Náš přehled asi nemůžeme otevřít ničím jiným. Fotbalista Lionel Messi si díky výhře Argentiny na Mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru splnil sen a zapsal se do historie tohoto sportu. Messi, který je mnohými považován za nejlepšího fotbalistu světa, přidal do své sbírky poslední trofej, která mu chyběla. Stal se také nejlepším hráčem turnaje.
Zdroj: TASR/AP
Česko má od letošního roku historicky prvního šampiona UFC. Stal se jím rodák z Hostěradic Jiří Procházka, který na turnaji v Singapuru porazil šampiona Glovera Teixeiru a usedl na trůn pro krále polotěžké divize (do 93 kg). Jeho triumf rezonoval po celém světě.
Zdroj: Getty Images
Maestro se loučí. Švýcar Roger Federer, který získal 20 grandslamových titulů, je považován za jednoho z nejlepších hráčů tenisové historie. A v září letošního roku dal tenisu sbohem. Při rozlučce na turnaji Laver Cup se neubránil slzám. „Byla to perfektní cesta. Zopakoval bych to všechno,“ řekl Federer během závěrečného proslovu.
Zdroj: TASR/AP
U tenisu ještě zůstaneme. Zatímco Federer se s kariérou letos rozloučil, jeho rival (ale zároveň přítel) Rafael Nadal přepsal historii. Na Australian Open zvítězil a získal svůj 21. grandslamový titul, čímž se osamostatnil v čele před Novakem Djokovičem a Rogerem Federerem. Španěl triumfoval i na Roland Garros a v žebříčku aktuálně se 22 trofejemi vede.
Zdroj: TASR/AP
Švéd Armand Duplantis udivuje svět svými výkony ve skoku o tyči už několik let. V roce 2020 překonal dvacet šest let starý „venkovní světový rekord“ Sergeje Bubky skokem přes 615 centimetrů. Znovu přepsal světové tabulky letos na mítinku v Bělehradě, kde jako první tyčkař v historii překonal hranici 620 centimetrů. Vlastní rekord pak ještě posunul na světovém šampionátu v Eugene, kde skočil 621 centimetrů.
Zdroj: Getty Images
Vrátíme se ještě k tenisu, tentokrát tomu ženskému. Tam historii přepisovala Polka Iga Świątek. V dubnu 2022 se stala světovou jedničkou a ovládla French Open i US Open. V dané sezóně vytvořila 37zápasovou neporazitelnost, nejdelší šňůru výher ve 21. století a dvanáctou nejdelší v otevřené éře tenisu.
Zdroj: Getty Images
Své místo v našem přehledu zaujímá i cyklistika. Bitva o žlutý trikot na letošní Tour de France totiž byla více než zajímavá. Ze začátku to opět vypadalo na dominanci Slovince Tadeje Pogačara, který vyhrál v letech 2020 a 2021. Vše se ale změnilo v 11. etapě, kdy se do žlutého oblékl Dán Jonas Vingegaard. Dres pro vedoucího závodníka už nesvlékl a stal se vítězem celého závodu. Pogačar skončil druhý.
Zdroj: Getty Images
Velkou událostí cyklistické sezóny byl také ženský závod Tour de France Femmes. Cyklistky totiž do vlastního závodu vyrazily po dlouhých třiatřiceti letech. Vůbec první vítězkou se stala Annemiek van Vleuten z Nizozemska. Kromě toho triumfovala také na všech třech grand tour (Giro–Tour–Vuelta) a stala se mistryní světa. To vše se jí povedlo ve třiceti devíti letech.
Zdroj: Getty Images
Ještě jednou se musíme vrátit na tenisové dvorce a k úspěchu španělského tenisty. Tím tentokrát není Rafael Nadal, ale Carlos Alcaraz. Devatenáctiletý talent hrál v letošním finále US Open nejen o trofej, ale také o pozici nejlepšího hráče světa. Caspera Ruuda ve čtyřsetové bitvě porazil, a stal se tak nejmladší světovou jedničkou na žebříčku ATP.
Zdroj: Getty Images
Náš přehled zakončíme hokejově a poslední místo věnujeme konkrétně hokejistům z Finska. Ti totiž poprvé v historii dosáhli na zlatou olympijskou medaili, když ve finále porazili ruský výběr. Na premiérový triumf pod pěti kruhy pak navázali i na světovém šampionátu, kde seveřanům podlehla Kanada. Hokejový rok 2022 tak patřil Finsku.