Kultura afrofuturismu je na vzestupu i díky filmu Black Panther.
Marvelovský Black Panther odehrávající se ve fiktivní africké zemi Wakanda je velkým komerčním hitem, patří totiž mezi historicky nejnavštěvovanější snímky. Jde ale také o velký kulturní milník pro afrofuturismus. Směr, který je znám už od minulého století, získává díky filmu Black Panther nový rozměr.
Nová vlna zájmu o afrofuturismus
Podle serveru Time předznamenává Black Panther novou vlnu zájmu o afrofuturismus, tedy umělecký směr zkoumající černošskou identitu, kulturu a boje optikou science fiction. „Black Panther pro nás odvedl kus těžké práce. Teď už nemusím nic vysvětlovat, když mluvím o afrofuturismu. Stačí říct Wakanda a všichni vědí,“ uvedla pro médium spisovatelka a editorka Sheree Renée Thomas, která se afrofuturismem zabývá.
Přestože jsou myšlenky afrofuturismu známé už desítky let, snímek Black Panther jim vdechuje nový život. Částečně je to proto, že tento koncept představuje novému, početnějšímu publiku. Díky Black Pantherovi pak lidé mohou objevit další formy afrofuturismu, kterým se zabývá nepřeberné množství knih a komiksů, ale třeba i hudba.
Afrofuturismus jako takový často zobrazuje budoucnost, v níž Afroameričané využívají technologie, aby se stali vůdci svých světů. Toto poselství podle časopisu Time ve většině mainstreamových sci-fi chybí. Tuto úlohu Black Panther do puntíku splňuje. I díky tomu, že pojednává o černošském vůdci, který je z velké části ovládán mocenskými strukturami v područí bělochů.
Černošskou renesanci signalizuje i role Black Panthera, kterou ztvárnil v prvním díle Chadwick Boseman. „Inspiruje všechny. Ale především černošskou mládež, která si zaslouží vidět superhrdiny, jako jsou oni, aby jim ukázal, že superhrdinou může být opravdu každý,“napsal ve svém příspěvku rapper Diddy.