Podle výzkumů je samota stejně škodlivá jako vykouřit 15 cigaret denně. Anglie se proti tomu rozhodla zakročit.
Podle zjištění britské vlády s nikým více než měsíc nepromluvilo na 200 tisíc starších lidí. Je to neuvěřitelné číslo a bohužel každodenní fakt, se kterým se senioři musejí potýkat.
Často jim po smrti jejich drahé polovičky nikdo v okolí nezbude. Potomci nemají tolik času, přátelé jsou daleko nebo již také nežijí a svět se podivně zrychluje a mění, což je také značně izoluje od vnějšího světa.
Tuto tezi potvrzují i lékaři. Tři čtvrtiny z nich se svých ordinacích setkávají i s pěti lidmi denně, kteří se cítí osaměle. Loňská studie potvrdila, že samota má negativní vliv na lidské zdraví a to jak psychické, tak fyzické. Ve škodlivosti to podle výzkumu odpovídá vykouření asi 15 cigaret denně.
Anglická vláda proto navrhla program, který by měl pomoci lidem s osamělostí. Národní zdravotní služba má do roku 2023 otevřít kurzy tance, vaření, různých uměleckých činností organizovat skupiny pro pěší pochůzky a podobné činnosti, při kterých by se mohli lidé socializovat a zapomenout na své problémy.
„Tato strategie je pouze začátkem velké a dalekosáhlé sociální změny v naší zemi. Je to první zásadní krok v národní misi k ukončení osamělosti v našich životech,“ oznámila premiérka Theresa Mayová.