Hodně pít, nezapomenout na pokrývku hlavy, opalovací krém ani jíst lehká jídla. Takové tipy každý zná a připomínat je netřeba. Jak si ale pomůžeš k nižší pocitové teplotě třeba doma?
Třicítky (a dost možná i čtyřicítky) přicházejí a s nimi i každoroční otázka: jak se alespoň trochu ochladit? Řešení na klimatickou krizi a rostoucí teploty bohužel nemáme, poradíme ti ale, jak se s tropickými teplotami poprat doma nebo na cestách.
1. Mokré ponožky nebo prostěradlo
Dávali ti rodiče v dětství mokré ponožky, když jsi míval*a horečky? Tenhle postup se totiž používá, když chceš srazit tělesnou teplotu, protože odpařující se voda stahuje teplo z těla přes chodidla. Známý trik využiješ i v létě, pokud tě horko budí a nemáš klimatizaci. A pokud ti mokré ponožky nestačí, namoč si rovnou celé prostěradlo. Když jsi zase vzhůru a sedíš, můžeš si dát mokrý ručník za krk.
2. Ošálit mozek
Je to právě naše hlava, která je na přehřátí nejcitlivější. A tak jí musíme trochu nakecat, že jí vlastně takové teplo není, aby se přepnula do klidovějšího režimu. Zkus například potřít své spánky a zátylek mentolovým gelem nebo tyčinkou, které seženeš v každé drogerii. Ochladíš tak nervová centra. A náš tajný trik, kterým mozek silně ošálíš? Dej si pod jazyk led. Ne do pusy ani ho nepij, ale dej si ho opravdu pod jazyk. Dáš tak silný signál mozku.
3. Místo sprchy vanu
Když nemáš možnost sprchy nebo koupání, osvěž si ve vodě alespoň chodidla a ruce, protože právě ty odvádí teplo nejlépe. A mimochodem k těm sprchám. Raději než ty zvol vlažnou koupel, protože tak teplotu snížíš pozvolněji, čili efektivněji.
4. Větrej jedině v noci
Tenhle trik je známý, vynechat ho ale nemůžeme. Pokud máš vedro v bytě, zapomeň na větrání přes den. Místo toho nech okna otevřená jen přes noc a ráno, kdy je teplota nejnižší. Než odejdeš do práce, okna zavři. Pokud máš žaluzie, záclony, závěsy: nezapomeň je zatáhnout.
5. Pozor na nenápadné ohřívače
Nejen slunce, ale i některé věci v bytě mohou doma zvyšovat pocitovou teplotu. Pokud je zrovna nepoužíváš, odpoj všechny počítače, televize, routery a další zařízení. Pomůže i srolovat koberce, protože holá podlaha ti spíš dodá pocit svěžesti v bytě. A koberce můžeš na podzim, kdy naopak budeš potřebovat teplo v podlaze udržet, zase rozrolovat.
6. Chytře zvolený outfit
Vzpomeň si někdy na libovolný filmový záběr z pouště. Co na něm filmové postavy nosily? Timothée Chalamet v Duně nebo Carrie Bradshaw opravdu ve vedrech neběhali pískem v šortkách.
V teplých dnech zvol oblečení, které tě zakryje od hlavy až po paty. Pocitovou teplotu tím snížíš o několik stupňů. Pozor ale na materiály. Nejlepší službu ti udělá bavlna nebo len ve volném střihu. Pokud tedy ještě nemáš, koukni se v obchodech po širokých kalhotách, maxi šatech a oversize košilích.

Nejen délka a střih ale hrají roli. Černou a další tmavé barvy nech na zimu, protože tmavé barvy sluneční paprsky pohlcují, zatímco naopak světlé je odrážejí. Navíc i pocitově působí barvy jako je třeba modrá, světle zelená nebo bílá chladivě a ovlivňují tak, jak teplotu vnímáme.
7. Rostliny
Pořádně se o své rostlinky starej. Některé z nich totiž mají chladivý efekt, protože zadržují teplo a zvlhčují vzduch. Místnost navíc jakákoliv zeleň ochladí i jen pocitově na pohled. Skvělou službu ti udělá například aloe vera, tchýnin jazyk (Sansevieria), toulcovka, areka, fíkusy nebo šplhavnice.

Nákladnější tipy aneb investice v časech klimatické krize
8. Ventilátor
„Prostě si pořiď klimatizaci,“ nabízí se jako první odpověď na problém, že máš doma vedro. Jenže ne všichni na ni máme budget nebo ji zkrátka doma z různých důvodů nechceme. Obyčejný větrák by ti ale doma chybět neměl. Vzduch sice neochlazuje, ale alespoň pomůže v jeho proudění.

Ventilátorem také můžeš doma zvýšit vlhkost, stačí ho přikrýt vlhkým ručníkem. Funguje i před ventilátor postavit misku s ledem. Rozprašovačem s vodou můžeš i nastříkat okenní závěsy.

9. Vnější okenice
Okno rovná se proudění tepla do domu. Právě proto všechna další řešení souvisí právě s tím, jak tohle proudění co nejvíce omezit. Zkus si vybavit, jak vypadají italské nebo španělské ulice. Téměř všechny domy mají typické dřevěné vnější okenice. Domácnost ti navíc skvěle odizolují v létě i v zimě. Nevýhodou je ale vyšší cena kvůli potřebné venkovní instalaci.
10. Zatemňovací závěsy
K budgetu příznivějším řešením jsou zatemňovací závěsy. Ty jsou zevnitř potažené tenkou vrstvou gumy, takže dobře udržují teplotu i tlumí hluk. Navíc ti pomohou i se spánkem, protože ti v ložnici zajistí absolutní tmu.

11. Fólie
Nejlevnější a na instalaci nejsnazší řešení je nepochybně protisluneční fólie. Funguje na podobném principu, jaký znáš třeba z auta. Nejenže je díky nim do místností méně vidět, hlavně ale redukují UV záření. Jestli hledáš jednoduché a levné řešení, právě fólie jsou nejlepší volba.
Levné řešení ale neznamená nefunkční. Podle výrobců by fólie měly pohltit až 99,9 % UV záření a umí srazit teplotu klidně až o osm stupňů.