Celkem 32 % hlasů by získala strana Andreje Babiše. Dle agentury Median je její voličské jádro silné. Vládní strany by ale v součtu vyhrály.
Kdyby se volby konaly letos v únoru, Poslaneckou sněmovnu by ovládlo hnutí ANO. Dle posledního průzkumu agentury Median by hnutí poslance Andreje Babiše získalo 32 % hlasů. Získalo by prakticky o více než polovinu hlasů více než vládní strana ODS premiéra Petra Fialy, kterou by volilo 14,5 % voličů. Do Sněmovny by se dostalo sedm politických stran a hnutí.
Nejvyšší voličské preference si drží hnutí ANO (32 %), následuje ODS (14,5 %), Piráti (11,5 %) a SPD (9,5 %), které si od minulého šetření agentury pohoršilo o 2,5 procentního bodu. „Volební potenciál u hnutí ANO jen mírně přesahuje jeho modelové preference (33 %), voličské jádro ANO je na vysoké úrovni (24 %). Vysoký volební potenciál mají dále ODS (21 %), Piráti (17,5 %) a STAN (16,5 %). Volební potenciál SPD klesl na 11,5 %,“ dodal Median.
Hnutí ANO si dle výzkumu udržuje vysokou podporu zejména mezi lidmi v důchodu (53 %) a ve věku 65 let a více (51 %), také je nejčastější volbou lidí pouze se základním vzděláním (35 %) a absolventů středních škol bez maturity (46 %) i s maturitou (26 %).
Pro současné vládní strany by však byla šance v soudržnosti. V součtu by hlasy ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů daly dohromady 41,5 %. Hlavní vládní strana ODS má zastání zejména mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi (26 %) a spolu s Piráty se dělí o první místo podpory mezi lidmi ve věku 25 až 34 let (17 %).
Do Sněmovny by se dostalo sedm stran
Nad 5 % hlasů nutných k tomu, aby se strana dostala do Poslanecké sněmovny, by získalo hned sedm stran a hnutí. „Comeback“ by v tomto případě měla ČSSD, které by se povedlo získat rovných 5 %. O 1,5 procentního bodu by přeskočila KDU-ČSL. Do Sněmovny by se z větších frakcí dále nedostali komunisté, Přísaha, Zelení ani Trikolora.
Voleb do Poslanecké sněmovny by se v únoru 2023 dle svého vyjádření určitě zúčastnilo 64 % respondentů. Dalších 15 % dotázaných účast zvažuje. Volební účast v minulých volbách dosáhla 65,43 %.
– Sběr dat probíhal osobním dotazováním vyškolenými tazateli s využitím laptopů (CAPI) a dotazováním nezastižitelných skupin online (CAWI).
– Respondenti byli vybráni kvótním výběrem v náhodně vybraných oblastech ČR.