Ukrajinští záchranáři a dobrovolníci nesou zraněnou těhotnou ženu po ostřelování budovy porodnice v Mariupolu, ke kterému došlo v březnu. Příběh bohužel neměl šťastný konec. O život přišla žena i její dítě.
Zdroj: TASR/AP
Aktivistky za práva na interrupci Carrie McDonald (vlevo) a Soraya Bata reagují na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zrušil přelomový rozsudek případu Roe vs. Wade z roku 1973. Ten zajišťoval všem ženám právo na interrupci. V platnost tak vešlo rozhodnutí, které Američankám odebírá federální právo interrupci podstoupit.
Zdroj: Getty Images
Evropské země zachvátila v létě rekordní vlna veder. Na fotografii je pohled na vyschlou řeku Ticino, která je jedním z přítoků řeky Pád. Spolu s rekordně vysokými teplotami a nedostatkem srážek čelí nejdelší italská řeka nejhoršímu suchu za posledních sedmdesát let.
Zdroj: Getty Images
Prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl na začátku ruské invaze na Ukrajinu nabídku Spojených států k evakuaci ze země. Stal se jedním ze symbolů ukrajinského odporu a podle časopisu Time také osobností roku 2022. Volba byla podle média nejjednoznačnější, jakou pamatuje. „Ať v nás bitva o Ukrajinu vzbuzuje naději, nebo strach, Volodymyr Zelenskyj vyburcoval svět takovým způsobem, jaký jsme neviděli už desítky let,“ napsal Time.
Zdroj: TASR/František Iván
Sportovní svět byl plný důležitých okamžiků. Za nás vybíráme ten, kdy se švýcarský tenista a velikán Roger Federer rozloučil s profesionální kariérou. Stalo se to na Laver Cupu, v němž do posledního zápasu nastoupil po boku svého úhlavního rivala Rafaela Nadala. Že si byli hráči velmi blízcí, ukázaly i společné slzy, ke kterým při Federerově loučení došlo.
Zdroj: TASR/AP
Íránem zahýbal letos v září případ Mahsy Amini. Teprve dvaadvacetiletá dívka zemřela po zatčení mravnostní policií kvůli tomu, že porušila pravidla týkající se nošení hidžábu. Vlna protestů se zvedla nejen v Íránu, ale po celém světě. Na fotografii je zachycený protest před íránským konzulátem v tureckém Istanbulu.
Zdroj: Cemal Yurttasdia images via Getty Images
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v červenci zveřejnil unikátní fotografie z teleskopu Jamese Webba. Zachyceny jsou na nich tisíce galaxií, včetně nejslabších objektů, které byly kdy pozorovány v infračervené oblasti.
Zdroj: NASA
Ve městě Vinnycja ve střední části Ukrajiny se v červenci konalo poslední rozloučení se čtyřletou holčičkou s Downovým syndromem Lizou, která zahynula při ruském raketovém útoku na město.
Rodina a kamarádi Lizy se sešli na pohřbu v pravoslavném kostele. Zapalovali svíčky i na památku ostatních lidí zabitých během tohoto ruského útoku.
Zdroj: TASR/AP
Jednou z nejzásadnějších sportovních událostí se stalo také mistrovství světa ve fotbale, které se konalo v Kataru. A dějiště šampionátu vzbuzovalo kromě sportovního nadšení řadu kontroverzí, zejména v souvislosti s lidskými právy a přístupem k LGBTQ+ lidem. Fotbalová událost roku byla navíc zatížena vykořisťováním a smrtí tisíců imigrantů, kteří zázemí pro mistrovství po dvanáct let budovali.
Zdroj: Getty Images
Ve věku devadesáti šesti let zemřela v září letošního roku britská královna Alžběta II., která monarchii vládla více než sedmdesát let. Smuteční obřad se konal v kapli svatého Jiří na hradě Windsor 19. září. Za rakví kráčí královnina rodina, v popředí její nejstarší syn Charles. Právě ten se stal novým králem, jehož oficiální jméno zní Karel III.