Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
27. ledna 2023 v 10:16
Čas čtení 1:13

Svět si připomíná Mezinárodní den památky obětí holocaustu, vzpomínkové akce se konají i v Česku

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Svět si připomíná Mezinárodní den památky obětí holocaustu, vzpomínkové akce se konají i v Česku
Zdroj: Flickr/United States Holocaust Memorial Museum/volně k užití

Zvolené datum se váže ke 27. lednu 1945, kdy Rudá armáda osvobodila koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau.

Už od začátku tohoto týdne si lidé na různých vzpomínkových akcích po celém světě připomínají Mezinárodní den památky obětí holocaustu, který připadá na pátek 27. ledna. Celosvětově se poprvé připomínal v roce 2006, v Německu se každoroční vzpomínky na oběti holocaustu začaly konat o deset let dříve. Vzpomínkové akce se konají i v Česku.

Zvolené datum se symbolicky váže ke 27. lednu 1945, kdy Rudá armáda osvobodila koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau. Největší koncentrační a vyhlazovací tábor nacisté postavili u polského města Osvětim v roce 1940.

Původně sloužil k internaci politických vězňů a válečných zajatců. Postupně ho rozšiřovali na rozlehlý pracovní a vyhlazovací koncentrační tábor pro Židy, které do něj přiváželi z celé Evropy. V táboře použili 3. září 1941 poprvé jedovatý plyn cyklon B a v plynové komoře jím zabili 600 sovětských válečných zajatců a 250 dalších vězňů. Podle odhadů historiků v táboře nacisté zabili asi 1,2 milionu lidí, většinou židovského původu.

Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu pořádají ve spolupráci se Senátem vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Začíná v pátek od 10:00 hodin, s projevy vystoupí kromě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), dále bývalá vězenkyně nacistického tábora Auschwitz-Birkenau Dita Krausová nebo občanská členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Alica Sigmund Heráková.

18. listopadu 2024 v 16:30 Čas čtení 0:33 V Uherském Hradišti bylo v řece půl milionu v hotovosti. Naházel je tam pohřešovaný senior V Uherském Hradišti bylo v řece půl milionu v hotovosti. Naházel je tam pohřešovaný senior

Součástí letošního pamětního setkání bude výstava Neviditelné synagogy, expozice fotografií Štěpána Bartoše zobrazující místa České republiky, na kterých stávaly synagogy. Většina jich byla nenávratně zničena v letech 1938 až 1989 za nacistické a komunistické éry. Vzpomínkové setkání bude pravděpodobně živě přenášeno na ČT24. 

Domů
Sdílet
Diskuse