Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 16. 12. 2019 svátek má Albína

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Zajímavosti
0
Adam Smeták
21. červen 2019, 17:09

Nahrávka z Hodonína poletí na Mars. Soupeřila s 584 zvuky z 53 zemí světa

Česká písnička možná poslouží ke zkoumání bouří na Marsu.

Adam Smeták
21. červen 2019, 17:09

Na palubě sondy ExoMars odletí na Mars píseň české kapely Exit Empire. Spolu s dalšími 10 nahrávkami, které vybrala mezinárodní porota, přistane na rudé planetě v roce 2021. Každý ze zvukových vzkazů mohl být nejvíce 30 vteřin dlouhý.

 

V akci s názvem „Telefonát z Marsu“ soupeřilo 584 nahrávek z 53 zemí světa. O umístění české nahrávky mezi 11 vybraných se zasloužila především medializace akce, která byla největší u nás, ve Francii a v Rusku.

 

Krom hudebních nahrávek obsahovaly poslané zvukové záznamy také osobní vzkazy, recesistické projevy či varovné promluvy o osudu planety Země. Zvukové nahrávky doputují na Mars v modulu, který bude na rudé planetě zkoumat blesky. Z naší sousední planety ale bude nakonec odvysílána pouze jedna nahrávka. Ta bude vyselektována ve veřejném hlasování z vítězné jedenáctky. 

 

Nahrávka z Hodonína poletí na Mars. Soupeřila s 584 zvuky z 53 zemí světa

 

Vybrané nahrávky pochází z Česka, Francie, Hongkongu, Itálie, Kolumbie, Nizozemska, Norska a Ruska. Na jejich selekci se podílela i předsedkyně Akademie Věd ČR Eva Zažímalová, která serveru iROZHLAS.cz prozradila, že porota vybírala vzkazy, které v určitém slova smyslu reprezentují lidstvo. Kromě hodonínské kapely tak do vesmíru mají putovat i zvuky z přírody nebo lidských sídel.

 

Důvodem k výběr české písně je fakt, že do ní kapela Exit Empire zahrnula nahrávky marťanského větru, první zachycené gravitační vlny a do zvukové stopy převedla obrázek přistávací lokace na Marsu nebo snímek černé díry. Jde tak o oslavu vědy a vesmíru. 

 

Finální jedenáctka nahrávek je k dispozici na mars.vesmir.cz, kde bude možné hlasovat o vítězi až do jara 2021, kdy sonda ExoMars přistane na povrchu Marsu.

Tagy: Mars
Ohodnoť článek
9
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
Neděle 15. 12. 2019
20:17
Extrémní vichřice na Islandu přinesla až dva metry sněhu. Místní museli vyhrabávat koně i dveře ke svým domům Extrémní vichřice na Islandu přinesla až dva metry sněhu. Místní museli vyhrabávat koně i dveře ke svým domům.
19:36
Skončila nejdelší klimatická konference. Delegáti odsouhlasili pouze to, že cíle musí být ambicióznější.
17:37
Polární záře na Marsu by mohla dát odpověď na to, proč z planety mizí veškerá voda Polární záře na Marsu by mohla dát odpověď na to, proč z planety mizí veškerá voda. Vědce by mohla nasměrovat i k rozlousknutí záhady, jestli tam někdy existoval život, nebo ne.
NAHORU
Nejčtenější