Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 28. 5. 2023 svátek má Vilém, Viliam

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Česko

K volbám od 16 let? Prezident Petr Pavel by byl pro (Hlasuj v anketě, jak to vidíš ty)

Snížení věkové hranice pro prvovoliče by nebyl podle nového prezidenta České republiky problém. Řekl to v úterý během návštěvy Moravskoslezského kraje.

Vojtěch Vanda, ČTK
29. 3. 2023 8:26 Čas čtení: 2:02
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
K volbám od 16 let? Prezident Petr Pavel by byl pro (Hlasuj v anketě, jak to vidíš ty)
Zdroj: Kancelář prezidenta republiky
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Česko
15
Vojtěch Vanda
ČTK
29. 3. 2023 8:26
Čas čtení: 2:02

K volbám od 16 let? Prezident Petr Pavel by byl pro (Hlasuj v anketě, jak to vidíš ty)

Snížení věkové hranice pro prvovoliče by nebyl podle nového prezidenta České republiky problém. Řekl to v úterý během návštěvy Moravskoslezského kraje.

Vojtěch Vanda
ČTK
29. březen 2023, 8:26
Čas čtení: 2:02
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
K volbám od 16 let? Prezident Petr Pavel by byl pro (Hlasuj v anketě, jak to vidíš ty)
Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Prezident Pavel hovořil se středoškoláky i vysokoškoláky na Ostravsku. „Vzdělání je jedním z důležitých faktorů, jak udržet především mladé lidi v Moravskoslezském kraji a nedopustit jeho postupné vylidňování. Nejen o tom jsem při své první prezidentské cestě do regionu diskutoval se studenty Gymnázia Petra Bezruče i s vedením Ostravské univerzity,“ informoval na svém Twitteru.

 

Z debaty s gymnazisty ve Frýdku-Místku vyšly dvě poměrně zásadní informace. První se týkala možné cesty na Tchaj-wan, kterou prý neplánuje. Znamenalo by to podle něj zbytečné ohrožení obchodních vztahů s Čínou a zájmů českých firem. Nevyloučil ale setkání s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen na neformální úrovni.

 

Anketa:Zobrazit výsledky >Skrýt výsledky >
Byl*a bys pro snížení věku volebního práva na 16 let?
Ano.Ne.Hlasovat
Ano.7%
787 Hlasů
Ne.93%
10417 Hlasů

Prvovoliči od 16 let

Druhou informací byl jeho postoj k věku prvovoličů. Pavel středoškolákům řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných 18 na 16 let. Mladí lidé podle jeho zkušeností mají dostatečný přehled o situaci v zemi a rozhodně by neznamenali u volebních uren bezpečnostní riziko.

 

Snížení věkové hranice přitom není nové téma. Dříve byli s prosazováním nižšího věku prvovoličů nejvíce slyšet Zelení, v posledních letech jsou s ním spojováni Piráti a hnutí STAN. Starostové dokonce v roce 2019 připravili návrh zákona, který by snížil volební hranici na šestnáct let, ten se ale týkal pouze komunálních voleb.

 

První zemí, která v Evropě snížila věk u prvovoličů, bylo Rakousko. Jak uvádí Evropský portál pro mládež, na Maltě a v Belgii mohou šestnáctiletí a sedmnáctiletí volit do Evropského parlamentu. Pouze Rakousko a Řecko přiznává mladým lidem od 17 let volební právo i ve vnitrostátních volbách.

 

Argumenty proti snížení věkové hranice pro volební právo pod 18 let se opírají o vědecké poznatky z oblasti neurologického vývoje člověka, podle nichž se mozek v tomto věku stále vyvíjí a zraje. Někteří odpůrci navíc tvrdí, že mladí lidé nejsou o politice a rozhodnutích, která mohou svými hlasy ovlivnit, dostatečně informováni. 

 

Argumenty ve prospěch zase mluví o upevnění demokratického zvyku chodit k volbám a podporování aktivního občanství. Navíc v mnoha zemích mohou mladí lidé od 16 let pracovat, takže pokud mohou odvádět daně, mohli by mít i právo rozhodovat, jak se s jejich daněmi bude nakládat. V neposlední řadě by se toto právo mohlo zařadit k dalším právům, která může mladý člověk od 16 let získat, jako je řidičský průkaz na motocykl nebo rozhodování o zdravotních záležitostech.

Další program prezidenta

Pavel se mimo jiné vyjádřil také k úterním protestům části vysokoškolských pedagogů v Česku proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Akademici žádají pro univerzity více peněz ze státního rozpočtu a chtějí zrovnoprávnění platových tarifů mezi jednotlivými obory.

 

„Naprosto souzním s požadavkem, který byl vznesen, protože si nemyslím, že by bylo systémově správné, aby byli učitelé některých fakult, konkrétně filozofických, hodnoceni za stejnou práci hůře než jejich kolegové z ostatních fakult,“ řekl prezident. Ministerstvo školství by podle něj mělo s univerzitami najít systémové řešení.

 

Prezident se v úterý večer setkal s občany v Multifunkční aule Gong v ostravské Dolní oblasti Vítkovice. Dnes bude Pavel pokračovat v návštěvě Moravskoslezského kraje v Karviné. Sfárá do dolu Darkov, setká se s jeho zaměstnanci a na programu má i debatu s občansky aktivními lidmi z regionu.

Upozornit na chybu - pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Kancelář prezidenta republiky
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu Česko
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.