Sedmadvacetiletý Mehran Sammak se měl stát obětí režimních milicí poté, co v autě zahoukal na oslavu porážky Íránu Spojenými státy v posledním zápase perské reprezentace na turnaji v Kataru.
Íránský fotbalový fanoušek měl být zavražděn po včerejším prohraném utkání Íránu se Spojenými státy poté, co zahoukal klaksonem v autě na oslavu vítězství USA. Informovala o tom lokální média včetně íránských novinářů na sociálních sítích. Obětí se měl stát sedmadvacetiletý Mehran Sammak, jehož údajně zastřelily íránské milice ve městě Anzali na severu země.
Stačilo zahoukat a byl z toho problém. Na poslední zápas skupiny íránských fotbalistů proti Spojeným státům se chystala reagovat spousta Íránců. Nejen kvůli samotnému zápasu, ale také kvůli probíhající tenzi a protestům proti režimu.
Dle íránských médií se proto vládní agenti připravovali na dva scénáře: prvním mělo být veselí v ulicích, kdyby Írán porazil USA a reprezentace by se dostala do vyřazovací fáze turnaje. Druhým měl být zákrok proti těm, kteří by chtěli oslavovat úspěch soupeře.
O vášních, které zápas budil, jsme tě informovali i včera. Americká fotbalová federace na svých sociálních sítích změnila íránskou vlajku, aby vyjádřila podporu protestujícím v Íránu bojujícím za základní lidská práva, pročež íránská státní média vyzvala k vyřazení USA z mistrovství světa v Kataru 2022. To se přeneslo i k americkým hráčům, kteří museli odpovídat na nepříjemné otázky perských novinářů.
Smrt za houknutí
Nakonec ale přišlo i na střelbu, zejména v kurdských městech, kde lidé vyšli do ulic oslavovat prohru íránského týmu. Za houknutí v autě „dostal kulku“ Mehran Sammak. Měl být střelen do hlavy íránskými bezpečnostními složkami. Zemřel o hodinu později v jedné z lokálních nemocnic.
Novinář Pouria Zeraati na Twitteru informoval o tom, že před zápasem měl Semmak napsat vzkaz, že „ať už zápas dopadne jakkoliv, užijme si jej společně“. Na síť následně zavěsil fotografie jeho údajného auta, které mělo prostřelené zadní sklo. K tomu dodal, že je na jeho rodinu tlačeno íránskou rozvědkou, aby jeho pohřeb udržela v tajnosti.
Ďábelské praktiky
Íránský duchovní režim ájatolláha Sajjida Alího Chameneího se snaží od té doby, co propukly protesty po smrti íránské ženy Mahsy Amini kvůli špatně nasazené pokrývce hlavy, udržet protesty v zemi pod kontrolou i za cenu krutého vraždění.
Těm, kteří vycestovali na fotbalové mistrovství světa, vystavil varovný prst v podobě možných represálií v momentě, kdy se budou chovat špatně. Rodinám fotbalového týmu zase vyhrožovali vězením i mučením, pokud se hráči „nebudou správně chovat“. Podle CNN to byla reakce na první zápas Íránu proti Anglii, kdy hráči nezpívali státní hymnu.