Americko-íránské napětí se vyostřilo v roce 2015.
Námořnictvo Spojených států přesunulo na Blízký východ ponorku schopnou nést rakety Tomahawk. V sobotu to oznámil mluvčí 5. flotily se sídlem v Bahrajnu v Perském zálivu. Blíže komentovat misi ponorky odmítl. Informuje o tom TASR.
Americké námořnictvo o rozmisťování svých ponorek informuje jen výjimečně. Sobotní prohlášení Timothyho Hawkinse se proto považuje za demonstraci síly vůči Íránu.
Ponorka s jaderným pohonem proplula Suezským průplavem v pátek. „Je schopna nést až 154 raket Tomahawk a bude součástí 5. flotily, která pomáhá zajistit regionální námořní bezpečnost a stabilitu,“ řekl Hawkins.
Domovským přístavem ponorky na jaderný pohon je Kings Bay ve státě Georgia. Rakety Tomahawk vypouštěné z lodí nebo ponorek mohou zasáhnout cíle až do vzdálenosti 2 500 kilometrů.
Americká 5. flotila v současnosti hlídkuje v Hormuzském průlivu, který odděluje Perský záliv od Arabského moře. Tankery tudy přepravují až 20 % veškeré ropy. Působištěm flotily je také Rudé moře až po Suezský průplav.
Americko-íránské napětí se vyostřilo v roce 2015, kdy tehdejší prezident Donald Trump odstoupil od dohody světových mocností s Teheránem o íránském jaderném programu. Obnovit ji nedokázala ani Bidenova administrativa.
Situace se vyostřila, když Írán dodal Rusku útočné drony pro válku na Ukrajině. Teherán také zlepšil své vztahy s Čínou, která minulý měsíc zprostředkovala dohodu o obnovení diplomatických vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií.