Připomínáme jednu z největších katastrof moderních českých dějin.
Je tomu přesně 20 let, co Českou republiku zasáhla tisíciletá voda. Povodně zasáhly velkou část měst v České republice, včetně hlavního města Prahy. Vylily se koryta Vltavy, Berounky, Labe nebo třeba Dyje. Povodně z roku 2002 se řadí k největším přírodním katastrofám v Česku společně s vyplavením řek z roku 1997.
Povodně v roce 2002 zasáhly řadu míst Česka a patří k největším tuzemským přírodním pohromám. Konkrétně v Praze se jednalo o největší záplavy od roku 1845. Průtok Vltavy hlavním městem na začátku století byl oproti těmto záplavám ještě o 20 % větší.
Vše začalo 6. srpna, kdy se nad Českem objevila tlaková níže a silné deště v následujících dvou dnech naplnily koryta většiny řek. Když následně ustály a hladina se začala snižovat, zdálo se, že k ničivým povodním nedojde. Během 12. a 13. srpna ale začalo opět pršet a hladiny řek se vyplavily (některé řeky se vyplavily už při první vlně srážek).
Během povodní v roce 2002 přišlo podle Ministerstva životního prostředí o život devatenáct lidí (některé zdroje uvádí sedmnáct obětí na životech), v pražské zoologické zahradě zemřelo 134 zvířat a nouzový stav vyhlásilo šest krajů Česka. V ulicích pomáhali hasiči, dobrovolní hasiči, ale i vojáci. Připomeň si s námi děsivé momenty jedné z největších přírodních pohrom v Česku.