou veřejně známy žádné informace o jejím manželském stavu, ale Olivia Wilde, která herečku kvůli své roli kontaktovala, se vyjádřila, že Millerová žije na španělské Ibize a dosud nepřestala tančit.

Ohodnoť článek
110
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.