Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. ledna 2020 22:13
Čas čtení 1:05
Matej Krajčovič

Vědci našli nejstarší materiál na světě. Prach z meteoritu je starší než naše Země a sluneční soustava

TECH VESMÍR
Uložit Uložené

Unikátní objev pochází z meteoritu, který Zemi trefil už v roce 1969.

Vědci nedávno objevili vůbec nejstarší materiál, jaký zatím bylo možné zkoumat, informuje CNN.

Jde o Murchinsonův meteorit, který na území Austrálie dopadl teprve před 50 lety, ale kámen samotný se podle analýzy hvězdného prachu zformoval již před 5 až 7 miliardami let. Je tak vůbec nejstarším objeveným pevným tělesem na Zemi.

Pouze pro kontext, Slunce je staré přibližně 4,6 miliardy let a Země či Měsíc oslavovali první narozeniny o několik set milionů let později.

Na hvězdném prachu z meteoritu byla jasně znát takzvaná presolární zrna, která nebyla poznamenána vlivem slunečního záření a musela tedy vzniknout ještě před zrodem naší sluneční soustavy.

Doporučeno
Vědci našli místo dopadu jednoho z největších meteoritů, které kdy trefily naši Zemi Vědci našli místo dopadu jednoho z největších meteoritů, které kdy trefily naši Zemi 9. ledna 2020 19:42

Právě meteority, které cestují vesmírem, podle CNN fungují jako časové kapsle a poctivě ukládají materiál, kolem kterého letí nebo z něhož se formují. Presolární zrna z dávných dob jsou pořádnou raritou, objevují se pouze na přibližně na 5 % meteoritů, které naši Zemi pravidelně z vesmíru bombardují. 

„Toto jsou nejstarší pevné materiály, jaké byly kdy nalezeny a vypoví nám o tom, jak se v našem vesmíru formovaly hvězdy. Jsou to jejich pevné vzorky,“ řekl Philipp Heck, vedoucí autor studie zabývající se meteoritem.

Vedci našli najstarší materiál na svete. Prach z meteoritu je starší ako naša Zem a slnečná sústava
Vedci našli najstarší materiál na svete. Prach z meteoritu je starší ako naša Zem a slnečná sústava Zdroj: Unsplash.com / geosci.uchicago.edu

Částečky super-starých presolárních zrn velkých pouze přibližně 8 mikrometrů byly z meteoritu poctivě izolované v roce 1969. Spoluautorka studie Jennika Greer vysvětluje, jak to probíhalo. „Začíná to rozdrcením úlomků meteoritu na prášek. Jakmile jsou všechny kousky oddělené, je to trochu jako pasta s pronikavou charakteristikou. Smrdí jako shnilé arašídové máslo.“

 

To se pak rozpustí v kyselině a zůstanou jen presolární zrna, na kterých už je možné měřit jejich vystavení kosmickému záření.

Domů
Sdílet
Diskuse