Japonská mise Hayabusa2 odebrala vzorky z planetky Ryugu, které obsahují organické molekuly. Vědci během analýzy nalezli uracil (jeden ze stavebních kamenů DNA) a niacin (vitamin B3).
Planetka Ryugu měřila na šířku zhruba 1 kilometr, informoval web CNN na základě studie časopisu Nature Communications. Mise Hayabusa2 je první, která na Zemi přinesla podpovrchový vzorek. Ten odebrala v roce 2019 a vysadila jej v Austrálii o rok později. Zmíněné sloučeniny se našly i v meteoritech, které dopadly na zem.
„Vědci již dříve nalezli nukleobáze a vitaminy v některých meteoritech bohatých na uhlík, ale vždy zde byla otázka kontaminace vlivem působení zemského prostředí,“ uvedl v prohlášení hlavní autor studie Jasuhiro Oba. „Vzhledem k tomu, že sonda Hayabusa2 odebrala dva vzorky přímo z planetky Ryugu a dopravila je na Zemi v uzavřených kapslích, lze kontaminaci vyloučit.“
Nález není přímým důkazem mimozemského života, míní Oba
Vědci ve vzorku odhalili i další látky včetně aminů a karboxylových kyselin. Molekuly pravděpodobně vznikly fotochemickými reakcemi v ledu ve vesmíru ještě před vznikem naší sluneční soustavy. „Nemohu říci, že přítomnost těchto složek přímo vede ke vzniku mimozemského života, ale přinejmenším tyto látky mohou být přítomny všude ve vesmíru,“ komentoval Oba.