Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Adéla Ježková
2. srpna 2022 15:51
Čas čtení 1:11

Prezident 2023: V červnu by si lidé zvolili Babiše, Petr Pavel ho dohání

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Prezident 2023: V červnu by si lidé zvolili Babiše, Petr Pavel ho dohání
Zdroj: Se svolením Petra Pavla

V červnovém prezidentském modelu zůstává na prvním místě Andrej Babiš. Druhé místo zaujímá Petr Pavel a třetí Josef Středula.

V červnovém prezidentském modelu společnosti Median zůstává na prvním místě Andrej Babiš s 25,5 %. Ve srovnání s předchozím modelem jej ale pomalu dohání Petr Pavel s 21 %. Třetí místo nadále zaujímá Josef Středula s 9 %. Danuše Nerudová si se 7% podporou polepšila.

Babiš má podle modelu velkou podporu zejména u občanů starších 64 let a lidí se základním vzděláním a absolventů středních škol bez maturity. Volbu Pavla nejvíce zvažují lidé mezi 18 až 24 lety a více muži než ženy. Zaznamenává také nejvyšší podporu mezi podnikateli a vysokoškolsky vzdělanými. Stejně jako Babiš, i Středula sbírá podporu nejvíce mezi lidmi staršími 64 let a občany, kteří již pobírají důchod. Nerudová má výrazně vyšší podporu mezi ženami a podle modelu má nejvyšší podporu u lidí aktuálně bez zaměstnání.

Podle vyjádření respondentů by se prezidentských voleb v červnu 2022 zúčastnilo 61 % z nich. 11,5 % dotázaných volební účast zvažuje a 16 % uvádí, že by nepřišlo určitě. Více než třetina respondentů si je jista jak svou účastí, tak i volenou osobností. Ovšem vzhledem k nezakotvenosti vysokého počtu respondentů se mohou preference jednotlivých kandidátů ještě výrazně měnit.

Volební jádra a potenciály

Babiš má nadále nejsilnější volební jádro (19 %). Volebnímu potenciálu ale vévodí Pavel (34,4 %), který má druhé nejsilnější volební jádro (11,2 %). Třetí nejsilnější volební jádro má Středula (4,5 %). Vysoký volební potenciál mají také Pavel Fischer (21,1 %), Marek Hilšer (19,1 %), Danuše Nerudová (17,5 %) a Miroslava Němcová (15,4 %).

Volební jádro ukazuje, kolik % hlasů by kandidát aktuálně získal, pokud by ho volili jen pevní voliči (jistí účastí i výběrem). Volební potenciál ukazuje, kolik % hlasů by mohl kandidát aktuálně hypoteticky získat, pokud by ho volili všichni, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb. 

Průzkum společnosti Median probíhal mezi 18. květnem a 8. červencem 2022. Zúčastnilo se jej 1 038 respondentů ve věku nad 18 let.

Anketa:
Půjdeš k prezidentským volbám?
Určitě ano.
K volbám nebudu moct.
Zatím nevím.
Určitě ne.
Určitě ano.
91 %
K volbám nebudu moct.
2 %
Zatím nevím.
4 %
Určitě ne.
3 %
Domů
Sdílet
Diskuse