10. místo – Apfelstrudel, Rakousko. Jablečný štrúdl známe všichni. Tato mňamka vychází z konceptu turecké baklavy, kterou do Habsburské monarchie přivezli Osmani.
Zdroj: Wikimedia Commons/Burkhard Mücke
9. místo – Pitarakia, Řecko. Pitarakia je specialita ostrova Milos, kterou tvoří malé pečivo ve tvaru půlměsíce plněné sýrem. Těsto se obvykle připravuje z mouky, olivového oleje, octa nebo citronové šťávy, soli a vlažné vody. Existuje i sladká verze.
Zdroj: Taste Atlas
8. místo – Basitsa se sýrem, Bulharsko. Koláč banitsa se sýrem je hlavní verzí tohoto tradičního pokrmu. Původně se jedl pouze na Vánoce či na silvestra. Dnes jej koupíte i během roku v obchodech, stáncích či u pouličních prodejců.
Zdroj: Taste Atlas
7. místo – Kanelbulle, Švédsko. Skořicová roláda je populární hlavně ve Švédsku. U nás ji nabízí například řetězec Ikea. U seveřanů má dokonce svůj vlastní den, který se slaví 4. října.
Zdroj: Wikimedia Commons
6. místo – Croissant, Francie. Jet do Paříže a neochutnat pravý croissant? To by byl hřích! Hlavně pamatuj na správnou výslovnost.
Zdroj: Wikimedia Commons/Daniela Kloth
5. místo – Focaccia se sýrem, Itálie. Tato pochoutka pochází z města Recco v Ligurii. Podle legendy byla vynalezena ve 12. století, kdy ji místní obyvatelé připravovali pro křižáky z toho mála, co měli: mouky, vody, olivového oleje a trochy sýra.
Zdroj: Taste Atlas
4. místo – Bougatsa, Řecko. Tento tradiční řecký koláč se skládá z filo těsta s náplní z krupicového krému, ale existují i varianty s mletým masem nebo sýrem. Vznikl v byzantském období, kdy Konstantinopol patřila Řecku.
Zdroj: Wikimedia Commons/Konstantinos Stampoulis
3. místo – Trigona panoramatos, Řecko. Toto tradiční řecké sladké pečivo pochází z předměstí Soluně. Tvoří ho křupavé a máslové trojúhelníkové filo pečivo, které je obvykle namočené v sirupu a plněné krémovým krémem.
Zdroj: Taste Atlas
2. místo – Pastel de Belém, Portugalsko. Tradiční portugalský koláč se vyrábí z těsta, které se plní směsí mléka, vajec, cukru, citronu a skořice. První recept pochází z roku 1837, kdy jej vyráběli mniši z kláštera Jerónimos.
Zdroj: Taste Atlas
1. místo – Pastel de nata, Portugalsko. Tento koláč s vaječným krémem je oblíbený po celém světě. Pro dosažení nejlepšího výsledku by náplň neměla být příliš sladká a neměla by mít příchuť citronu ani vanilky. Nejlepší je prý ke kávě.