V Afghánistánu má už nyní většina dospívajících dívek zakázáno navštěvovat střední školy.
Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán zakázalo s okamžitou platností všem ženám studium na vysoké škole. V úterý to v dopise adresovaném všem státním a soukromým univerzitám oznámilo ministerstvo vysokého školství. K zákazu dochází necelé tři měsíce poté, co tisíce dívek a žen absolvovaly přijímací zkoušky ke studiu na afghánských univerzitách. Mnohé z nich si vybraly technické obory a medicínu. Ze zahraničních médií zprávu převzala agentura TASR.
Ženy jsou vyděšené a bojí se o svou budoucnost
„Všichni jste informováni, abyste do odvolání provedli zmíněný příkaz o pozastavení vzdělávání žen,“ píše se v dopise, který podepsal tamní ministr pro vysoké školství Neda Mohammad Nadeem.
„Moje studentky jsou rozrušené a já nevím, jak je utěšit,“ cituje deník The Guardian dvaapadesátiletou Meenu, přednášející v Afghánistánu, která ze strachu použila jiné jméno. „Jedna z nich se přestěhovala do Kábulu z velmi vzdálené provincie a překonala tolik těžkostí, protože se dostala na prestižní univerzitu. Všechny její naděje a sny byly dnes zničeny,“ doplnila Meena.
Možná vypadají jako skupina, která se změnila, se svými chytrými telefony, účty na sociálních sítích a pěknými auty, ale je to ten samý Tálibán.
Sama studovala na univerzitě v době, kdy se Tálibán koncem 90. let naposledy chopil moci. Obavy svých studentek dobře chápe. Že Tálibán zakáže ženám studium vysoké školy i tentokrát, prý věděla od prvního kde, kdy se hnutí chopilo vlády. „Možná vypadají jako skupina, která se změnila, se svými chytrými telefony, účty na sociálních sítích a pěknými auty, ale je to ten samý Tálibán, který mi odepřel vzdělání a nyní zabíjí budoucnost mých studentek,“ dodala Meena.
Podle Manizhy Ramizy, exilové aktivistky za práva dětí, jsou ženy v Afghánistánu už několik měsíců vystavené stále přísnějším omezením. Většina z nich ale doufala, že vysokoškolské vzdělání jim nikdo neodepře. „Stěžovaly si, jak s nimi ve třídách špatně zachází. Procházely si peklem, ale drželo je to, že brzy dostudují a budou moci uplatnit svůj potenciál,“ uvedla Ramizy.
Zákaz přišel tři měsíce poté, co tisíce dívek a žen po celé zemi skládaly přijímací zkoušky na vysoké školy. Mnohé z nich se chtěly zaměřit na technické obory a medicínu. Rozhodnutí kritizoval i generální tajemník OSN António Guterres. Odpírání vzdělání podle něj porušuje práva žen a dívek, ale může mít také zničující vliv na budoucnost země.
Poté, co hnutí Tálibán ovládlo v srpnu loňského roku zemi, byly univerzity nucené zavést několik nových pravidel. Třídy a vchody musely být odděleny podle pohlaví, ženy směly vyučovat pouze profesorky nebo výrazně starší muži. Přijímání na vysoké školy navíc ztěžuje i fakt, že většině dívek už bylo zakázáno i středoškolské studium.