Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 28. 10. 2020 svátek má Alfréd, Den vzniku samostatného československého státu (1918)

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti - Krimi
0
Vojtěch Vanda
10. září 2020, 10:23
Čas čtení: 18:33
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Když jí bylo 12, unesl ji. Do jejích 16 let se s ní dvěstěkrát pokoušel o sex. Z neuvěřitelného případu Jan Broberg mrazí

Dvakrát ji unesl, měl sex s jejími rodiči, vydíral její rodinu, a spoustu dalšího. Vztah Roberta Berchtolda a rodiny Brobergových s jejich dcerou Jan byl vskutku toxický.

Vojtěch Vanda
10. září 2020, 10:23
Čas čtení: 18:33
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Brobergovi měli život jako z pohádky. Připomínali postavy z klasického amerického seriálu sedmdesátých let. Rodina, otec Robert a matka Mary Anne, se svými třemi dcerami Karen, Susan a Jan, bydlela v malém městě ve státě Idaho na severozápadě USA. Jako ukázkoví Američané byli věřící, jako lidé ze středozápadu byli neobyčejně milí, a bydleli v sousedství, kde se takzvaně nezamyká, jelikož všichni ostatní byli úplně stejní jako Brobergovi.

 

Jednoho dne však jejich idylka skončila. Zdánlivě neškodné setkání s jedním sympatickým mužem a jeho rodinou, která se zdála ještě milejší než všechny ostatní, skončila celoživotním traumtem, které nemá obdoby. Týkalo se hlavně nejstarší dcery Jan, jež byla několikanásobně unesena a znásilněna, setkání však ovlivnilo všechny okolo. Příběh o promyšleném vydírání, pedofílii, neoblomné důvěře a mistrovské manipulaci dostal prostor i na Netflixu.

 

 

V roce 2017 se povedlo režisérce Skye Borgman uvést nový seriál Abducted in Plain Sight (volně přeloženo jako Unesena před očima), který veřejnosti rozkryl tajemstvím opředený případ dvojitého zmizení mladé dívky Jan Broberg. Dokument podle skutečné události, v němž vede rozhovory se všemi účastníky kromě samotného únosce, převzal Netflix v roce 2019. Toho se ale nedožil Janin otec, který umřel v roce 2018.  

 

Husí kůži nahánějící série událostí, která potkala rodinu Brobergových, začala nevinným setkáním během mše v roce 1972.

 

Jan Broberg a Robert Berchtold

Únos Jan Brobergové: V dětství byla dvakrát unesena rodinným přítelem, který měl poměr s oběma jejími rodiči
Zdroj: Abducted in Plain Sight/Top Knot Films
Tento článek prozrazuje rozuzlení dokumentu Abducted in Plain Sight a průběh vyšetřování případů únosu Jany Broberg.

Sympaťáci

Rodina Brobergových žila ve zhruba čtyřicetitisícovém městě Pocatello v Idahu. Ve čtvrti, ve které se všichni znali, a, jak tvrdí, se všichni měli rádi a respektovali. V noci nemuseli zamykat, krádež nebo dokonce násilný trestný čin, podle jejich svědectví, byla slova, jejichž význam neznali. V rodinném domě bydleli otec Robert, tudíž Bob, který byl povoláním florista, a měl svůj obchod přímo ve městě. Matka, Mary Anne, byla ženou v domácnosti, a starala se o své tři dcery: Susan, Karen a nejstarší Jan.

 

Jejich pohodový život však nabral nevídaných obrátek, a to nejen v rámci malého města, ale celostátně. Životy jim změnila běžná návštěva mše. Brobergovi byli totiž členové Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, již vyznává drtivá většina obyvatel Pocatella. A v červnu 1972 se po jedné z nich seznámili s novou rodinou, která se do města přistěhovala.

 

Jmenovali se Berchtoldovi. Hlavou rodiny byl Robert Berchtold, jemuž později začali přezdívat jednoduše B, jeho manželka Gail, a pět jejich dětí. Spořádaná rodina se i přes jejich nedávné přistěhování těšila obrovské oblibě. Velice ochotný a milý Berchtold vyhověl každému sousedovi; pomáhal, kde se dalo. Proto se proti jeho způsobům nedalo říct křivého slova.

 

Rodina Brobergova

Únos Jan Brobergové: V dětství byla dvakrát unesena rodinným přítelem, který měl poměr s oběma jejími rodiči
Zdroj: Abducted in Plain Sight/Top Knot Films

I Brobergovi poznali, jak skvělými Berchtoldovi byli. Slovy Boba, otce Jan, byli náramně překvapeni, když jiný den přišli z kostela, a ve svém domě našli velkou ovocnou mísu se vzkazem: „Užívej si se svou rodinou.“ I přes veškerá slova chvály si ale stihla rodina Brobergova všimnout, že s novými přestěhovanými není něco v pořádku. Manželka Bho, Gail, byla zvláštní osobou. Byla strašně tichá. Zdálo se, že se k němu vůbec nehodí. 

Víc než přátelé

Úžasné léto se pomalu překlenulo do podzimu roku 1972. Noví nejlepší přátelé Brobergů Berchtoldovi s nimi trávili spoustu času. A měli se rádi, opravdu hodně. Své k tomu měla co říct i matka Jan Mary Anne. 

 

„Berchtold mi zavolal. Zajímalo ho, jestli bych mu do práce nedovezla oběd. Udělala jsem to. Když jsem přijela, začal mi říkat opravdu hezké věci,“ svěřila se v dokumentu. „Říkal to, co manžel dávno ne. Měl charisma. Prý se mu líbí, jakou mám postavu a nohy. Jen to poslouchat bylo úžasné.“ B se jí prostě líbil a nedokázala to potlačit. Věděla, že to, co dělá, není správné. A tehdy to všechno začalo

 

Charismatický Robert Berchtold

Únos Jan Brobergové: V dětství byla dvakrát unesena rodinným přítelem, který měl poměr s oběma jejími rodiči
Zdroj: Abducted in Plain Sight/Top Knot Films

V rámci kostelních záležitostí měli nedlouho poté odjet do sousedního Utahu. Matka Jan s ním jela sama. Spala s Robertem Berchtoldem ve srubu. Tam se jí to vymklo z ruky. „Začal mě líbat, chytal mě za prsa,“ popisovala. Dál se to prý nedostalo. Jeli domů a dál to nijak neřešili, alespoň tedy na oko. Uvnitř byla Mary Anne rozpolcená. Vzrušení, které jí B přinesl do dvanáctiletého soužití se svým mužem, začalo manželství rozkládat.

 

Berchtold poté nenechal nic náhodě. Věděl, že si Brobergovi všimli jeho ne zrovna idylického vztahu s manželkou. „V oblasti sexu byl opravdu znalý, co mu ale nefungovalo, byl sexuální život s manželkou,“ zmínil ve snímku Bob. „Jednoho dne přijel za mnou do práce. Zeptal se, jestli nemám volno, že bychom se mohli projet. Tak jsem s ním šel,“ uvedl.

 

B se Bobovi „svěřil“. „Řekl mi, že nedokáže vystát svou manželku. Že je frustrovaný a že potřebuje mít sex. Zeptal se mě, jestli bych mu s tím nepomohl. Smáli jsme se tomu,“ popisoval na kameru. Avšak přestože se tomu smáli a všechno se to zdálo tak nereálné, Bob jeho kouzlu podlehl a přání vyslyšel„Nahnul jsem se k němu a ukojil ho. Udělal jsem nejhorší věc v životě,“  přiznal. 

Článek můžeš dočíst jen s aktivním REFRESHER+
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
První týden 0 Kč, potom 55.00 Kč měsíčně
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Abducted in Plain Sight/Top Knot Films Tagy: únos, mimozemšťan, Jan Broberg
Ohodnoť článek
5
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.