Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Patočková ČTK
5. října 2022 20:14
Čas čtení 1:32

Virální vtip o Královci přerostl až do happeningu před ruskou ambasádou

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Virální vtip o Královci přerostl až do happeningu před ruskou ambasádou
Zdroj: Wikimedia/A. Savin/volně k užití

Původně polský vtip o anektování ruského území Českem přerostl do internetového virálu, v pondělí se navíc chystá happening před ruským velvyslanectvím v Praze.

Satirické úvahy podporující připojení ruské Kaliningradské oblasti k Česku vyvolaly v posledních dnech na sociálních sítích lavinu vtipů, recesistických komentářů a imaginárních akcí. Myšlenka připojení strategické ruské exklávy k České republice již několik dní žije v Česku i sousedním Polsku svým vlastním životem –⁠ s nadsázkou na ni reagují i některé státní a veřejné instituce, města či politici. Vznikl vlastní twitterový účet, web propagující návštěvu oblasti i petice na vyhlášení referenda o připojení Kaliningradu –⁠ česky Královce –⁠ k Česku. V pondělí se dokonce chystá happening před ruským velvyslanectvím v Praze.

Nynější recesistická akce je reakcí na nedávný postup Ruska, které narychlo uspořádalo mezinárodně neuznaná referenda v těch částech Ukrajiny, jež ovládá nebo okupuje. Poté, co se velká část lidí podle ruských úřadů vyslovila pro připojení k Rusku, je Moskva anektovala.

Myšlenka, že Česko by si mělo dělat na Kaliningradskou oblast nárok, vychází z historie. Hlavní město regionu, dnešní Kaliningrad, česky Královec a německy Königsberg, založili ve 13. století křižáci na počest českého krále Přemysla Otakara II. Připojení k Česku je tak naprosto legitimní, tvrdí s nadsázkou zastánci této myšlenky. Kaliningrad byl po století součástí Pruska, později Německa, po druhé světové válce oblast připadla Sovětskému svazu.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Současnou satirickou kampaň za připojení Kaliningradské oblasti k Česku podle médií spustil zřejmě koncem září jeden z polských parodických twitterových účtů, jehož příspěvek následně sdílel europoslanec Tomáš Zdechovský. Vyvolal tím záplavu reakcí.

Češi se na sociálních sítích radují, že konečně budou mít přístup k moři, Poláci se zase „těší“ na českou vojenskou přítomnost u Baltského moře nebo další přístup k českému pivu či smaženému sýru. Vznikly výzvy nazvané „Make Kaliningrad Czech Again!“, „Kaliningrad is Czechia“ nebo „Královec je náš!“ Lidé také zajímá, jak diskuse na sociálních sítích vnímá Rusko i Západ a zda pochopí, že jde o satiru.

V pondělí 10. října se před ruským velvyslanectví v Praze koná happening podporující podle organizátorů připojení ruského území k ČR. Během akce chtějí předat ruskému velvyslanci požadavek na vypsání okamžitého referenda o této otázce. „Zároveň jsme ochotni ihned poskytnout i výsledky tohoto hlasování. Tento požadavek bude manifestován před velvyslanectvím Ruské federace, jejíž vrchní vládní představitelé právo na sebeurčení národů již jasně podpořili na Ukrajině. Jednoduše se chceme od Moskvy učit,“ dodali ironicky pořadatelé happeningu.

Kaliningradská oblast je nejzápadnější část Ruské federace, oddělená od zbytku země. Strategická exkláva leží na pobřeží Baltského moře mezi Litvou a Polskem.

Domů
Sdílet
Diskuse