Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Adéla Ježková
2. září 2022 13:31
Čas čtení 1:33

„Můžu zatlačit tvoji stolici zpátky dovnitř?“ V diáři pro studenty VUT v Brně se objevily nevhodné hlášky

Kategorie:
News
Uložit Uložené
„Můžu zatlačit tvoji stolici zpátky dovnitř?“ V diáři pro studenty VUT v Brně se objevily nevhodné hlášky
Zdroj: Se svolením Lucie Weimannové.

Autoři studentského diáře VUT mají zvláštní představu o tom, jak někoho sbalit.

Diář studenta je informativní brožura pro studenty všech ročníků Vysokého učení technického v Brně, kterou vydává studentská organizace IAESTE. Jak uvádí zástupci organizace na webu, „kromě důležitých informací o VUT obsahuje i rady, jak si nejlépe zpříjemnit studium v Brně“. Jednou z takových aktivit zpříjemňujících studium jistě může být pro mnohé randění, čehož jsou si vědomi i v IAESTE.

Balicí hlášky, které se v diáři objevily, bychom ale k využívání v běžném životě nedoporučovali. Přestože mohou některým připadat vtipné, jsou plné fatfobie a sexismu – jevů, které by na akademické půdě neměly mít místo. Umístit je do neoficiální informativní brožury pro studentstvo je tak podle některých studentů a studentek minimálně nevhodné.

„Na tlustou holku máš docela malý kozy“, „Na to, jak jsi tlustá, tak se moc nepotíš“, či dokonce „Můžu zatlačit tvoji stolici zpátky dovnitř?“. Takové hlášky se objevily v první části v brožuře, jejíž fotky pro Refresher poskytla Lucie Weimannová. K diáři se dostala přímo před studijním oddělením na stavební fakultě.

V diáři pro studenty VUT Brno se objevily nevhodné hlášky.V diáři pro studenty VUT Brno se objevily nevhodné hlášky.V diáři pro studenty VUT Brno se objevily nevhodné hlášky.
Zobrazit galerii
(3)

Druhá část balicích hlášek není o moc lepší. Student či studentka se například dozví, že: „Jsi sobecká. To tělo budeš mít po zbytek života a já ho chci jen na jednu noc.“

„Naprosto nevhodný obsah se nám nepodařilo zastavit včas“

Redakce Refresheru oslovila kvůli reakci organizaci IAESTE, pod jejíž hlavičkou brožura vyšla. Vedoucí lokálního centra IAESTE Brno Radek Kubíček přiznal, že se jedná o naprosto nevhodný obsah, který se jim „jako převážně studentské neziskové organizaci nepodařilo zastavit včas“. 

31. května 2024 11:00 Čas čtení 6:29 Nejlepší kopečkové zmrzliny v Brně podle místních. Otestovali jsme všechny, jedna jasně vede Nejlepší kopečkové zmrzliny v Brně podle místních. Otestovali jsme všechny, jedna jasně vede

„Velmi nízké desítky kusů se dostaly do oběhu mezi studenty. Za tuto skutečnost jsme my, IAESTE LC Brno, zcela odpovědní a velmi nás to mrzí. Od té doby pracujeme intenzivně na nápravě a zbytek výtisků bude distribuován bez těchto stránek,“ napsal Kubíček. Na Facebooku zástupci organizace uvedli, že se z chyby poučili a nebude se již opakovat.

Na otázku, kdo je autorem či autorkou nevhodné přílohy či zda budou z incidentu vyvozovat důsledky, Kubíček neodpověděl. Dodal pouze: „S autorem/autorkou příspěvku řešíme jeho/její dobrovolnickou činnost v organizaci.“

Podle mluvčí VUT v Brně Radany Koudelové nikdy v minulosti podobné hlášky nebyly součástí diáře studenta a ani v budoucnu nebudou. „Podle informací předsedy této studentské organizace jde o pochybení, které je pro ně velkým ponaučením, a velmi ho litují,“ uvedla pro Refresher. Dodala, že Vysoké učení technické v Brně se nijak na tvorbě obsahu diáře nepodílelo a nepodílí se ani na jeho distribuci.

Domů
Sdílet
Diskuse