Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
16. listopadu 2022 v 11:43
Čas čtení 1:15
Kuni Nguyenová

Německo otevírá první přístav pro dovoz LNG. O podíl zkapalněného plynu má zájem i Česko

Německo otevírá první přístav pro dovoz LNG. O podíl zkapalněného plynu má zájem i Česko
Zdroj: Pexels/Glenn Langhorst
EKONOMIKA A FINANCE EKONOMIKA ENERGETIKA NĚMECKO
Uložit Uložené

Německo dělá pokroky ve výstavbě LNG terminálů. Zkapalněný zemní plyn má do značné míry nahradit dodávky fosilních paliv z Ruska.

Německo je připravené využívat alternativní zdroje energie. V úterý otevřelo první přístav, který je určený na dovoz LNG neboli zkapalněného zemního plynu. Nový LNG terminál má do značné míry nahradit dodávky fosilních paliv z Ruska. Nachází se ve Wilhelmshavenu, což je pobřeží na severozápadě Německa propojené se Severním mořem. Informoval o tom německý deník Deutsche Welle.

Německý deník Der Spiegel s odvoláním na policejní zdroje uvedl, že potrubí LNG je dlouhé přibližně 26 kilometrů. V současné době na něj dohlížejí policisté. Němci se totiž obávají možné sabotáže této kritické infrastruktury. Přístav by měl v budoucnu sloužit také k importu zeleného vodíku a energie z obnovitelných zdrojů v Severním moři.

O LNG z Německa má zájem i Česko

O podíl LNG v některém z německých terminálů má zájem také Česká republika. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck o tom v polovině října jednal s ministrem průmyslu Jozefem Síkelou. V případě nouze může Německo sdílet plyn s Českem. „Věřím, že jsme se výrazně posunuli a brzy budeme moci naši společnou dohodu uzavřít,“ uvedl Síkela.

Česko získává LNG také z nizozemského přístavu Eemshaven. Od září má v terminálu pronajaté tři miliardy metrů krychlových plynů, k tomu potřebuje celkem 30 tankerů. Zásoba pokryje až třetinu roční spotřeby plynu v Česku, výrazně tak sníží závislost státu na plynu z Ruska.

Terminály na zkapalněný LNG a nové sítě plynovodů jsou považovány za jedno z řešení, jak se svět může „vyléčit“ od závislosti na ruském plynu. Jejich vybudování je však drahé a problém je i s další přepravou po pevnině. „Vše závisí na co nejrychlejším dobudování plynové infrastruktury bez závislosti na Rusku,“ uvedl Michal Šnobr, odborník na energetiku, investor a minoritní akcionář společnosti ČEZ. „Je to úkol na roky. Například polský terminál ve Svinoústí s kapacitou pěti miliard kubíků ročně se stavěl 4,5 roku,“ dodal.

Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více