Nedávná analýza, na kterou upozorňuje Psychiatrická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně, dospěla k závěru, že prevalence poruch příjmu potravy se od počátku 21. století zvýšila ze 3,5 % na 7,8 %.
Odborné týmy v posledních letech zaznamenávají rapidní narůst poruch příjmu potravy ve věkové skupině 15 až 19 let. Jako hlavní diagnóza byly v roce 2016 vykázány u 1 449 osob, v roce 2021 jich bylo již 2 383.
„Poruchy příjmu potravy se rychle rozvíjejí, vznikají nové diagnózy, a tedy i potřeba nových dostupných programů a multidisciplinárních přístupů. Onemocnění se netýká jen jedinců samotných, ale celých rodin, ve kterých se může přenášet z jedné generace na další, a to jak geneticky, tak vlivem jídelního chování v rodině,“uvedla lékařka Hana Papežová z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN, která je předsedkyní Sekce pro poruchy příjmu potravy Psychiatrické společnosti ČLS JEP.
Právě transgenerační přenos psychopatologie je tématem letošního ročníku Mezinárodní interdisciplinární konference o poruchách příjmu potravy a obezitě, která ve čtvrtek začíná v Praze. Téma přenosu duševních obtíží z jedné generace na další bylo totiž v Česku poněkud opomíjeno, přestože podle současných výzkumů žije v rodinách s duševním onemocněním rodičů zhruba každé šesté dítě.
„U dětí duševně nemocných rodičů je až 50% pravděpodobnost, že se u nich vyvine duševní onemocnění. Dle autorky metodiky ChildTalks+ Karin van Doesum a dalších výzkumníků zažívá psychické obtíže až 75 % těchto dětí, přičemž nejčastější jsou pocity viny, studu a úzkosti,“ popsala Papežová. U dětí rodičů s PPP se dále jedná o narušené stravovací chování a přehnané zaměření na vzhled a váhu.