Ve svatováclavské kapli v katedrále svatého Víta se v pondělí sejde sedm klíčníků, kteří otevřou dveře Korunní komory a vyzvednou korunovační klenoty.
Vzácné památky budou od úterý vystaveny ve svatovítské katedrále na Pražském hradě a lidé se na ně budou moci přijít až do 21. ledna podívat. Dosluhující prezident Miloš Zeman rozhodl o jejich vystavení k příležitosti 30. výročí vzniku České republiky, uvádí ČTK.
Netradičně ale budou klenoty vystavené v příčné lodi svatovítské katedrály, kde byly naposledy v roce 1955. Zároveň s nimi bude ve svatováclavské kapli katedrály vystavena lebka svatého Václava.
Klenoty lze z Korunní komory, kde jsou dlouhodobě uschovány, vyjmout jen v případě, že se sejde všech sedm klíčníků. Těmi jsou prezident a premiér, předsedové obou parlamentních komor, pražský arcibiskup, probošt svatovítské kapituly a pražský primátor. V komoře se budou v době, kdy v ní klenoty nebudou, dělat restaurátorské práce.
Soubor tvoří svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Více se o nich dozvíš zde.
Tradice sedmi klíčů
Tradice sedmi klíčů vznikla podle oficiálního webu Hradu poté, co v roce 1791 král Leopold II. nechal navrátit klenoty z Vídně do Prahy. Byly uloženy v Chrámu sv. Víta na Hradě za železnými dveřmi s pěti zámky – ve speciální skříni, která byla opatřená dalšími dvěma zámky. Později se místo jejich uložení měnilo, tradice se sedmi klíči se ale dodržuje dodnes.
Stejně jako v minulosti bude vstup na výstavu zdarma a přednostní vstup budou mít návštěvníci na invalidním vozíku s průkazem ZTP či ZTP/P. Pražský hrad nepřipravil rezervační systém na vydávání vstupenek. Výstava bude otevřena od 09:00 do 17:00.
České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem v následujícím roce.