Povrchová teplota oceánů je na rekordním maximu. Na začátku dubna meteorologové naměřili na hladině oceánu teplotu 21,1 stupně Celsia. Vědci varují před dalšími vlnami veder a extrémním počasím.
Průměrná povrchová teplota oceánu na začátku dubna byla 21,1 stupně Celsia. To je více než původní jednadvacetistupňový rekord naměřený v roce 2016. Pokud bude globální oteplování nadále pokračovat tímto tempem, teplota se brzy podle vědců dostane mimo tabulkové hodnoty. Na svém webu to uvádí The Guardian.
„Trend posledních tří let, kdy bylo počasí spíše studené, končí. Teď nás pravděpodobně čekají jasné signály globálního oteplování,“uvedl Mike McPhaden z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Oceán pohltí více než 90 procent tepla, které je způsobeno skleníkovými plyny v atmosféře z odlesňování a spalování fosilních paliv. Podle vědců můžeme očekávat změny v podobě výrazných veder a extrémního počasí. Informují o tom The Irish Times.
„Podle řady našich předpovědí dojde k výskytu El Niña (jev v Tichém oceánu, který ovlivňuje počasí a ekosystém po celém světě). Pokud k tomu dojde, uvidíme nové rekordy nejen v oceánu, ale i na pevnině,“ dodali vědci.