7. místo: Grand Marnier (Francie) – Tento francouzský likér vytvořil v roce 1880 Louis Alexandre Marnier Lapostolle. Jedná se o směs brandy a destilované esence hořkého pomeranče s cukrem. Likér se nechává zrát ve francouzských dubových sudech. Lze jej vychutnávat čistý, použít do míchaných nápojů, nebo dokonce přidávat do dezertů.
Zdroj: Wiki Commons/Simon A. Eugster/volně k užití
6. místo: Amaretto (Itálie) – Tento klasický likér se vyrábí z různých kombinací neutrálních lihovin, karamelu, sladkých nebo hořkých mandlí, různých bylinek, koření a příležitostně oleje z meruňkových jader. Ačkoli název pochází z italského amaro, což znamená hořký, amaretto se vyznačuje sladkou mandlovou chutí a nádechem hořkých tónů. Může se podávat čisté, s ledem, s citronovou šťávou nebo kávou, také se často používá při přípravě různých dezertů nebo koktejlů.
Zdroj: Flickr/volně k užití
5. místo: Baileys (Irsko) – Vyhlášený krémový likér se vyrábí kombinací neutrálního alkoholu, třikrát destilované irské whisky a smetany, kterou dodávají malé místní irské rodinné farmy. Základ likéru je navíc obohacen o vanilku, kakao a karamel. Nápoj byl vynalezen v Dublinu v 70. letech 20. století a dodnes zůstává výhradně irským výrobkem a jednou z nejvýznamnějších irských značek.
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití
4. místo: Kokosový rum (Barbados) – Kokosový rum je poněkud zavádějící termín, který většinou označuje likéry s kokosovou příchutí, jejichž základem je obvykle rum. Tyto likéry mohou mít přírodní nebo umělé kokosové příchutě a aroma, základem je obvykle bílý nebo zlatý rum. Většinou nemají vysoký obsah alkoholu. Rumy s kokosovou příchutí se vyrábějí na celém světě, ale jejich duchovním domovem zůstávají karibské ostrovy. Jejich lehký a aromatický charakter nejlépe vynikne v tropických koktejlech.
Zdroj: Flickr/Dondy Razon/volně k užití
3. místo: Frangelico (Itálie) – Tento světle zlatý likér se destiluje z nálevu z lískových oříšků, který se mísí s různými aromatickými látkami, jako je vanilka, čokoláda nebo káva. Základní koncentrát se poté spojí s alkoholem, cukrem a vodou a nechá se zrát. Historie vzniku tohoto likéru je spojena především s křesťanskými mnichy, kteří sídlili v Piemontu a údajně jako první začali vyrábět destiláty z lískových oříšků. Původní tvar láhve připomínající mnišský hábit i název destilátu rovněž inspirovala legenda o mnichovi jménem Fra' Angelico.
Zdroj: Wiki Commons/Mbalaj/volně k užití
2. místo: Amarula (Jihoafrická republika) – Tento krémový likér se vyrábí z lihového základu, který se destiluje z pečlivě vybraných a ručně sbíraných plodů africké maruly. Základ se nechá zrát a poté se spojí s cukrem a smetanou, aby vznikl bohatý likér, který se vyznačuje lehkou karamelovou chutí a základními tóny vanilky a koření. Protože plody maruly jsou pochoutkou pro slony, značka si z nich udělala ochrannou známku a aktivně pracuje na jejich ochraně.
Zdroj: Wine House/volně k užití
1. místo: Umeshu (Japonsko) – Vítězem se stal japonský likér vyráběný macerací cukru a švestek umeboshi v alkoholu. Alkoholovým základem je obvykle japonská pálenka Šóčú, ale lze použít i jiné lihoviny. Výsledkem je hořkosladký likér s ovocnou vůní. Kromě této klasické verze se Umeshu vyrábí v různých provedeních, která mohou obsahovat další sladidla, jako je med nebo černý cukr.