Archeologové svůj objev zveřejnili teprve před pár dny.
Archeologové hlásí z Egypta další nález. V chrámu Ramesse II. našli více než 2 000 beraních lebek, které překvapily i zkušené odborníky. Hlavy byly na místě ponechány několik tisíciletí, informuje portál CBS a France24.
Tým archeologů z Institutu pro studium starověkého světa (ISAW) Univerzity v New Yorku ohlásil nález ve městě Abydos. Jedná se o jedno z nejstarších a historicky nejbohatších archeologických nalezišť v Egyptě.
Zvířecí pozůstatky našli vědci uložené v severní části chrámu. Informovalo o tom egyptské ministerstvo turismu, které objev poprvé oznámilo veřejnosti jen před pár dny.
Lebky pocházejí z období tisíc let po smrti faraona
Odborníci z institutu pro CBS News přiblížili, že lebky byly zjevně obětními dary pro faraona. Zarážející však zůstává, že je datují do období až tisíc let po smrti Ramesse II. Ten zemřel v roce 1213 před naším letopočtem.
„Jsme si jisti, že byly všechny uloženy ve stejnou dobu, takže to nebylo nahromadění lebek, které byly přineseny v průběhu let, ale pocházely odjinud. V určitém okamžiku byly uloženy z důvodu, který neznáme,“ nastínil v rozhovoru jeden z objevitelů nálezu.
Dodal, že lebky nebyly v hrobě jen náhodně pohozené. Našli je ve významné části starověkého chrámu, a tak se vědci domnívají, že šlo o cílené umístění obětních darů do konkrétní místnosti.