Ve čtvrtek 9. března doprovodí inauguraci Petra Pavla tradiční výstřely ze speciálních salvových kanonů. Ty zazní po složení státního slibu a rozeznění státní hymny. Načasování ran určuje automatické odpalovací zařízení.
Pavlovu inauguraci ve čtvrtek tradičně doprovodí výstřely ze speciálních salvových kanonů. Vojáci dopoledne umístí čtyři kanony na pražský Petřín, odkud výstřely zaznějí po složení slibu a rozeznění státní hymny. Vojáci pražského posádkového velitelství budou také stát s historickými a bojovými prapory u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, u které se Pavel pokloní, řekla ČTK Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu.
Čestné salvy vypalují čtyři kanony, přičemž v každé hlavni je 11 speciálně upravených odpalovacích komor. Do dvou kanonů vojáci vloží 11 výbušek, do dalších dvou kanonů deset. Výbušky jsou napojeny na odpalovací zařízení, které postupně aktivuje vždy současně dva kanony, aby byly rány zdvojené a aby v případě selhání vyšla alespoň jedna rána. Celkem tak zazní 21 salv.
Časové rozpětí výstřelů určuje automatické odpalovací zařízení. Signál k zahájení palby vojáci obdrží rádiovým signálem a telefonicky. To vše ve chvíli, kdy dá dirigent znamení hudebníkům. Délka hymny záleží na dirigentovi a na prostředí, ve kterém hudebníci hymnu hrají. Může tak trvat 58 až 65 vteřin. Kapelník ale vojákům vždy předem sdělí, jak dlouho hymna potrvá.
Původ tradice je nejasný
Počet salv vychází z historických zvyklostí, které mají nejasný původ. Pravděpodobně vznikl z námořní tradice, kdy lodě vplouvající do přístavu na znamení mírových úmyslů střílely pozdravné rány z děl. V České republice se salvy střílejí také třeba při vojenské přísaze, při státním pohřbu nebo při významné zahraniční návštěvě.