Z nového průzkumu agentury Kjódó vyplývá, že 64 % Japonců by si přálo uzákonit stejnopohlavní manželství. Průzkum reaguje na sílící kritiku společnosti vůči členům konzervativní vlády a jejich postojům k LGBTQ+ lidem.
Deník N v pondělí zveřejnil výsledky průzkumu agentury Kjódó, ze kterého vyplývá, že 64 % Japonců podporuje uzákonění stejnopohlavních manželství. Průzkum vznikl v souvislosti se sílící kritikou konzervativní vlády a postojů některých jejích členů vůči LGBTQ lidem.
Začalo to nevhodnými slovy premiérova tajemníka
Roznětkou se stala aféra kolem extajemníka premiéra Fumia Kišidy. Elitní byrokrat a teď už bývalý výkonný tajemník premiéra Masajoši Arai byl propuštěn poté, co se na veřejnosti objevily záznamy jeho rozhovorů s novináři. V nich prohlásil třeba to, že by stejnopohlavní pár nechtěl mít za sousedy a že se na LGBTQ lidi „nechce ani podívat“.
V průzkumu, který probíhal po telefonu, 88,4 % lidí souhlasilo s tím, že výroky bývalého premiérova tajemníka byly nevhodné.
Japonsko je jedinou zemí skupiny nejvyspělejších ekonomik G7, která neuznává manželské svazky osob stejného pohlaví ani registrovaná partnerství. Arai také řekl, že pokud by stejnopohlavní svazky byly v Japonsku zavedeny, „změnilo by to charakter společnosti“ a že „nějací lidé by (kvůli tomu) zemi opustili“.
Ale není to jen Arai, který se vyjadřuje podobně. Mnoho členů konzervativní vládní Liberálnědemokratické strany se staví proti schválení stejnopohlavních sňatků, protože by podle nich ohrozily tradiční rodinné hodnoty. Současné japonské vládě důvěřuje podle webu Kyodo News necelých 34 % lidí.