Umělci by ze strany státu ocenili například pomoc v sociálním a zdravotním pojištění nebo v daňové oblasti. Vyplývá to ze studie pracovníků Katedry arts managementu Vysoké školy ekonomické, které se zúčastnilo 250 respondentů z řad umělců.
Umělce na volné noze nejvíc trápí nízká podpora ze strany státu, nestandardní pracovní podmínky, nízké a nepravidelné příjmy, nedostatečná sociální ochrana nebo nepředvídatelnost návratnosti umělecké práce. Na problematické postavení umělců bez stálého zaměstnání ve společnosti poukázala mimo jiné pandemie covidu-19.
Pro umělce na volné noze je problematický nepravidelný příjem
Za největší systémový problém umělci považují grantovou politiku. U státních institucí kritizují málo transparentní proces přidělování dotací a náročnost byrokracie. Jako možné řešení respondenti vidí možnost podnikat na základě autorského zákona bez nutnosti zakládat živnostenský list, jiné daňové tarify než doposud a jiné režimy odvodu sociálního a zdravotního pojištění. Ocenili by například možnost zaplatit si pojištění odpovídající částkou jednou ročně místo odvádění plateb každý měsíc.
„Nedostatečná sociální ochrana je dána především finančním ohodnocením práce umělců, které je opět jako v dávné minulosti dostává na okraj společnosti. Vývoj honorářů a platů v uměleckých profesích ve srovnání s celostátní situací je šokující,“ uvedl pro ČTK vedoucí výzkumu Marek Prokůpek z Katedry arts managementu Fakulty podnikohospodářské VŠE.