10. místo: Nasi padang, Asie – jídlo pojmenované po městě Padang v Indonésii. Jde o kombinaci rýže (nasi) a řady tradičních pokrmů právě z této oblasti, nejčastěji třeba hovězího masa, tempehu, vajec nebo různých druhů ovoce či zeleniny.
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití
9. místo: Pastel de Belém – tradiční portugalský koláč s vaječným krémem. Koláče se vyrábějí z těsta, které se plní směsí mléka, vajec, cukru, citronu a skořice. První recept na pastel de Belém pochází z roku 1837, kdy jej vyráběli mniši z kláštera Jerónimos.
Zdroj: Flickr/Bob Shand/volně k užití
8. místo: Gianduja – nejde o dezert, ale to, z čeho je vyrobený. Osmé místo si vysloužila gianduja, sladká krémová pomazánka z čokolády a mletých lískových oříšků. Byla vynalezena v italském Turíně v 19. století. Vychází z ní i Nutella, která ale obsahuje mnohem méně lískooříškové pasty než její italská inspirace.
Zdroj: Flickr/ulterior epicure/volně k užití
7. místo: Rechta – tradiční alžírské jídlo, které se skládá z tenkých a plochých nudlí a kuřecí omáčky. Nudle se připravují z mouky, soli, vody a ghí, zatímco omáčka se vyrábí z kousků kuřecího masa, cibule, česneku, oleje, cizrny, koření ras el hanout, skořice, tuřínu, brambor a cukety.
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití
6. místo: Norský losos – losos obecný (atlantský) je celosvětově oceňován pro svou všestrannost, se kterou se dá v kuchyni využít, výbornou chuť a vysoký obsah živin. V Norsku se většinou chová v obřích nádržích.
Zdroj: Needpix/volně k užití
5. místo: Kiselo mlyako, známé také jako bulharský jogurt, je často uváděn jako jeden z nejstarších a prvních druhů jogurtu, který se objevil na světě. Vyrábí se bez jakýchkoli přísad, obvykle z kravského, ovčího, buvolího, kozího mléka nebo jeho směsi a dvou druhů probiotických bakterií. Je základem bulharské kuchyně.
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití
4. místo: Argentinské hovězí – maso celosvětově ceněné pro svou chuť a kvalitu. Krávy se v Argentině celoročně pasou pod širým nebem a spásají trávu na zelených a vlhkých rovinách, zvaných pampy. Maso se tradičně připravuje na dřevěném uhlí a podává se s chimichurri.
Zdroj: Flickr/Andrey Filippov/volně k užití
3. místo: Jamón 100% ibérico de bellota – španělský nejvybranější druh iberské šunky neboli jamón ibérico se vyrábí z masa čistokrevných černých iberských prasat, která se volně pohybují po pastvinách a živí se žaludy.
Zdroj: Flickr/yosoynuts/volně k užití
2. místo: Wagyu – jde o japonské plemeno hovězího dobytka. Toto plemeno má genetickou predispozici k tvorbě mramorovaného tuku na vnitřní straně svalové tkáně. Jde o velmi šťavnaté maso.
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití
1. místo: Pizza – vítězství v žebříčku si vysloužila neapolská pizza, označovaná jako královna všech pizz. V Neapoli se pizza stala populární v 18. století jako levné a výživné jídlo, které konzumovali rolníci. Moderní pizza, jak ji známe dnes, se vyvinula z neapolských placiček, které se potíraly sádlem, solí a česnekem.