Společnost, která vlastní Snapchat, nechala odstranit filtry, které na obličeje uživatelů promítaly posvátná maorská tetování. Podle některých se jednalo o urážku kultury původních obyvatel.
Investigativa Rádia Nový Zéland odhalila, že se v aplikacích Instagram a Snapchat rozšířily filtry s posvátným tetováním tā moko. Taková tetování jsou ale určena pouze pro původní polynéské obyvatelstvo Nového Zélandu Maory. Každé je vytvořeno tak, aby se v něm otiskl jedinečný původ nositele. Uživatelé sociálních sítí, kteří používají jeden stejný filtr, tak umocňují neúctu vůči této kultuře. Informoval o tom server The Guardian s tím, že sociální sítě nechaly filtry odstranit až po vlně kritiky. Na Instagramu jsou ovšem stále dostupné.
Filtry vyvolaly debatu ohledně zacházení s posvátnými kulturními artefakty na sociálních sítích a o tom, zda by se jim na Novém Zélandu měla dostat posílená právní ochrana.
„Když někdo nosí falešnou kabelku Prada nebo Gucci, lidé to rychle okřiknou. Když však tauiwi vytvoří maorské umění za účelem zisku, všichni to považují za skvělé,“ uvedl pro Rádio Nový Zéland například aktivista Mandeno Karu Martin. Filtry jsou podle něj škodlivé zejména tehdy, kdy jsou vytvořeny z pohledu lidí, kteří nejsou Maory.
Maorské tetování na lidech, kteří sami Maory nejsou, bývá obecně kritizováno. „Jakmile si bez dovolení vezmete něco z nějaké kultury, zkreslíte to a vytlačíte z toho jen to, co sami chcete, pak si to přivlastňujete,“ řekla pro NZ Herald maorská tatérka Julie Paama-Pengelly.
Není to poprvé, co technologický průmysl čelí kritice za zacházení s tā moko. Například některé systémy umělé inteligence byly označeny za rasistické, protože nerozpoznávají obličeje uživatelů s tetováním.