Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 2. 12. 2020 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
50
Peter Pavlík
6. prosinec 2015, 23:34
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

Romantika je jen pro baby, říká se. My jsme pro vás připravili trochu dospělejší filmy, které svou, nejen romantickou, podstatou okouzlí i mužské publikum.

Peter Pavlík
6. prosinec 2015, 23:34
10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
50
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Romantické filmy jsou většinou určeny osobám něžnějšího pohlaví. V poslední době se však rozmohly snímky v tomto žánru, které se dají bez problémů doporučit i chlapům. My jsme pro vás vybrali ty, které jsou primárně určeny pro publikum před třicítkou a byly natočeny v průběhu posledních 15 let. S ohledem na to se zde nedočkáte univerzálních hitovek jako například Láska nebeská nebo Legenda o vášni. Vzhledem k tomu, že některé z nich se nedočkaly u nás žádné distribuce a nemají oficiální český název, rozhodl jsem se ponechat originální názvy.

 

10. Spectacular Now (režie: James Ponsoldt, 2013)

Sutter je oblíbený středoškolák, který žije přítomností a nemá zájem řešit, co ho čeká v budoucnosti. Jeho život se změní, když do něj vstoupí jeho mladší spolužačka Aimee a on zjistí, že v jeho životě není ani zdaleka vše tak dokonalé, jak si myslel. Střední škola končí, dospělost je za dveřmi a on se musí rozhodnout, kterým směrem se bude jeho další existence ubírat. Jeden z nejlepších novodobých filmů o dospívání a vynikající herecká příležitost pro hvězdy nastupující generace Millese Tellera (Whiplash) a Shailene Woodley (Fault in our Stars). Hlavně díky nim totiž vznikla občas příjemná, občas depresivní, ale stále kvalitní vztahovka, kde divák musí oběma postavám fandit, i když zdaleka nejsou dokonalé. Tento snímek se naší distribuci nepochopitelně vyhnul, takže bych rád konečně poprosil o vydání alespoň na DVD. 

 

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

 

9. Ruby Sparks (režie: Jonathan Dayton, Valerie Faris, 2013)

Druhý počin od tvůrců oscarové hitovky Malá Miss Sunshine má originální premisu. Spisovatel Calvin (Paul Dano z Prisoners či There Will Be Blood) trpí tvořivou i osobnostní krizí. Když vytvoří románovou postavu Ruby, stane se něco neuvěřitelného. Imaginární charakter, který vymyslel, skutečně ožije. Scénář napsala představitelka titulní role Zoe Kazan (Nouzový východ) a přesvědčila, že je stejně schopnou autorkou jako herečkou. I když by se zpočátku mohlo zdát, že jde o klasickou romantickou komedii, tak tvůrci neváhají ukázat i temnou stránku lidské duše a hlavní postavy. Skvělý malý filmík inspirovaný tvorbou Charlieho Kauffmana (Věčný svit neposkvrněné mysli, V kůži Johna Malcoviche), ale ne tak náročný a divácky přístupnější.

 

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

 

8. Cemetery Junction (režie: Ricky Gervais, Stephen Merchant, 2010)

Britské Pelíšky. I tak by se dal v krátkosti charakterizovat tento snímek. Na rozdíl od klasiky Jana Hřebejka se dočkáme i trochu drsnějšího humoru. Spoluautor scénáře a jeden z režisérů, komik Ricky Gervais, si nikdy nebral servítky a i tato jeho vlastnost je pro tento film typická. S drsností humoru se to však nepřehání a snímek stojí na atmosféře dospívání v 70. letech. Sbližování chlapce z pracující třídy s bohatou dívkou je v jádru klasickým klišé. No v tomto žánru jsme již mnohokrát zjistili, že důležité není co, ale jak. Občas úsměvný, občas cynický, stále nostalgický a v závěru nádherný kousek, z něhož možná nebudou všichni úplně nadšení, ale líbit by se měl každému. Navrch skvělé herecké výkony všech zúčastněných, jimž kralují Felicity Jones (Star Wars: Rogue One) a hlavně fantastický Ralph Fiennes v menší, ale důležité roli. Zapadlý klenot, kterému je třeba dát šanci. 

 

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

 

7. Me and Earl and Dying Girl (režie: Alfonso Gomez - Rejon, 2015)

Letošní zázrak z festivalu Sundance si už stihl za krátkou dobu získat výbornou reputaci. Příběh filmového nadšence, který je donucen zpříjemnit poslední chvíle umírající teenagerky a natočit pro ni film, je příjemná hlavně svou skvělou prací s žánrovými formulkami. Záměrné vyhýbání se klišé je velmi osvěžující, zabalené navíc ve formálně velmi tvůrčím obalu. Všichni herci jsou vynikající, easter eggy na klasická díla evropské kinematografie potěší a i přes svou nevtíravost dokáže na konci vyčarovat slzy dojetí. Velmi příjemně a překvapivě kultivované dílo, jaké se nerodí každý den.

 

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

 

6.  Perks of Being Wallflower (režie: Stephen Chbosky, 2012)

Patnáctiletý Charlie (Logan Lerman známý jako Percy Jackson) je outsider, který nastoupí do nové školy. Zde se mu podaří spřátelit se sourozenci, kteří mu ukážou, že život může být stejně krásný jako i smutný. Netuší však, že Charlie má vlastní tajemství. V určité komunitě mimořádně populární a velmi oceňovaná generační výpověď. V podstatě jde o kompilaci toho nejlepšího, proč je pro určitou generaci tento druh filmů tak vyhledávaný. Feel good atmosféra, při které se střídá civilní humor s dramatickými momenty, řeší se problémy dospívání a v první řadě jsou tu postavy, s nimiž se dokáže cílovka bez námahy identifikovat. To vše v prvotřídním provedení s vynikajícími hereckými výkony hlavní trojice, ze kterého nejvíce vyčnívá Emma Watson ve své nejlepší postpotterovské roli. Závěrečný zvrat je možná sice příliš krutý, ale skvěle doplňuje mozaiku této velmi vydařené žánrovky.

 

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

 

5. Garden State (režie: Zach Braff, 2004)

Andrew je neúspěšný herec, který má padesátku na krku a život v žumpě. Po smrti matky se vrací do svého rodného města na pohřeb a v náručí mladé dívky hledá nový smysl života. Na první autorský počin Zacha Braffa (Režie, scénář, hlavní role) je radost se dívat. Hromada scenáristických a režijních nápadů (košile vede) nepůsobí jako nesourodý guláš, ale přesně tak, jak má. Jako vize talentovaného tvůrce, který ví co chce říct a dělá to způsobem, který je pro diváka přitažlivý. Nikdo si zde nehraje na nějaké velké umění, ale je evidentní, že celý štáb vložil do své práce obrovské srdce. A ten pocit se bez problémů přenáší na diváka a nejen kvůli tomu, že do Natalie Portman ztvárňující novou lásku hlavního hrdiny, jsme se od její první scény okamžitě všichni zamilovali. V současnosti již malá nenápadná žánrová klasika a pro určitou fanouškovskou skupinu i celkem slušný kult. Je škoda, že tento film zná tak málo lidí.

 

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

 

4. Flipped (režie: Rob Reiner, 2010)

Malý nenápadný kvalitativní comeback Roba Reinera, tvůrce hollywoodských klasik jako např. Stůj při mně, Když Harry potkal Sally, Misery nebo Pár správných chlapů. Když už ne nejlepší, tak určitě nejhezčí film o první lásce za posledních mnoho let. Bryce je sympatický mladý kluk, který právě končí základní školu a zamiluje se do své sousedky a spolužačky Juli. Ze dvou vzájemně se prolínajících perspektiv vyprávěný příběh, který dokáže okouzlit diváka v každém věku. Povědomé situace, které jsme všichni zažili se střídají z chlapeckého i dívčího pohledu a tvoří roztomilou mozaiku o rozdílném chápání stejných situací odlišným pohlavím. Snímek, do kterého se nedá nezamilovat už jen kvůli skvělému ústřednímu páru a hlavně vyřešení odvěkého tajemství, které nás jako děti během první lásky trápilo nejvíce. Co si o nás ten druhý myslí? Velká škoda, že americký distributor film potopil a nedostal se do široké distribuce. U nás vyšel alespoň na DVD pod názvem Má mě rád, nemá mě rád. 

 

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

 

3. Juno (režie: Jason Reitman, 2007)

Šestnáctiletá Juno (Ellen Page) svede svého kamaráda Paulieho (Michael Cera), vyspí se s ním a otěhotní. Rozhodne se dítě donosit a po porodu ho nabídnout k adopci symaptickému bezdětnému páru (Jason Bateman, Jennifer Gardner). Nezávislá pecka syna slovenského rodáka a režiséra Krotitelů duchů Ivana Reitmana. Tento počin se stal hned po svém uvedení na Sundance událostí a obrovským hitem. Jedinečně napsané, zrežírované a hlavně zahrané. Jediný film z našeho žebříčku, který je vyprávěn ze ženské, v tomto případě dívčí perspektivy, je držitelem Oscara za nejlepší původní scénář.

 

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

 

2. High Fidelity (režie: Stephen Frears, 2000)

Všechny moje lásky nebo Sex, dívky a cokoliv. I pod těmito dvěma názvy se skrývá tento zapomenutý klenot tvůrce oscarové Královny a Nebezpečných známostí. „Žebříčkováním“ všeho možného posedlý Rob (John Cusack) pracuje v obchodě s LP deskami a je těsně po rozchodu. Následkem toho se rozhodne udělat si Top 5 svých bývalých přítelkyň a všechny postupně navštívit, aby zjistil proč se s ním rozešly. Adaptace knihy Nicka Hornbyho je velmi trefnou sondou do duše třicátníka, který neví, co se životem. Velmi vtipný a místy dost hořký film, který by si zasloužil mnohem více pozornosti, než jaké se mu dostává. Minimálně kvůli skvělým hercům, mezi nimiž poprvé výrazněji zazářil Jack Black. 

 

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

 

1. 500 Days of Summer (režie: Mark Webb, 2009)

Tento film je o lásce, ale není to love story. Nejlepší na této studii jednoho rozchodu a vztahu je fakt, že téměř každý si v něm najde paralelu se svým životem a dokáže se dívat na příběh Toma a Summer skrz vlastní zkušenosti. Už od prvního titulku neskutečně hravá a upřímná vztahovka, která srší nápady na všechny strany. Ústřední dvojice s vynikající vzájemnou chemií, inteligentní scénář a v rámci možností originální atmosféra k výbornému výsledku také velmi pomohly. I kdyby nenabízel nic jiného než geniální spojení očekávání / reality, tak si tento počin v našem žebříčku první místo zaslouží. Je škoda, že po vstupu do světa velké hollywoodské produkce režisér svou nastavenou laťku neudržel.

 

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

 

Bonus: 50/50 (režie: Jonathan Levine, 2011)

Adamovi (Joseph Gordon Levitt) byla diagnostikována rakovina, nastupuje na léčbu, kde je poloviční šance, že bude úspěšná. S jeho životní situací se mu snaží pomoct celé okolí, ale hlavně jeho nejlepší kamarád Kyle (Seth Rogen). Není snadné natočit optimistický film o smrtelné nemoci, ale tvůrcům této bromance se to podařilo na výbornou. Skvěle vyladěné dílo mezi komedií a dramatem stojící hlavně na vynikajících hercích. Scéna v koupelně s knihou dokonale provětrá vaše slzné kanálky.

 

10 neobyčejných romantických filmů, které ocení se slzami v očích i muži

 

                           Který z jmenovaných filmů máte nejraději a který vám tady chybí? Diskuse je vaše.

Ktorý film z nášho rebríčka považujete za najlepší vy?
Spectacular Now
1449 hlasů
Ruby Sparks
158 hlasů
Me and Earl and Dying Girl
288 hlasů
Cemetery Junction
78 hlasů
Perks of Beiing Wallflower
1504 hlasů
Garden State
111 hlasů
Flipped
841 hlasů
Juno
484 hlasů
High Fidelity
77 hlasů
500 Days of Summer
1731 hlasů
50/50
947 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Ohodnoť článek
3
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.