Zakladatel startupu Xixoio Richard Watzke údajně nezhodnocoval úspory investorů tak, jak by měl.
V úterý jsme tě informovali, že policie v úterý zasahovala v sídle platformy Xixoio. Ve vazbě měli skončit dva představitelé firmy, předseda představenstva Henry Ertner a zakladatel firmy a předseda dozorčí rady Richard Watzke. „Je tam podezření na investiční podvod,“ reagoval zdroj blízký vyšetřování případu pro Deník N.
Policie zatím nikoho nestíhá, nicméně zakladatele startupu Watzkeho podezřívá, že s úspory investorů nenakládal tak, jak jim sliboval. Z policejních dokumentů, které získal server Seznam Zprávy, vyplývá, že je měl spíše utrácet za luxusní živobytí pro sebe a svou manželku Katerynu Watzke.
Luxusní vily a vozidla
Peníze údajně šly například na nákup nemovitostí, kdy Watzkeho žena koupila loni za 36 milionů korun vilu v Těptíně za Prahou. Dovolit si ji mohla bez hypotéky – a to přesto, že nemá žádný jiný příjem než ten od svého manžela. „Pro potřebu svou a své rodiny přeposílá prostředky klientů zasílané na účet společnosti Xixoio mimo jiné i na účet své manželky,“ vysvětlují vyšetřovatelé. Manželé měli také utrácet za luxusní vozidla, masivní reklamní kampaně či vyplácet nadměrné provize obchodním zástupcům a hradit osobní exekuce.
„Všechny zjištěné poznatky nasvědčují a potvrzují skutečnost, že veškerá činnost obchodní firmy Xixoio i dalších společností ovládaných Richardem Watzkem, jeho manželkou a dalšími spřízněnými osobami, jež měla být primárně určena k pravidelnému zhodnocování finančních prostředků investorů, slouží výhradně k masivnímu podvodnému vylákání finančních prostředků investorů,“ citují Seznam Zprávy policejní dokumenty.
Podle druhého největšího akcionáře a člena dozorčí rady společnosti Jiřího Machalického je to „celé absolutní nesmysl a konstrukce“. „Jsem přesvědčený o tom, že v této společnosti se peníze rozhodně nekradly – ani náhodou,“ řekl Machalický Seznamu Zprávám.
Watzke založil platformu Xixoio v roce 2018. Zabývá se obchodem s virtuálními tokeny. Od začátku svého působení je ale platforma spojována s řadou kontroverzí a budí pochyby. Podle expertů je například problémové už to, že firma obchoduje právě s digitálními tokeny, které se v České republice za cenné papíry nepovažují.
Právě odtud mají podle prohlášení firmy, které mají Seznam Zprávy k dispozici, pramenit problémy. „Ze strany vyšetřujících orgánů dále dochází k masivnímu nepochopení našeho byznys modelu a tokenizace jako takové. Naším cílem je celou situaci vysvětlit a využít ji k finálnímu očištění našeho jména, tokenizace jako takové a také celé komunity, která za námi stojí,“ cituje server prohlášení Xixoio.