Podle nové studie jsou ptáci původem z evropského kontinentu méně zbarvení než před 15 lety.
Vědci ve studii publikované v odborném časopise The American Naturalist hodnotili dvě populace sýkor modřinek na jihu Francie – jednu nacházející se na předměstí Montpellier a druhou na severozápadě ostrova Korsika. Jejich život zkoumali po dobu 15 let od roku 2005 do roku 2019. Shromáždili přes 5 800 pozorování několika charakteristik sýkory, včetně jejího nápadného zbarvení – modré chocholky a žluté hrudi.
Výsledky ukázaly, že ve zkoumaném období došlo k poklesu zbarvení v obou populacích, což znamená, že modré hřebeny a žlutá prsa sýkor modřinek jsou v průměru méně barevné než v době před zahájením výzkumu. Změna by mohla být podle vědců důsledkem kombinace zvýšení teploty o 1,23 °C a poklesu srážek o 0,64 milimetru.
„Naše práce naznačuje, že změny životního prostředí, konkrétně změna klimatu, by mohly být hlavním důvodem, proč ptáci, jako je sýkora modřinka, procházejí změnou svých fyzických znaků, konkrétně jasnosti a intenzity svého zbarvení,“ uvedl spoluautor studie David López-Idiáquez serveru Independent.
Změna opeření může mít podle nich zásadní vliv na reprodukci tohoto druhu. „U těchto ptáků funguje zbarvení jako signál, který ostatním jedincům naznačuje kvalitu exempláře a který je rozhodující například při rozmnožování,“ vysvětlil López-Idiáquez.
Již dříve vědci zjistili, že zvířata se přizpůsobují změně klimatu tím, že mění tvar svého těla, aby mohla regulovat svou vnitřní teplotu. Mění například velikost svých uší, ocasů, zobáků a dalších končetin, aby se vyrovnala s horkem. Zvířata se s klimatickými změnami vyrovnávají také tím, že se stěhují do chladnějších oblastí nebo mění načasování doby páření, uvádí World Economic Forum.