Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 18. 9. 2019 svátek má Kryštof

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Věci
0
Antonín Havlík
11. září 2019, 10:49

Za zády jim proletělo letadlo, když byli v přímém přenosu. Jak lidé po celém světě sledovali teroristické útoky?

Internetové servery nezvládaly nápor, televize v přímém přenosu přihlíželi jedné z největších katastrof amerických dějin.

Antonín Havlík
11. září 2019, 10:49
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

„Bylo 11. září 2001. Ten den jsem zaspal. Neměl jsem televizi, proto jsem jako každé ráno zapnul rádio a byl zmatený, proč ranní zpravodaj mluvil v jedenáct dopoledne, když v této době už obvykle vysílali jiný pořad. Už vůbec jsem nechápal, proč ten den mluvili o útoku na WTC z roku 1993...

 

Pak jsem se podíval do počítače, abych zkontroloval web CNN, ale jeho server spadl. Hned na to mi zavolala kamarádka z Chicaga, aby se přesvědčila, jestli jsem v pořádku. Zeptal jsem se, co se děje, a ona mi to řekla. Pamatuji si, že řekla: ‚Je vlastně lepší, že jsi to neviděl.‘“ 

 

Přerušujeme vysílání. TV a přetížený internet informovali o útocích 11. září 2001 jen chvíli po tragédii, svět dodnes vzpomíná

 

Tak vzpomíná na osudový den amerických dějin Newyorčan a uživatel Redditu zazzlekdazzle. Na hrozivé záběry doutnajících mrakodrapů jakoby nejde zapomenout. Internet je protkaný nejrůznějšími příběhy, jak jej každý vnímal po svém.

 

Díky rozvinuté televizní technice a dramaticky vypadajícím živým vstupům byl 11. září každý přitom a nepotřeboval fyzicky být ani na Manhattanu, ani ve Spojených státech. Každý stál za pozůstalými po téměř 3 tisících lidí, kteří podlehli následkům krutých útoků teroristů hnutí Al-Káida. Ti se násilím dostali k pilotování Boeingů a narazili s nimi do budov „dvojčat“ Světového obchodního centra.

 

 

Přerušujeme vysílání. TV a přetížený internet informovali o útocích 11. září 2001 jen chvíli po tragédii, svět dodnes vzpomíná

 

„Bylo mi osmnáct a ráno jsem stejně jako každý den odjel do své první práce, do obchodu se železářstvím. Poslouchal jsem hudbu a najednou bylo vysílání přerušeno. Hlásili, že nějaké letadlo narazilo do budovy Světového obchodního centra.

 

Tehdy si ještě většina lidí myslela, že to byla nehoda. Když jsem se dostal do práce, kolegové přitáhli rádio a všichni stáli kolem dokola, abychom poslouchali. Tehdy neexistovaly chytré telefony a v budově ještě nebyla televize, byl to skromný maloměstský obchůdek.

 

Nikdo z nás nevěděl, co dělat nebo co říct. Dokonce i mé 18leté já tušilo, že jsme v přímém přenosu poslouchali, že tam umírají lidé, ale co jsem proti tomu mohl udělat? 

 

O rok později jsem se připojil k armádě.

 

Svět po 11. září 2001 je jiný. Lidé tehdy byli jiní. Jejich postoje byly jiné. Šlo o drsnou událost nadcházejícího věku,“  vzpomíná další uživatel.

 

 

Rádio a televize byla v roce 2001, při neexistenci Twitteru, Facebooku ani svižně reagujícího internetového zpravodajství, jediným rychlým zdrojem informací. Každou minutou se objevovaly další a další novinky.

 

Ukázalo se, že tištěné noviny ve srovnání s živým přenosem už zdaleka nepostačují, měli včerejší titulek, ale včerejší svět jakoby přestal existovat. Naopak mnoho Američanů hovoří o tom, že 11. září odstartovalo něco jako novou éru – ve společnosti, v kultuře, v politice, v médiích. 

 

 

Změnil se i internet, jeho váha stoupla, právě proto, že společně s televizí a rádiem dokázal pružně reagovat na nové události. Tehdejší webové servery ale nebyly na tak masivní nátlak zvyklé a proto padaly a byly extrémně pomalé. Úlohu sociálních sítí tehdy zastávala tradiční média, ale jeden z první uživatelů na internetu o útocích informoval jen šest minut po tom, co letadlo narazilo do první věže na diskuzním fóru Metafilter.com.

 

„Letadlo narazilo do obchodní centrum. Omlouvám se, že nelinkuji nic na hlavní stránku CNN, ale zatím o tom nejsou k dispozici žádné úplné informace. Z toho, co jsem zachytil v televizi, letadlo asi před šesti minutami narazilo do budovy. My jsme od tohoto místa zrovna šedesát bloků na sever a v dáli vidíme kouř,“ bleskově informovala Karen. Další Newyorčané tragédii potvrzují. Poprvé se ukazuje potenciální síla sociálních sítí.

 

Vypadá to jako útok. Zpravodajské servery mezitím začnou plnit tragické obrázky s hroznými detaily. 

 

Přerušujeme vysílání. TV a přetížený internet informovali o útocích 11. září 2001 jen chvíli po tragédii, svět dodnes vzpomínáPřerušujeme vysílání. TV a přetížený internet informovali o útocích 11. září 2001 jen chvíli po tragédii, svět dodnes vzpomíná

Přerušujeme vysílání. TV a přetížený internet informovali o útocích 11. září 2001 jen chvíli po tragédii, svět dodnes vzpomíná

 

„Moje učitelka v sedmém ročníku začala kvůli 11. září učit. Pracovala v Jersey a často dojížděla na obchodní schůzky do New Yorku. Ten den měla mít nějaké setkání ve Světovém obchodním centru, ale ráno, zrovna když jela do města, jí to zrušili. Její šéf onemocněl a musel zůstat doma.

 

Byl to den, kdy ztratila mnoho přátel a právě tehdy si řekla, že se stane učitelkou, aby mohla vzdělávat lidi, kteří se mohou pokusit udělat něco pro to, aby se něco podobného už nikdy neopakovalo. Pro mě osobně to byl okamžik, kdy jsem teprve tehdy otevřel oči a skutečně pochopil, co se toho dne stalo,“ napsal na fórum další pamětník, dnes třicetiletý uživatel MSchumi101.

 

Vracíme se v příběhu zpět na začátek, je osm ráno a Amerika se probouzí do nového úterního dne. Veselé, stále ještě zvláštně „devadesátkově“ stavěné reklamy, usmívající se moderátorky při klasickém tlachání v jednom z mnoha ranních pořadů, „pozdravy jako dobré ráno, Ameriko!“. Tehdy ještě nikdo nic netušil.

 

Když v 8:46 naráží do severní věže Světového obchodního centra první letadlo v rychlosti 790 kilometrů v hodině, tuší to jen pár stovek Newyorčanů z okolí. Mysleli si, že jde o obrovskou tragédii, ale nehodu. Při nárazu došlo k vznícení paliva a nejen že zemřeli lidé na palubě letadla a přítomní v budově mezi 94. a 98. patrem, ostatní z věže se stali okamžitými vězni.

 

Přesně v té chvíli seděli moderátoři CBS 9 na svých místech a stejně jako každý den moderovali svou klasickou ranní show. Smáli se. Na obloze v New Yorku ani mráček. „Tichý den v celé zemi. Máme rádi ticho. Je skoro až příliš ticho,“ říká moderátor. Ani neví, jakou tehdy neměl pravdu. V 8:52 se vysílání přerušuje.

 

(Přepněte video do času 21:10)

 

Podobně začíná i vysílání CNN. Ráno ještě nikdo ze štábu absolutně netuší, že se stanou jedním z nejaktuálnějších zdrojů pro celou Ameriku. Lidé měli ve Světovém obchodním centru rodinu, přátele, známé. Nikdo se ve zmatené situaci nevyznal. V přímém přenosu však už všichni mohli vidět druhý náraz letadla, který vážně poškodil druhé z „dvojčat“. A poté následný pád. Zpravodajství se zatajeným dechem sledoval celý svět.

 

 

Situaci v New Yorku kromě celého světa sledovali samozřejmě i lidé v České republice a na Slovensku. Když do první věže narazilo letadlo a suť začala pokrývat ulice Manhattanu, bylo u nás zrovna 14:46. „Do pověstných dvojčat úmyslně narazila dvě letadla,“ informoval krátce před 16 hodinou Český rozhlas Radiožurnál.

 

TV Nova, stejně jako ostatní televize, odpoledne kvůli hrůzostrašným záběrům částečně přerušila vysílání

 

„Je právě 11. září 2001, dobře si to datum zapamatujte. Je to den nejhoršího teroristického útoku v dějinách lidstva. (...) Jisté je, že o život přišly tisíce lidí. Je 11. září a svět už nikdy nebude stejný jako dnes ráno,“ moderoval ve večerních zprávách na TV Nova známý moderátor Pavel Zuna. Televize kromě mimořádného zpravodajství a informačních titulků během tehdejšího vysílání také zařadila speciální noční zprávy, ve kterých přinášela nejnovější informace.  

 

 

 

Hrozivé záběry tedy sledovali i Češi – i 6,5 tisíce od místa tragédie. Její rozsah byl v prvních minutách pro mnohé těžce představitelný.

 

„Bylo to v mých jedenácti. Seděla jsem s rodiči v obýváku a dívali jsme se na Ošklivku Betty, nebo na jakousi jinou telenovelu. A pak tam na televizi běžela dole zpráva, že budou mimořádné zprávy. Tak jsme se lekli co se stalo. (...) A pak jak to vysílali, tak jsem ani moc nechápala, o co jde, ale pamatuju si vyděšený a nevěřícný pohledy rodičů,“ vzpomněla si pisatelka Tereza na fóru Zpovednice.cz

 

Na informační chaos si vzpomněl i uživatel TJJ„V televizi pak jela smyčka furt dokola. Bylo to divné. Spíš to byl pocit, jestli se nedívám na nějaký film. Blbě natočený, mizerné záběry. Uvědomit si to, že se to fakt stalo.

 

Nejhorší bylo, že pořádně nikdo nic nevěděl, žádné pořádné informace. A televize a rádio byly v tu chvíli jediný zdroj té informace. Ale větší pocit strachu z neznáma a tak trochu šoku byl už v roce 1990, kdy televize vysílala poprvé přímý přenos útoku Kuvajtu. Brzy ráno. Člověk byl tak nějak přítomen válce,“ napsal.

 

Jak jste na osudový den vzpomínali vy?

 

Přerušujeme vysílání. TV a přetížený internet informovali o útocích 11. září 2001 jen chvíli po tragédii, svět dodnes vzpomíná 

Náhledový obrázek: TV Nova, Jose Jimenez/Primera Hora / Stringer / Getty Tagy: 911, internet, televize, teroristický útok, 11. září, 2001
Ohodnoť článek
11
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.