Do ulic izraelských měst se vydaly stovky tisíc lidí, aby vyjádřily svůj nesouhlas s připravovanou justiční reformou konzervativní vlády Benjamina Netanjahua, která by mohla ohrozit demokratické směřování země.
Organizátoři izraelských protestů tvrdí, že do ulic vyrazilo až půl milionu lidí po celé zemi. Izraelský deník Haaretz o demonstracích napsal, že jsou „největší v historii země“. Jak informuje BBC, rekordní počty demonstrantů jsou i ve městech, jako je Haifa, v Tel Avivu vyšlo do ulic okolo 200 tisíc lidí.
Lidé protestují proti připravované reformě soudnictví, která by podle analytiků podkopala demokratické směřování země. Netanjahu tvrdí, že reformy mají zabránit soudům překračovat své pravomoci a že pro ně hlasovala izraelská veřejnost v posledních volbách. Vláda se navíc protesty snaží zdiskreditovat tím, že říká, že jsou vyvolané opozicí. Ke stažení reforem vyzval i prezident Jicchak Herzoga.
Netanjahu a jeho vláda ničí demokracii, zní od protestantů
Cílem reforem je poskytnout vládě rozhodující vliv na výběr soudců a omezit možnost nejvyššího soudu rozhodovat proti exekutivě nebo rušit legislativu. Nesouhlas s návrhem vyjádřila kromě prezidenta opozice, řada expertů i mnoho vojáků izraelské armády v záloze. Jednoho z protestantů citovalo BBC: „Není to justiční reforma. Je to revoluce, která z Izraele udělá diktaturu, a já chci, aby Izrael zůstal demokratický, kvůli mým dětem,“ říká Tamir Guytsabry.
Organizátoři demonstrací před dnešními manifestacemi avizovali, že pokud vláda nezastaví proces schvalování reformy, protesty v příštích dnech ještě zintenzivní. Mnoha lidem vadily kroky této konzervativní vlády již před představením reformy. V prohlášení organizátorů stálo například: „Nesouhlasíme ani s tím, aby zločinci sloužili jako ministři,“ které odkazuje na trestní stíhání premiéra Netanjahua.