Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 23. 1. 2021 svátek má Zdeněk

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
16
LukasBCitnar
10. duben 2015, 20:32

Zajímavosti ze světa legendárního seriálu aneb Přátelé jako symbol 90. let

Výběr zajímavostí ze seriálu, který určoval směr a stal se ikonou.

LukasBCitnar
10. duben 2015, 20:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti ze světa legendárního seriálu aneb Přátelé jako symbol 90. let

Seriál, který ovlivnil nejednu generaci, změnil pohled na sitcom a z hlavních šesti protagonistů udělal nehynoucí legendy. Neexistuje snad nikdo, kdo by neznal aspoň jednu epizodu tohoto božského seriálu, proto podle mého mínění není třeba nějak zvlášť představovat postavy a tezi seriálu. Spíše bych se zaměřil na komplexní shrnutí těch největších zajímavostí, které se za všechna ta léta nastřádala, které prozradili samotní tvůrci nebo se jich dopídili blázniví fanoušci. Po čas, kdy seriál běžel, to jest od 22. září (september) 1994 až do epického posledního dílu, který byl odvysílán 6. května (máj) 2004, se z Přátel stal kult, z herců ikony, a z písničky  I'll Be There For You vznikl symbol 90. let. 

 

Pro začátek si připomeňme všechny vztahové návaznosti a peripetie, které v průběhu seriálu proběhly. 

Zajímavosti ze světa legendárního seriálu aneb Přátelé jako symbol 90. let

 

V celkovém shrnutí se natočilo 10 sezón, které dohromady obsahovaly 238 dílů po 22 minutách (jde o průměrnou délku). Seriál si vybudoval obrovské renomé a čísla sledovanosti (ke kterým se ještě dostaneme) rostla s každou epizodou, takže není divu, že seriál poctili svojí návštěvou i velká hollywoodská jména. Pojďme si v krátkosti shrnout ty nejzásadnější hvězdy: 

 

Julia Roberts si zahrála pomstychtivou přítelkyni Chandlera, která trpí nejedním komplexem. Nakonec ho zanechala v restauraci jen v dámských kalhotkách. Jde konkrétně o slavnou scénu z dámských toalet. Tento díl je mimochodem nejsledovanější epizodou celého seriálu, kde se ještě na chvíli mihne Jean-Claude Van Damme.

 

Brad Pitt, který když vešel poprvé na scénu, tak se spustil tak obrovský aplaus, že nebylo vůbec slyšet, co říká. Zahrál si kamaráda ze střední, kdy společně s Rossem (a ještě s výměnným studentem z Thajska) založili klub Nenávidím Rachel Greenovou. Jednalo se opět o jeden z nejúspěšnějších dílů.

 

Alec Baldwin si střihl roli přítele Phoebe, který má nezaměnitelně otravně optimistický pohled na svět a všichni z něho mají akorát tak srandu. No kdo by si nepamatoval jeho větu: „Že toho byla ta nejkrásnější hádka, kterou jsi zažila?."

 

Ben Stiller se objevil v roli cholerického přítele Rachel (který byl spíše jenom nutným zlem). Jediný, kdo ho vždy zastihl při jeho nekontrolovatelných výbuších, byl právě Ross, kterému nikdo nevěřil, protože si všichni mysleli, že žárlí.  

 

Reese Vhiterspoon se představila jako rozmazlená mladší sestra Rachel, která postrádá jakoukoliv soudnost a empatii oproti ostatním osobám. 

 

Bruce Willis a jeho ztvárnění role Paula Stevense patří asi mezi mé nejoblíbenější „hvězdné návštěvy" v Přátelích. Bruce hraje otce studentky, se kterou chodí Ross a jejich vztah jim vůbec neulehčuje. Aby to pak nebylo málo, Paula si nabrnkne Rachel a řetězec šílených náhod se může dát do pohybu. Willis v seriálu hrál bez nároku na honorář, protože prohrál sázku s Matthewem Perrym. 

 

Scéna na chatě je prostě top!

 

Posledním z hvězdné party je Sean Penn, který si zahrál naivního chlapíka, který naletěl Ursule (nepovedené dvojče Phoebe) a nechal se zmanipulovat jejími výmysly. Ve spoustě epizodních a vedlejších rolích se objevila spousta a spousta známých i neznámých jmen a věnovat všem pozornost by zabralo neskutečné množství času a analýza důležitosti všech zobrazených postav by byla doslova nekonečná. Obraťme se tedy k něčemu mnohem zajímavějšímu a to jsou peníze. 

 

Snad si jen ještě připomeňme Dr. House v letadle

 

Zajímavostí totiž je, že všech šest hlavní herců rozhodovalo o svých platech společně a nikdo nikdy nevydělával víc než ostatní. Všichni dostávali stejnou sumu. Konkrétně tedy začínali na 400 tisíc dolarů za epizodu a skončili na rovném milionu za díl, takže jsi každý přišel na slušnou částku, ze které mnozí žijí do dnes. Náklady na jednu epizodu se tedy v 10. sezóně vyšplhaly na astronomických 10 milionů, z čehož logicky jen 6 šlo na honoráře.

 

O vlivnosti a úspěchu seriálu hovoří i fakt, že spousta věcí, se kterými přišel, se stala zaběhnutým zvykem. Mezi nejznámější příklady asi patří účes Rachel, který se objevil v první sérii, nese v kadeřnictvích dokonce stejné jméno jako postava, která ho nosila a stal je jedním z nejnapodobovanějších účesů své doby. Úspěch slavila i Joeyho hláška Tak jak to jde?" V Anglii se toto spojení ustálilo a používá se jak při pozdravu, tak loučení. 

 

Zajímavosti ze světa legendárního seriálu aneb Přátelé jako symbol 90. let

 

 

Mimo spoustu dalších zajímavostí je také dobré zmínit nějaké odkazy, které jsou vypozorovatelné. Kupříkladu, když si Joey a Chandler koupí kuře, tak ho Joey začne úpěnlivě hladit, Chandler na to prohodí: „Klídek, Lennie." Jde o narážku na slavnou novelu „O myších a lidech". Nebo když hraje Chandler a Monika tenis proti Chandlerovu šéfovi, Monika je (ostatně jako vždy) zapálená do sportovního boje. Chandler na její adresu vysloví poznámku: „Klídek, Martino" a nejedná se o nic jiného než o narážku na Martinu Navrátilovou. Těm všímavějším fanatikům možná neuniklo české pivo v záběru. V 16. dílu 2. série si totiž můžeme všimnout, že je na ledničce položená krabice od Pilsneru Urquell, Plzeň" pije Joey i v 5. dílu, 3. série

 

Nostalgie pokračuje, zavzpomínejme si na ty nejlepší hlášky, scény a trapasy

 

Tak dlouho časově rozběhnuté projekty, jako byli i Přátelé, se musí občas potýkat s událostmi, které naruší určitou kontinuitu stereotypní společnosti. Mezi takový největší šok patří nepochybně 11. září (september) 2001. Seriál jako takový se k této tragédii nijak zvlášť nevyjadřoval, přesto v pár odkazech můžeme najít určité symboly jako způsob uctění památky padlých. V 13. dílu 8. série si můžeme povšimnout Joeyho trička s emblémem FDNY, na kterém je napsáno jméno Billy Burke, šlo o hasiče, který zahynul při záchranných pracích na WTC. V 3. díle 8. série byla přetočena celá scéna, kdy měl Chandler říct slovo bomba" na letišti a následkem toho by se tak nedostali s Monicou na líbánky. K vážnosti situace byla tato scéna změněna. 

 

Přátelé nás naučili, že život je jedna velká komedie a že je potřeba brát těžké situace s nadhledem. Mimo velkých životních mouder jsme se mohli přiučit i něco z konstruování letadel

 

No a ke genialitě téhle scény snad není potřeba ani nic dodávat 

 

Tentokráte si jen v rychlosti shrňme několik krátkých zajímavostí: 

 

Prostřední jméno Rachel je Karen. Joeyho je Francis, Rossovo je Eustace a Chandler se celým jménem jmenuje Chandler Muriel Bing.

 

Lisa Kudrow ztratila své panenství až ve 32 letech při svatební noci. 

 

Všechny holky spolu na natáčení obědvaly po dobu deseti let. 

 

Chandler je jediná mužská postava, která se políbila se všemi ženskými představitelkami. 

 

Ross je alergický na kiwi a Monica zase na kočičí chlupy.

 

Číslo Chandlerova bankovního účtu je 7143457.

 

Seriál se vysílá ve více než 100 zemích a byl přeložen do několika jazyků, takže je pravděpodobné, že v tuhle chvíli se seriál vysílá aspoň v jedné zemi na světě.

 

V seriálu se objevil i uznávaný módní návrhář Ralph Lauren.

 

Monica si svoje ručníky řadí do 11 sloupců.

 

Natáčení jedné epizody trvalo něco kolem 3-6 hodin, pokud vtip nefungoval, okamžitě se přepisovalo. Divákům bylo mezi tím podáváno občerstvení v podobě pizzy a Coly.

 

V anglickém originále začínají všechny názvy epizod slovy „The One..." kromě posledních dvou dílů.

 

Co by to bylo za článek o Přátelích, kdyby se tam neobjevil největší Phoebin hit?

 

Vzpomeňme si, že i Ross byl hudebně aktivní

 

Přátelé patří prostě mezi ty největší seriály všech dob a v mnohém jsou stále nepřekonatelní. Stali se opravdu symbolem generace a pomohli v dospívání nejednomu člověku. Obsáhnout všechny zajímavosti, kuriozity a drby je opravdu nadlidský úkol a i tak jsem se snažil vybrat to nejlepší. V roce 2008 se hodně spekulovalo o tom, že seriál dostane filmovou podobu. Tyhle dohady se táhly asi rok a dokonce bylo prý oficiálně ohlášeno, že film je v produkci. Nicméně jeden z herců (říká se, že to byl Matthew Perry) prohlásil, že by měli zůstat tak slavní a nezapomenutelní, jako tomu bylo dovršeno právě poslední epizodou. Tudíž film se nechystá, a ačkoliv by to pro mě jako obrovského fanouška byl nejočekávanější film vůbec, musím s rozumem potvrdit, že návrat by nemusel dopadnout dobře, a proto si tuhle partu budeme pamatovat jako úžasný vodopád nápadů, historek a vtipů, které nás provází každý den. 

 

Nakonec snad zbývá už jen odtajnit tu nejšokující zajímavost:

 

Chandlerovým povoláním jsou statistické analýzy a rekonfigurace dat.

 

Nakonec si můžou zájemci přece jenom pobrečet

 

Co jste vy milovali na Přátelích?

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: ČSFD, IMDB, tvpratele.info Tagy: seriál, Friends, Přátelé
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.