Meteorologové varují před zhoršenou kvalitou ovzduší v souvislosti s alternativním vytápěním domů.
Český hydrometeorologický ústav předpokládá, že se letos může zhoršit ovzduší. Podílí se na tom energetická krize. Lidé budou podle meteorologů více topit dřevem a uhlím, aby ušetřili. Právě to by mohlo do ovzduší uvolňovat rakovinotvorné látky. Kvalita ovzduší se přitom od roku 2017 postupně zlepšovala. ČHMÚ o tom informoval na svých stránkách.
V rámci kampaně zaměřené na hodnocení kvality ovzduší v malých obcích monitoruje koncentrace znečišťujících látek v osmi českých obcích. Mezi sledované látky patří suspendované částice, karcinogenní benzo(a)pyren a těžké kovy.
„Vzhledem k tomu, že lokální vytápění domácností je naprosto dominantním zdrojem (cca 98 %) benzo(a)pyrenu, je sledování úrovní znečišťujících látek v malých sídlech prioritou pro hodnocení kvality ovzduší v Česku,“ přibližuje Jan Macoun, ředitel Úseku kvality ovzduší ČHMÚ.
Znečištění může ovlivnit i kvalitu piva
Nejhorší pro kvalitu ovzduší by podle vedoucího oddělení kvality ovzduší ČHMÚ v Brně Jáchyma Brzeziny bylo dlouhé období chladných dní společně s malou rychlostí větru a absencí srážek. „Naopak v případě teplejší zimy a absence inverzního počasí lze očekávat i nižší emise z vytápění, a tedy lepší kvalitu ovzduší,“ řekl Brzezina.
Znečištění lze podle meteorologů ovlivnit například kvalitou paliva, druhem kotle i nastavením teploty vytápění. ČHMÚ se bude problematice znečištění dále věnovat, dokud nebude mít k dispozici konkrétní hodnoty znečišťujících látek, naměřené během letošní zimy.