Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Adéla Ježková
4. prosince 2022 9:49
Čas čtení 1:29

Seznam Zprávy: Peníze investorů do startupu Xixoio šly do luxusního života zakladatele a jeho manželky

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Seznam Zprávy: Peníze investorů do startupu Xixoio šly do luxusního života zakladatele a jeho manželky
Zdroj: Richard Watzke/propagační materiál

Zakladatel startupu Xixoio Richard Watzke údajně nezhodnocoval úspory investorů tak, jak by měl.

V úterý jsme tě informovali, že policie v úterý zasahovala v sídle platformy Xixoio. Ve vazbě měli skončit dva představitelé firmy, předseda představenstva Henry Ertner a zakladatel firmy a předseda dozorčí rady Richard Watzke. „Je tam podezření na investiční podvod,“ reagoval zdroj blízký vyšetřování případu pro Deník N.

Policie zatím nikoho nestíhá, nicméně zakladatele startupu Watzkeho podezřívá, že s úspory investorů nenakládal tak, jak jim sliboval. Z policejních dokumentů, které získal server Seznam Zprávy, vyplývá, že je měl spíše utrácet za luxusní živobytí pro sebe a svou manželku Katerynu Watzke.

Luxusní vily a vozidla

Peníze údajně šly například na nákup nemovitostí, kdy Watzkeho žena koupila loni za 36 milionů korun vilu v Těptíně za Prahou. Dovolit si ji mohla bez hypotéky – a to přesto, že nemá žádný jiný příjem než ten od svého manžela. „Pro potřebu svou a své rodiny přeposílá prostředky klientů zasílané na účet společnosti Xixoio mimo jiné i na účet své manželky,“ vysvětlují vyšetřovatelé. Manželé měli také utrácet za luxusní vozidla, masivní reklamní kampaně či vyplácet nadměrné provize obchodním zástupcům a hradit osobní exekuce.

„Všechny zjištěné poznatky nasvědčují a potvrzují skutečnost, že veškerá činnost obchodní firmy Xixoio i dalších společností ovládaných Richardem Watzkem, jeho manželkou a dalšími spřízněnými osobami, jež měla být primárně určena k pravidelnému zhodnocování finančních prostředků investorů, slouží výhradně k masivnímu podvodnému vylákání finančních prostředků investorů,“ citují Seznam Zprávy policejní dokumenty.

29. listopadu 2022 17:12 Čas čtení 1:36 Šéf Xixoio Richard Watzke je ve vazbě, v sídle platformy zasahovala policie (Aktualizováno) Šéf Xixoio Richard Watzke je ve vazbě, v sídle platformy zasahovala policie (Aktualizováno)

Podle druhého největšího akcionáře a člena dozorčí rady společnosti Jiřího Machalického je to „celé absolutní nesmysl a konstrukce“. „Jsem přesvědčený o tom, že v této společnosti se peníze rozhodně nekradly – ani náhodou,“ řekl Machalický Seznamu Zprávám.

Watzke založil platformu Xixoio v roce 2018. Zabývá se obchodem s virtuálními tokeny. Od začátku svého působení je ale platforma spojována s řadou kontroverzí a budí pochyby. Podle expertů je například problémové už to, že firma obchoduje právě s digitálními tokeny, které se v České republice za cenné papíry nepovažují. 

Právě odtud mají podle prohlášení firmy, které mají Seznam Zprávy k dispozici, pramenit problémy. „Ze strany vyšetřujících orgánů dále dochází k masivnímu nepochopení našeho byznys modelu a tokenizace jako takové. Naším cílem je celou situaci vysvětlit a využít ji k finálnímu očištění našeho jména, tokenizace jako takové a také celé komunity, která za námi stojí,“ cituje server prohlášení Xixoio.

Domů
Sdílet
Diskuse
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.