Rakouská železniční společnost ÖBB vyzvala cestující, aby cesty, které nejsou nezbytné, v pondělí odložili, případně vyhledali alternativní možnosti dopravy.
Rakouští železničáři v pondělí ráno vstoupili do jednodenní stávky. Ta kromě vnitrostátních spojů zasahuje i do mezinárodních. Omezení se nevyhnula ani České republice. Zaměstnanci stávkují kvůli tomu, že se jejich zaměstnavateli nepodařilo dohodnout zvýšení platů.
České dráhy náhradu nemají, RegioJet zavedl autobusy
Stávka potrvá do půlnoci a podle státní železniční společnosti ÖBB se týká všech vlakových spojů. V zemi během dne funguje autobusová doprava a městská hromadná doprava včetně metra ve Vídni, ne však regionální, dálkové ani příměstské vlaky (S-Bahn). Nejezdí ani náhradní autobusová doprava s výjimkou linky spojující hlavní město s letištěm Vídeň-Schwechat.
Dopravci už předem upozornili na možné problémy zejména v městských aglomeracích. Na vjezdech do měst se ráno tvořily větší zácpy než obvykle. Další zpoždění navíc podle deníku Der Standard způsobují protesty klimatických aktivistů, kteří blokují silnice v Linci, Štýrském Hradci a Innsbrucku.
Společnost ÖBB vyzvala cestující, aby cesty, které nejsou nezbytné, v pondělí odložili, případně vyhledali alternativní možnosti dopravy. Automotoklub ÖAMTC doporučil řidičům, aby se dohodli na společném cestování v jednom autě nebo pracovali z domova.
Jednodenní stávka ovlivní také spojení Rakouska s Českou Republikou. České dráhy upozornily, že náhradní doprava v Rakousku není zajištěna. Nepojedou ani přímé noční vozy Praha–Linec–Curych. Veškerá omezení společnost vypsala na svých webových stránkách.
Soukromá společnost RegioJet oznámila, že své spoje z Břeclavi do Vídně a z Vídně do Břeclavi nahradí svými žlutými autobusy. Budapešťské spoje pojedou odklonem přes Bratislavu.
Celodenní varovaná stávka přišla poté, co o víkendu selhalo v pořadí páté kolo rozhovorů o kolektivní smlouvě pro zhruba 50 tisíc zaměstnanců přibližně 65 železničních dopravců. Vzhledem k jedenáctiprocentní inflaci žádají pracovníci zvýšení mezd v průměru o 12 procent, zaměstnavatelé jim nabízejí 8,4 procenta.