Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Adéla Ježková
29. července 2022 11:54
Čas čtení 1:15

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, hnutí STAN zaznamenalo výrazný propad

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, hnutí STAN zaznamenalo výrazný propad
Zdroj: Úřad vlády ČR

Dle červnového volebního modelu společnosti Median by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických hnutí a stran.

Podle nejnovějšího červnového volebního modelu je na prvním místě hnutí ANO s 29 % hlasů. Na druhém místě je s 16,1 % ODS a na třetím SPD s 12,5 % hlasů. V červnu by se do Poslanecké sněmovny dostalo celkem šest politických stran a hnutí. Oproti říjnovým volbám by se navíc dostala i ČSSD. STAN s 4,8 % a KDU-ČSL s 4,6 % by naopak skončily mimo Sněmovnu.

ANO si udržuje vysokou podporu zejména mezi lidmi ve věku 65 let a více a absolventy středních škol bez maturity. ODS se těší vysoké podpoře mezi podnikateli a vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Absolventi vysokých škol dále nejčastěji preferují hnutí ANO a Piráty.

Hnutí SPD podporují nejčastěji lidé se středoškolským vzděláním bez maturity a lidé ve věkové skupině 45 až 54 let. Piráti mají nejvyšší podporu ve skupině 25 až 34 let, mezi nejmladšími voliči (18 až 24 let) mají nejvyšší podporu ODS (25 %), Piráti (20 %) a ANO (15 %).

Volební účast 60 %

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v červnu 2022 dle svého vyjádření určitě zúčastnilo 60 % respondentů, přičemž loni v říjnu byla volební účast 65,43 %. Dalších 13 % dotázaných účast zvažuje. Určitě by k volbám do PSP nešlo 21 % dotázaných.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Ovšem méně než polovina respondentů si je v případě voleb jista svou účastí i volenou stranou. Podpora stran se tak může i nadále dynamicky měnit. „S ohledem na nezakotvenost mnoha voličů není vhodné predikovat, která ze stran se ziskem okolo 5 % by se nyní dostala do Poslanecké sněmovny,“ komentují výsledky zástupci společnosti Median.

Pokud by hnutí ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří hnutí vážně plánují volit a nevylučují účast ve volbách, získalo by 34,8 % hlasů. Jádro voličů ANO je na úrovni 21,6 %. Volební jádro ODS je v červnu na 10,9 %, potenciál dosahuje 22,7 %. Třetí nejvyšší potenciál mají Piráti (17,3 %), jádrových voličů pak mají 7 %.

Průzkum probíhal od 20. května do 4. července 2022 a zúčastnilo se jej 1006 respondentů ve věku 18 a více let.

Domů
Sdílet
Diskuse